Szafki łazienkowe – jak utrzymać porządek w łazience?
- Projektowanie łazienki – od czego zacząć?
- Meble łazienkowe – na co zwracać uwagę?
- Szafki do łazienek – prawdziwy must have
Podczas projektowania łazienki zastanawiamy się przede wszystkim na tym, gdzie wstawić wannę lub prysznic. Jednak niezbędnym wyposażeniem tego pomieszczenia są też meble łazienkowe. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy!
Projektowanie łazienki – od czego zacząć?
Wanna czy prysznic? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza zazwyczaj plan łazienki. Kiedy już znamy jej powierzchnię i kształt, możemy śmiało zaplanować rozkład sprzętów. Oczywiście większe łazienki, nazywane też czasem pokojami kąpielowymi, umożliwiają dużą swobodę i możliwości aranżacyjne, np. wydzielenie strefy suchej i mokrej. Wtedy w środku pomieszczenia może znaleźć się zarówno wanna, jak i osobny prysznic. Warto pamiętać także o montażu szafek łazienkowych. W ich wnętrzu swobodnie przechowamy środki czystości i kosmetyki.
Przeczytaj: Jak urządzić dużą łazienkę?
Meble łazienkowe – na co zwracać uwagę?
Meble łazienkowe, w różnych rozmiarach i formach, pozwalają zagospodarować przestrzeń każdej łazienki. Do pomieszczenia przeznaczonego do higieny i relaksu możemy wstawić meble z jednego kompletu lub wymieszać szafki z kilku różnych serii.
Pamiętajmy jedynie, by dobrać je do ogólnego stylu wnętrza:
- Do łazienki w stylu glamour nie będą pasować matowe fronty, za to wykończenie na wysoki połysk świetnie uzupełni całą aranżację.
- Równie istotny jest kolor – jeśli zdecydujesz się na śnieżnobiałe płytki, nie wybieraj szafek w kolorze écru czy kości słoniowej, ponieważ będą wyglądać na pożółkłe.
- Szafki drewniane z przeszkleniem dopełnią wystrój łazienki w stylu klasycznym czy retro, ale nie sprawdzą się w loftowym wnętrzu.
Łazienka to miejsce o podwyższonej wilgotności: unosząca się w powietrzu para wodna oraz rozpryskiwane krople mogą zepsuć szafki, a nawet spowodować pojawienie się pleśni. Dlatego ważny jest materiał, z jakiego są wykonane meble. Najlepiej, aby były odporne na wilgoć i przebarwienia. Jakie tworzywo na szafki łazienkowe wybrać? Szafki plastikowe nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia, natomiast inne – drewno, płyty MDF czy metal – potrzebują pokrycia lakierem wodoodpornym, laminatem, fornirem lub szkłem typu lacobel.
Szafki do łazienek – prawdziwy must have
Kompaktowe lub modułowe, wąskie lub szerokie, podwieszane, nad pralkę, na nóżkach lub stojące, z szufladkami i półkami – wśród bogatej oferty szafek łazienkowych każdy znajdzie coś dla siebie. Do najpopularniejszych typów należą: szafka z umywalką lub z lustrem, a także słupki i regały do łazienki. Przyjrzymy się im bliżej.
Szafka z umywalką
Szafka w zestawie z umywalką wpuszczaną w blat lub model pod umywalkę nablatową to obowiązkowy element wyposażenia łazienki w domu i mieszkaniu. Jeśli wybierzesz cały komplet, zaoszczędzisz czas i nerwy na poszukiwanie pasujących elementów. Kupując umywalkę z szafką w zestawie, zyskasz pewność, że wszystko będzie do siebie pasować.
Tego rodzaju szafki są niezwykle użyteczne. Można w nich przechowywać kosmetyki, środki do czyszczenia, suszarkę do włosów, prostownicę, ale i kilka sztuk zapasowych ręczników oraz rolek papieru toaletowego. W przypadku umywalki nablatowej pozostaje jeszcze więcej miejsca na różne akcesoria, ponieważ cała misa wystaje nad poziom blatu.
Szafki z umywalką cechuje duża różnorodność – mogą zawierać szuflady otwarte lub zamknięte za drzwiczkami półki. Nie możemy zapomnieć o innej przydatnej funkcji szafek z umywalką, a mianowicie ukryciu syfonu, czyli koniecznego, ale niezbyt ładnego fragmentu armatury.
Słupek łazienkowy
Słupki łazienkowe – wiszące lub stojące – to szczególny typ szafek. Charakteryzują się smukłością, dzięki czemu można ustawić je pomiędzy pozostałymi elementami wyposażenia lub w kącie, np. koło umywalki, pralki lub w niewielkiej przestrzeni między wanną a ścianą. Wysokość słupków waha się od 70 cm do nawet 180 cm, a ich szerokość to ok. 30 cm, dlatego świetnie odnajdą się nawet pod skosami w łazience na poddaszu.
Co można trzymać w słupku łazienkowym? Zazwyczaj ten typ szafki ma trzy „piętra”. Na górze mieści się zamykana szafka, poniżej szuflady zamknięte lub otwarte półki, a na samym dole uchylny kosz na brudną bieliznę. W środkowej części warto umieścić dekoracyjne koszyczki i patyczki zapachowe lub organizery na pędzle do makijażu. Zamykana górna szafka to świetny sposób na przechowanie preparatów do czyszczenia luster, płytek, toalety i podłóg – to ważne, by chronić przed nimi dzieci.
Szafka łazienkowa z lustrem
Niemal każdy, kto ogląda amerykańskie horrory i filmy akcji, zna charakterystyczny motyw, kiedy bohater, zamykając szafkę z lustrzanym frontem, widzi w niej twarz złoczyńcy. Na szczęście jest to tylko filmowa fikcja, a same szafki łazienkowe z lustrem można opisywać w samych superlatywach:
-
Po pierwsze: łączą w sobie funkcję przechowywania z możliwością przeglądnięcia się w lustrze.
-
Po drugie: szafki z lustrem często są zintegrowane z oświetleniem LED, dając niezrównane efekty wizualne i możliwość zrobienia precyzyjnego makijażu.
-
Po trzecie: to praktyczne rozwiązanie do niewielkich łazienek – lustrzane meble optycznie powiększają wnętrze.
-
Po czwarte: oprócz kosmetyków, w szafce wiszącej z lustrem schowasz leki i wyeksponujesz kolekcję perfum.
Nie wiesz, jak urządzić małą łazienkę? Zainspiruj się!
Regały do łazienki
Dodatkową przestrzeń do przechowywania stworzysz, wstawiając do łazienki regały i montując odpowiednią liczbę półek. Regały mogą być wyposażone w materiałowe kosze na drobiazgi, kosz na pranie lub w mobilne kółka. Wybieraj spośród regałów bambusowych, metalowych, a nawet szklanych, kilkupoziomowych lub ułożonych kaskadowo. Na tych ostatnich pomieścisz też pięknie pachnące świece, a nawet małe doniczki.
Dzięki szafkom łazienkowym porządek w tym pomieszczeniu jest na wyciągnięcie ręki. Wskazówek na ozdobienie łazienkowej przestrzeni szukaj w tekście Dodatki do łazienki – pomysły na dekoracje. Powodzenia!