Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Rośliny balkonowe — jak je zabezpieczyć na zimę?

Rośliny balkonowe — jak je zabezpieczyć na zimę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Rośliny balkonowe potrzebują spa także zimą. Wraz z końcem sezonu nie kończy się bowiem pakiet zabiegów pielęgnacyjnych, które trzeba przy nich regularnie wykonywać. Sprawdź, co zrobić, by w dobrej formie przetrwały do wiosny.

Kwiaty balkonowe — jakie mają wymagania?

Mamy dla Ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą. Aby nie trzymać Cię w niepewności, zaczniemy od złej: nie ma kwiatów balkonowych bezobsługowych. Niemal każdy gatunek wymaga:

1.      Częstego i właściwego podlewania: w upalne dni nawet dwa razy dziennie. Pamiętaj, by podlewać obficie korzenie, a nie liście.

2.      Systematycznego nawożenia: stosuj dostępne na rynku nawozy przeznaczone do odpowiedniego gatunku roślin balkonowych.

3.      Przycinania i usuwania przekwitłych kwiatostanów: to ważne szczególnie przy kwiatach balkonowych, które bardzo bujnie rosną. Podcinanie pobudzi też ich krzewienie przed wiosną. Kiedy i jak mocno podcinać? To indywidualna sprawa dla każdego gatunku.

4.      Ochrony przed wiatrem, ulewą i wichurą: np. za pomocą zainstalowanych na balkonie siatek zabezpieczających.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli dopasujesz roślinę do odpowiedniego dla niej stanowiska i zadbasz o regularną pielęgnację, kwiaty balkonowe odwdzięczą Ci się pięknym kwitnieniem. A tu ściągawka, żeby ułatwić Ci zadanie:

Kwiaty na balkon nasłoneczniony: werbena, petunia, bratki, lawenda wąskolistna.

Rośliny balkonowe lubiące cień: begonia, fuksja, niecierpek, lobelia.

Wskazówka: Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, postaw na uniwersalne pelargonie. Te kwiaty balkonowe poradzą sobie zarówno na słonecznym, jak i ocienionym stanowisku.

Kwiaty balkonowe — jakie mają wymagania -1

Dlaczego warto dbać o rośliny balkonowe?

Kwiaty balkonowe pięknie kwitną i mają intensywne kolory…pod warunkiem, że regularnie o nie dbasz: podlewasz, nawozisz, przycinasz. Wtedy będą prawdziwą ozdobą Twojej strefy relaksu. Jeśli więc nie masz czasu, zainwestuj w inne elementy dekoracyjne, bo nie ma nic gorszego niż taras z uschniętymi roślinami.

Przeczytaj też: Aranżacja balkonu – pomysły i inspiracje

W przypadku pielęgnacji roślin balkonowych ważne są detale, czyli:

·      Dobra donica. Zaraz po przyniesieniu ze sklepu przesadź kwiaty do większego pojemnika (najlepiej glinianego i masywnego, odpornego na ostre podmuchy wiatru, z dziurkami na dnie).

·      Dobre podłoże. Najlepiej wybierz uniwersalną ziemię do roślin doniczkowych, a na dno wysyp warstwę drenażu np. keramzytu.

Wskazówka: Chcesz przesadzać kwiaty balkonowe do donic z poprzedniego sezonu? Dokładnie je wyczyść za pomocą twardej szczotki ryżowej i szpachelki. Potem wyparz ścianki wrzątkiem, a mocno pobrudzone zanurz w roztworze z octem i zostaw tak na kilka dni. Analogicznie postępuj z podstawkami.

To też Cię zainteresuje: Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie?

Rośliny balkonowe w zimie — jak je zabezpieczyć?

Zastanawiasz się, które rośliny balkonowe przetrwają zimę? Przede wszystkim gatunki wieloletnie, czyli byliny (rośliny żyjące dłużej niż dwa lata), pnącza, krzewy liściaste i iglaste, rośliny cebulowe. Mogą one zostać na balkonie pod warunkiem, że właściwie je zabezpieczysz.


Rośliny cebulowe — okryj doniczki, w których są umieszczone, styropianem, słomą lub tekturą falistą, a następnie przenieś do drewnianych pojemników.

Krzewy zrzucające liście — okryj w całości jutą, szarym papierem lub tekturą falistą, a ich donicę dodatkowo zabezpiecz styropianem.

Pnącza (bluszcz pospolity, powojnik, winobluszcz) — doniczki, w których się znajdują, zabezpiecz styropianem, na ziemi umieść gałązki roślin iglastych.

Rośliny iglaste (świerk, tuja, cyprysik, jałowiec) — owiń donicę włókniną lub umieść w pojemniku ze styropianowymi ścianami. Iglaki można też wkopać w ziemię. Pamiętaj o ich obfitym podlaniu przed zimą i na przedwiośniu.

Przykładem rośliny wieloletniej, która nie może przezimować na balkonie, jest pelargonia bluszczolistna. Przenieś ją do pomieszczenia, w którym panuje temperatura 5–10ºC i podlewaj raz na miesiąc.

Są też rośliny balkonowe wieloletnie, które przetrwają zimę w warunkach domowych np. iglak araukaria. Będzie on świetną ozdobą przestronnego salonu lub holu. Pamiętaj też, że im więcej roślin w domu, tym lepsze samopoczucie domowników. Przetestuj to!

Wskazówka: Kwiaty balkonowe jednoroczne np. petunie lub niecierpki po pierwszym przymrozku należy wyrzucić.

Przeczytaj: Rośliny oczyszczające powietrze

Wiesz już, co zrobić z niecierpkami i jak zabezpieczyć m.in. ukochane cyprysiki na zimę.  W następnym akapicie przedstawimy Ci praktyczne wskazówki krok po kroku.

Kwiaty balkonowe — jakie mają wymagania - 2

Zimowe rośliny balkonowe zimą — o tym musisz pamiętać

Mamy dla Ciebie bardzo obrazową „metodę 5 palców”, dzięki której nie zapomnisz o żadnym elemencie ochrony kwiatów balkonowych zimą.

1. Kciuk do góry, czyli izolacja doniczki to podstawa. Włóż ją do większego pojemnika, na którego dnie umieścisz styropian. Środek ociepl folią bąbelkową lub kawałkami styropianu.

2. Wskazujący przestrzega: nie zapomnij o ochronie ziemi w doniczce. Połóż na nią korę, gałązki roślin iglastych lub suche liście.

3. Środkowy każe Ci sprawdzić i wypośrodkować, które rośliny będą potrzebowały całkowitego owinięcia np. słomianą matą lub specjalnym pokrowcem.

4. Serdeczny, czyli razem raźniej. Ustaw wszystkie rośliny obok siebie, w jednym miejscu, w którym będą najmniej narażone na wiatr. Dzięki temu będą bezpieczniejsze podczas niejednej zimowej zawieruchy.

5. Mały nie pozwoli Ci zapomnieć o wielkim znaczeniu wody. Sprawdzaj wilgotność podłoża i nie dopuść do tego, by wyschło całkowicie. Podlewaj kwiaty balkonowe co jakiś czas, kiedy temperatura będzie powyżej 0. Pamiętaj, że np. rośliny balkonowe zimozielone nawet zimą mają okres wzrastania.

Czego nie robić?

Choć folię bąbelkową możesz mieć w nadmiarze, nie stosuj jej do okrywania całych roślin wieloletnich na balkon (tak jak wspominaliśmy w poprzednich akapitach, możesz jej użyć do zabezpieczania donic).

Taki materiał nie przepuszcza wody i powietrza, przez co mogą pojawić się różne choroby. Rośliny w całości okryte folią są też narażone na gnicie, wysuszenie i przegrzanie.

Rośliny wieloletnie na balkon — kiedy zacząć je zabezpieczać przed zimą?

Przede wszystkim obserwuj pogodę. Jeśli przez kilka dni zanotujesz temperaturę poniżej zera, po ich upływie, zacznij zabezpieczanie. W tym czasie rośliny balkonowe odpowiednio się zahartują i będą gotowe na okrycie.

Uwaga! Zbyt wczesne zabezpieczenie roślin może wznowić wegetację, a co za tym idzie, osłabić je na ciężki zimowy czas.

Kiedy natomiast ściągamy okrycie? Gdy ustąpią ostatnie mrozy, czyli przez kilka dni będzie na plusie.

Jak zabezpieczyć rośliny balkonowe na zimę? Po lekturze naszego artykułu nawet w środku nocy odpowiesz śpiewająco na to pytanie. Jednocześnie pamiętaj, że rośliny w mieszkaniu i wokół domu to świetny pomysł, żeby przetrwać zimowy czas w ciepłej atmosferze.