Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Optymalna wilgotność powietrza jest ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Oprócz tego ma znaczący wpływ na stan domowego wyposażenia i roślin. Zobacz, jak utrzymać ją na prawidłowym poziomie i co zrobić, kiedy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche lub przeciwnie – panuje w nim zbyt duża wilgoć.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza?

Za ocenę poziomu wilgotności powietrza odpowiada specjalne narzędzie nazywane higrometrem lub wilgotnościomierzem. Urządzenie może działać w oparciu o różne mechanizmy, ale do domowego użytku poleca się zwłaszcza dwa jego rodzaje:

 • higrometr włosowy (analogowy) – wykorzystuje do pomiaru właściwości włosia naturalnego, syntetycznego lub bawełnianego. Włos zmienia długość pod wpływem wilgoci, wymuszając ruch na połączonej z nim wskazówce. Higrometr włosowy, ze względu na prostą konstrukcję, jest urządzeniem tanim i bezawaryjnym, ale działa z małą dokładnością. Różnica między odczytem a stanem rzeczywistym może wynosić nawet 5-7%. 

 • higrometr elektroniczny (elektrolityczny) – wyposażony w czujniki, które zapewniają czytelny i dokładny odczyt. W sklepach rzadko spotkać można samodzielne urządzenia elektroniczne do pomiaru wilgotności powietrza. Znacznie popularniejsze są termohigrometry, które łączą funkcję wilgotnościomierza i termometru, a także wielofunkcyjne stacje pogody. W praktyce ogromne znaczenie ma klasa zastosowanego urządzenia. Najtańsze modele cyfrowe, podobnie jak higrometry analogowe, mogą podawać mylny lub wyłącznie przybliżony odczyt.

Pomiaru wilgotności należy dokonywać w różnych miejscach w mieszkaniu – osobno w salonie, w kuchni czy łazience.

Czasem nie trzeba kupować higrometru, aby przekonać się, że w domu panuje nadmierna wilgoć. O niesprzyjającym mikroklimacie świadczy kilka zjawisk, m.in.:

 • zaparowane szyby,
 • łuszcząca się farba,
 • długi czas schnięcia prania czy umytej podłogi,
 • a przede wszystkim wykwity pleśni i grzyb na ścianach.

Co wpływa na wilgotność powietrza?

Poziom wilgotności powietrza w naszych mieszkaniach zmienia się wraz z porami roku i pogodą. Latem wzrasta ze względu na obfite opady, a jesienią i zimą maleje, ponieważ odkręcamy grzejniki, a jednocześnie zamykamy okna w obawie o wychłodzenie domu. Problem przesuszonego powietrza pojawia się również w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których nie zadbano o prawidłową wentylację.

Przyczyną zbyt dużej wilgotności powietrza mogą być błędy budowlane, a więc nieprawidłowo wykonana wentylacja, hydroizolacja fundamentów lub elewacji domu. Wilgoć pojawia się również na skutek codziennych czynności, takich jak gotowanie, kąpiel czy suszenie prania.

wilgotnosc-powietrza-foto-1.jpg

Przeczytaj: Wilgoć na oknach – jak się jej pozbyć?

Jaka powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Wiesz już jak zmierzyć wilgotność w domu i co wpływa na jej wahania. Najwyższa pora ustalić, jaki poziom nawilżenia powietrza będzie optymalny dla Twojego zdrowia i samopoczucia.

Przyjmuje się, że wilgotność powietrza w domu powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%, w zależności od temperatury otoczenia. Ponieważ połączenie ciepła i wilgoci sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, należy kierować się zasadą „im wyższa temperatura, tym niższy poziom wilgotności”. I tak dla 19-20°C optymalna będzie wilgotność na poziomie 55-60%, a dla 21-22°C – 40-45%.

Konsekwencje suchego powietrza w domu

Dlaczego utrzymanie prawidłowej wilgotności w domu jest tak ważne? Zbyt suche powietrze może przyczyniać się do powstania szeregu problemów zdrowotnych, takich jak:

 • przesuszenie śluzówek nosa i gardła, które prowadzi do rozwoju rozmaitych infekcji,
 • ból i drapanie w gardle, kaszel, suchość w ustach, trudności z oddychaniem,
 • u dzieci osłabiona odporność, katar i sapka niemowlęca,
 • wysuszenie skóry i przyspieszenie procesu jej starzenia,
 • stany zapalne i alergie skórne.

Nadmiernie suche powietrze ma też negatywny wpływ na kondycję mebli i podłóg z drewna. Spadek wilgoci w pomieszczeniu może doprowadzić do powstania szczelin i wypaczania się drewnianych elementów.

Przeczytaj: Pralnia w domu – wady i zalety

Konsekwencje zbyt wilgotnego powietrza

Nadmierna wilgoć w domu jest bardziej niebezpieczna niż suche powietrze. W połączeniu z wysoką temperaturą sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Wywołują takie dolegliwości, jak:

 • zawroty i bóle głowy,
 • złe samopoczucie: rozdrażnienie, problemy z koncentracją i snem,
 • podrażnienia oczu,
 • infekcje skórne,
 • infekcje błon śluzowych,
 • duszności,
 • zaostrzenie objawów alergii,
 • wrażenie chłodu i uczucie osłabienia.

Pod wpływem wysokiej wilgoci niszczeją ściany, drewniane meble i podłogi. W pomieszczeniach pojawiają się czarne wykwity pleśni, farba na ścianach łuszczy się, a tapeta odkleja od podłoża.

Jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza?

W Twoim domu utrzymuje się wysoka wilgoć? A może powietrze jest zbyt suche? W rozwiązaniu obydwu problemów pomogą profesjonalne sprzęty: pochłaniacze wilgoci i nawilżacze powietrza.

wilgotnosc-powietrza-foto-2.jpg

Pochłaniacze wilgoci

Najprostsze pochłaniacze wilgoci składają się ze zbiornika na wodę i wkładu, który absorbuje wilgoć. Z czasem, zazwyczaj po kilku tygodniach lub miesiącach, wkład rozpuszcza się i trzeba wymienić go na nowy. Zdecydowanie skuteczniejsze (ale też droższe) są elektryczne pochłaniacze wilgoci, które wystarczy podłączyć do prądu. Wybierz ten rodzaj urządzenia, jeśli chcesz rozprawić się z wilgocią w przestronnym salonie, w kuchni lub łazience.

Nawilżacze powietrza

Nawilżacz powietrza wytwarza parę wodną i rozpyla ją na zewnątrz w formie delikatnej mgiełki. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje nawilżaczy – od prostych nakładek na kaloryfer, które uruchamiają się pod wpływem ciepła, przez urządzenia parowe, po zaawansowane nawilżacze ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Przy zakupie zwróć uwagę nie tylko na mechanizm działania, ale również na zasięg, moc, wydajność oraz pojemność urządzenia. Oprócz tego zapoznaj się z dodatkowymi funkcjami i elementami wyposażenia. Nawilżacz może być wyposażony m.in. w higrometr, funkcję oczyszczania powietrza czy aromaterapii.

Domowe sposoby na wilgoć w domu i suche powietrze

W utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności pomaga również kilka domowych sposobów.

Jeśli w pomieszczeniu panuje duża wilgoć:

 • Przygotuj domowy pochłaniacz wilgoci z gruboziarnistej soli. Wystarczy, że zawiniesz sól w kawałek gazy i umieścisz ją w wilgotnym miejscu, np. w szafie. Ten sam efekt uzyskasz, stosując kredę tablicową,
 • Hoduj kwiaty pochłaniające wilgoć, takie jak róża jerychońska, skrzydłokwiat, bluszcz, widliczka selaginella, krąpie, oplątwa,
 • Zrezygnuj z suszenia mokrego prania na tradycyjnej suszarce stojącej. Zamiast tego zainwestuj w suszarkę elektryczną lub pralko-suszarkę. Z ich pomocą wysuszysz pranie nawet w 40 minut, a cały proces odbędzie się za zamkniętymi drzwiami łazienki i bez grama wilgoci w powietrzu. Suszarki bębnowe i pralko-suszarki Bosch zadbają przy tym o doskonałą kondycję Twojej garderoby.

Suszenie prania w zimie – 1

 Jeśli borykasz się z problemem suchego powietrza w domu:

 • Rozwieś mokre ręczniki na kaloryferach. Pod wpływem ciepła woda zacznie parować, zwiększając poziom wilgotności powietrza.
 • Często zraszaj rośliny wodą.
 • Susz mokre pranie w domu.

Oprócz tego pamiętają o regularnym i intensywnym wietrzeniu pomieszczeń. W ten sposób utrzymasz odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu i pozbędziesz się niechcianych zapachów.