Kuchnia w stylu retro i vintage
- Czym się różni styl retro od vintage?
- Jakie kolory do kuchni w starym stylu?
- Jakie meble do kuchni retro wybrać?
- AGD w stylu retro
- Dodatki do kuchni w stylu retro
Styl retro i vintage to spojrzenie wstecz oraz inspiracja modą minionych dekad. Specjalne miejsce zajmuje w sercach osób, które z tęsknotą i nostalgią wspominają trendy rządzące wystrojem wnętrz przed laty. Marzy Ci się mieszkanie „z duszą”? Dowiedz się, jak je urządzić, by poczuć ten wyjątkowy klimat.
Czym się różni styl retro od vintage?
Stylowy powrót do przeszłości – tak w skrócie można nazwać modę na vintage i retro, która opanowała współczesne kuchnie. Czym różnią się te dwa style? Kuchnia w stylu vintage będzie wypełniona naprawdę starymi meblami – często wnętrzarskimi perełkami – w taki sposób, że całość nabierze klimatu PRL-owskiego mieszkania. Z kolei w kuchni retro pojawiają się nowe meble, które zostały stworzone z tęsknoty za czasem minionym. Elementy wyposażenia stylizowane na okres od lat 20-tych do 90-tych XX wieku nazywamy właśnie meblami retro.
Jakie kolory do kuchni w starym stylu?
Kuchnia urządzona w stylu retro czy vintage jest dość łatwo rozpoznawalna. Jeżeli chodzi o kolory, w przestrzeni przeznaczonej do gotowania króluje biel. Jasne fronty szafek, blatu roboczego, stołu i otaczających go krzeseł, w połączeniu z rozbielonymi, pastelowymi sprzętami AGD, tworzą sielski, nieco nostalgiczny nastrój. Dominującym materiałem w kuchni w starym stylu jest zdecydowanie drewno, zarówno to o naturalnej barwie, jak i pobielane.
Uwielbiasz jasne wnętrza? Przeczytaj artykuł „Jak urządzić białą kuchnię?”
W kuchniach retro dość często można spotkać czarno-białą posadzkę, którą uzupełniają dodatki w energetyzującej czerwieni, np. robot kuchenny MUM marki Bosch. Czerń, biel i czerwień to nadal bardzo klasyczne połączenie. Dla wielbicieli mniej standardowych zestawień barw przygotowano inną propozycję: ciemna zieleń mebli oraz szarość podłóg (i ścian) wprowadzą do pomieszczenia ciepłe, łagodne, a także bardziej szlachetne nuty.
Jakie meble do kuchni retro wybrać?
Wyposażenie Twojej kuchni nie do końca Cię zadowala? Planujesz ją wyremontować i zaaranżować na nowo, tym razem w stylu retro? Chcesz zmienić posiadane meble kuchenne w coś unikatowego? Jednym z zabiegów, którym można je poddać jest sztuczne postarzanie. Aby uzyskać efekt starego, bielonego mebla:
- Wyczyść go z kurzu, a następnie przetrzyj mokrą szmatką. Jeśli był lakierowany, zetrzyj tę dodatkową warstwę drobnoziarnistym papierem ściernym.
- Ozdobne elementy, które mają przykuwać wzrok, pomaluj rozcieńczoną farbą lub bejcą. Posmaruj te miejsca woskiem – kolejne warstwy farby nie wnikną w głąb mebla, a tym samym uzyskasz efekt przecierania.
- Nałóż na mebel kilka warstw białej farby. Miejsca pokryte farbą i woskiem przetrzyj nożykiem. Wyrównaj powierzchnię mebla, używając papieru ściernego.
- Możesz też pomalować „goły” mebel i nie czekać, aż farba do końca wyschnie, tylko przecierać powierzchnię lekko zwilżoną szmatką, wykonując dłonią małe kółka. Zetrzesz w ten sposób najbardziej zewnętrzną (jasną) powłokę, co odsłoni spodnią (ciemniejszą) warstwę. Zostaw mebel do wyschnięcia – wrażenie wielokrotnego malowania gwarantowane.
Do białej kuchni w stylu retro pasują zabytkowe, wyszperane na pchlich targach czy wyprzedażach garażowych, przedmioty z historią (tzw. „duszą”). Ustawiony na blacie i pamiętający czasy młodości naszych babć dzbanek vintage, stylowy moździerz czy ozdobny młynek do kawy wpisują się w stylistykę kuchni retro.
Odważny design i bardziej skomplikowane formy – tego nie znajdziesz w retro kuchniach. Drewniane, pomalowane białą farbą stół i krzesła (obowiązkowo z oparciami i wygodną poduchą do siedzenia) o frezowanych nóżkach w formie tralek to must-have mebli kuchennych retro. Przestrzeń zaaranżowana w duchu retro kocha pokazywanie pięknych przedmiotów: stwórz w swojej kuchni prywatną kolekcję zastawy i wyeksponuj ją w przeszklonych szafkach lub kredensie – kolejnym bohaterze tego stylu.
Kuchnie retro stawiają na detal – ciekawe uchwyty, haftowane ozdoby czy dekoracyjne podcięcia. Aby uzyskać dawny klimat, zgromadzone meble muszą też współgrać ze sprzętami AGD.
AGD w stylu retro
Współczesne urządzenia, zgodne z retro stylistyką, całymi garściami czerpią z przeszłości. Zazwyczaj AGD w stylu retro mają formę, która nawiązuje do minionych trendów i nowoczesne, wielofunkcyjne wnętrze.
Skojarzenia ze sprzętami używanymi kilka dekad temu budzą tostery marki Bosch z serii Styline. Pastelowe kolory: jasnoniebieski, jasnozielony oraz kremowy, a także zaokrąglony kształt (stop ostrym krawędziom!) to kwintesencja stylu retro. Ciekawym uzupełnieniem są mali towarzysze codzienności, uprzyjemniający każde śniadanie – np. stylizowane ekspresy do kawy z linii Styline. Akcesoria dla miłośników herbaty, w ciepłej i jasnej kolorystyce, pozwalają na wybór temperatury wody, a dodatkowo cieszą oko retro szczegółami, czyli pękatą formą i przeskalowaną rączką. Zadeklarowanych kawoszy ucieszy możliwość przygotowania aromatycznego napoju za pomocą ekspresu o obłej i prostej formie, zgodnej z zasadami, które rządzą kuchnią retro.
Nie można zapominać także o retro kuchenkach i piekarnikach. Wyolbrzymione zegary, półokrągłe szybki i staromodne, duże pokrętła to ich znak rozpoznawczy. W kuchni w stylu retro powinna pojawić się koniecznie wolnostojąca lodówka z zaokrąglonymi brzegami i maksymalnymi dużymi uchwytami.
Dodatki do kuchni w stylu retro
Potraktuj kuchnię retro jak wehikuł czasu – uzupełnij aranżację dodatkami, które święciły triumfy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Doskonale sprawdzą się tu bawełniane tekstylia w kratkę (bieżniki, wyszywane ściereczki, rękawice kuchenne itp.), nadające wnętrzu domowego charakteru. Wspomniany materiał i wzór to czysta kuchenna klasyka.
Równie ważny będzie wybór odpowiedniej retro baterii kuchennej. Powinna posiadać duże, okrągłe, tradycyjne kurki – najlepiej w kolorze złotym lub miedzianym. Fantazyjnie wygięta wylewka i ceramiczne wstawki w korpusie uzupełnią stylową całość.
Kuchnia retro ma być przede wszystkim przytulna. Służą temu dodatki wprost z natury: kwiaty w wazonach, suszone zioła zawieszone na relingach okapu i niewielkie, botaniczne obrazki, przeniesione żywcem z kart starych zielników.
[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Nie bój się eksponować kuchennych przyborów. Poustawiaj je na łatwo dostępnych, otwartych półkach. Niech pełnią rolę wystawy, a emaliowane kubki czy porcelanowe talerze wystąpią w roli małych dzieł sztuki. Sztućce też zasługują na właściwą oprawę. Możesz zawiesić je na haczykach nad blatem roboczym – dzięki temu będą zawsze pod ręką."]
Jeśli jesteś miłośnikiem stylu retro, zainspiruj się pomysłami Doroty Szelągowskiej w artykule „Łazienka w stylu retro”.
Aranżowanie kuchni retro może być bardzo satysfakcjonującym zajęciem. To wymarzony styl dla osób, które z sentymentem patrzą w przeszłość, ale i cenią sobie ułatwiające życie, nowoczesne rozwiązania.