Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?
- Jak zmierzyć wilgotność powietrza?
- Co wpływa na wilgotność powietrza?
- Jaka powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu?
- Konsekwencje suchego powietrza w domu
- Konsekwencje zbyt wilgotnego powietrza
- Jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza?
Optymalna wilgotność powietrza jest ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Oprócz tego ma znaczący wpływ na stan domowego wyposażenia i roślin. Zobacz, jak utrzymać ją na prawidłowym poziomie i co zrobić, kiedy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche lub przeciwnie – panuje w nim zbyt duża wilgoć.
Jak zmierzyć wilgotność powietrza?
Za ocenę poziomu wilgotności powietrza odpowiada specjalne narzędzie nazywane higrometrem lub wilgotnościomierzem. Urządzenie może działać w oparciu o różne mechanizmy, ale do domowego użytku poleca się zwłaszcza dwa jego rodzaje:
-
higrometr włosowy (analogowy) – wykorzystuje do pomiaru właściwości włosia naturalnego, syntetycznego lub bawełnianego. Włos zmienia długość pod wpływem wilgoci, wymuszając ruch na połączonej z nim wskazówce. Higrometr włosowy, ze względu na prostą konstrukcję, jest urządzeniem tanim i bezawaryjnym, ale działa z małą dokładnością. Różnica między odczytem a stanem rzeczywistym może wynosić nawet 5-7%.
- higrometr elektroniczny (elektrolityczny) – wyposażony w czujniki, które zapewniają czytelny i dokładny odczyt. W sklepach rzadko spotkać można samodzielne urządzenia elektroniczne do pomiaru wilgotności powietrza. Znacznie popularniejsze są termohigrometry, które łączą funkcję wilgotnościomierza i termometru, a także wielofunkcyjne stacje pogody. W praktyce ogromne znaczenie ma klasa zastosowanego urządzenia. Najtańsze modele cyfrowe, podobnie jak higrometry analogowe, mogą podawać mylny lub wyłącznie przybliżony odczyt.
Pomiaru wilgotności należy dokonywać w różnych miejscach w mieszkaniu – osobno w salonie, w kuchni czy łazience.
Czasem nie trzeba kupować higrometru, aby przekonać się, że w domu panuje nadmierna wilgoć. O niesprzyjającym mikroklimacie świadczy kilka zjawisk, m.in.:
- zaparowane szyby,
- łuszcząca się farba,
- długi czas schnięcia prania czy umytej podłogi,
- a przede wszystkim wykwity pleśni i grzyb na ścianach.
Co wpływa na wilgotność powietrza?
Poziom wilgotności powietrza w naszych mieszkaniach zmienia się wraz z porami roku i pogodą. Latem wzrasta ze względu na obfite opady, a jesienią i zimą maleje, ponieważ odkręcamy grzejniki, a jednocześnie zamykamy okna w obawie o wychłodzenie domu. Problem przesuszonego powietrza pojawia się również w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których nie zadbano o prawidłową wentylację.
Przyczyną zbyt dużej wilgotności powietrza mogą być błędy budowlane, a więc nieprawidłowo wykonana wentylacja, hydroizolacja fundamentów lub elewacji domu. Wilgoć pojawia się również na skutek codziennych czynności, takich jak gotowanie, kąpiel czy suszenie prania.
Przeczytaj: Wilgoć na oknach – jak się jej pozbyć?
Jaka powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu?
Wiesz już jak zmierzyć wilgotność w domu i co wpływa na jej wahania. Najwyższa pora ustalić, jaki poziom nawilżenia powietrza będzie optymalny dla Twojego zdrowia i samopoczucia.
Przyjmuje się, że wilgotność powietrza w domu powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%, w zależności od temperatury otoczenia. Ponieważ połączenie ciepła i wilgoci sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, należy kierować się zasadą „im wyższa temperatura, tym niższy poziom wilgotności”. I tak dla 19-20°C optymalna będzie wilgotność na poziomie 55-60%, a dla 21-22°C – 40-45%.
Konsekwencje suchego powietrza w domu
Dlaczego utrzymanie prawidłowej wilgotności w domu jest tak ważne? Zbyt suche powietrze może przyczyniać się do powstania szeregu problemów zdrowotnych, takich jak:
- przesuszenie śluzówek nosa i gardła, które prowadzi do rozwoju rozmaitych infekcji,
- ból i drapanie w gardle, kaszel, suchość w ustach, trudności z oddychaniem,
- u dzieci osłabiona odporność, katar i sapka niemowlęca,
- wysuszenie skóry i przyspieszenie procesu jej starzenia,
- stany zapalne i alergie skórne.
Nadmiernie suche powietrze ma też negatywny wpływ na kondycję mebli i podłóg z drewna. Spadek wilgoci w pomieszczeniu może doprowadzić do powstania szczelin i wypaczania się drewnianych elementów.
Przeczytaj: Pralnia w domu – wady i zalety
Konsekwencje zbyt wilgotnego powietrza
Nadmierna wilgoć w domu jest bardziej niebezpieczna niż suche powietrze. W połączeniu z wysoką temperaturą sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Wywołują takie dolegliwości, jak:
- zawroty i bóle głowy,
- złe samopoczucie: rozdrażnienie, problemy z koncentracją i snem,
- podrażnienia oczu,
- infekcje skórne,
- infekcje błon śluzowych,
- duszności,
- zaostrzenie objawów alergii,
- wrażenie chłodu i uczucie osłabienia.
Pod wpływem wysokiej wilgoci niszczeją ściany, drewniane meble i podłogi. W pomieszczeniach pojawiają się czarne wykwity pleśni, farba na ścianach łuszczy się, a tapeta odkleja od podłoża.
Jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza?
W Twoim domu utrzymuje się wysoka wilgoć? A może powietrze jest zbyt suche? W rozwiązaniu obydwu problemów pomogą profesjonalne sprzęty: pochłaniacze wilgoci i nawilżacze powietrza.
Pochłaniacze wilgoci
Najprostsze pochłaniacze wilgoci składają się ze zbiornika na wodę i wkładu, który absorbuje wilgoć. Z czasem, zazwyczaj po kilku tygodniach lub miesiącach, wkład rozpuszcza się i trzeba wymienić go na nowy. Zdecydowanie skuteczniejsze (ale też droższe) są elektryczne pochłaniacze wilgoci, które wystarczy podłączyć do prądu. Wybierz ten rodzaj urządzenia, jeśli chcesz rozprawić się z wilgocią w przestronnym salonie, w kuchni lub łazience.
Nawilżacze powietrza
Nawilżacz powietrza wytwarza parę wodną i rozpyla ją na zewnątrz w formie delikatnej mgiełki. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje nawilżaczy – od prostych nakładek na kaloryfer, które uruchamiają się pod wpływem ciepła, przez urządzenia parowe, po zaawansowane nawilżacze ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Przy zakupie zwróć uwagę nie tylko na mechanizm działania, ale również na zasięg, moc, wydajność oraz pojemność urządzenia. Oprócz tego zapoznaj się z dodatkowymi funkcjami i elementami wyposażenia. Nawilżacz może być wyposażony m.in. w higrometr, funkcję oczyszczania powietrza czy aromaterapii.
Domowe sposoby na wilgoć w domu i suche powietrze
W utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności pomaga również kilka domowych sposobów.
Jeśli w pomieszczeniu panuje duża wilgoć:
- Przygotuj domowy pochłaniacz wilgoci z gruboziarnistej soli. Wystarczy, że zawiniesz sól w kawałek gazy i umieścisz ją w wilgotnym miejscu, np. w szafie. Ten sam efekt uzyskasz, stosując kredę tablicową,
- Hoduj kwiaty pochłaniające wilgoć, takie jak róża jerychońska, skrzydłokwiat, bluszcz, widliczka selaginella, krąpie, oplątwa,
- Zrezygnuj z suszenia mokrego prania na tradycyjnej suszarce stojącej. Zamiast tego zainwestuj w suszarkę elektryczną lub pralko-suszarkę. Z ich pomocą wysuszysz pranie nawet w 40 minut, a cały proces odbędzie się za zamkniętymi drzwiami łazienki i bez grama wilgoci w powietrzu. Suszarki bębnowe i pralko-suszarki Bosch zadbają przy tym o doskonałą kondycję Twojej garderoby.
Jeśli borykasz się z problemem suchego powietrza w domu:
- Rozwieś mokre ręczniki na kaloryferach. Pod wpływem ciepła woda zacznie parować, zwiększając poziom wilgotności powietrza.
- Często zraszaj rośliny wodą.
- Susz mokre pranie w domu.
Oprócz tego pamiętają o regularnym i intensywnym wietrzeniu pomieszczeń. W ten sposób utrzymasz odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu i pozbędziesz się niechcianych zapachów.