Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Właściwe oświetlenie kuchni jest tak samo ważne jak zachowanie zasad trójkąta roboczego oraz dobór funkcjonalnego sprzętu AGD. Krok po kroku pokażemy Ci, jak doświetlić stół, blat roboczy, wyspę kuchenną i wybrać oryginalne oświetlenie dekoracyjne. 

Jakimi zasadami się kierować? 

Żyrandol do kuchni czy lampa nad wyspę? Zamiast zgadywać lub ufać intuicji, wykonaj projekt oświetlenia kuchni. Dzięki temu uporządkujesz przestrzeń, zapewnisz odpowiednie warunki do gotowania, jedzenia i odpoczynku oraz uwypuklisz design kuchni.

Pamiętaj, by zaplanować kilka źródeł światła, które związane będą z układem funkcjonalnym kuchni, czyli:

·      Strefa wejściowa – lampa stojąca.

·      Strefa jadalna – jasne oświetlenie nad stołem, np. lampy wiszące do kuchni.

·      Strefa robocza – taśmy LED, halogeny w suficie, oświetlenie pod szafki kuchenne.

·      Strefa dekoracyjna zabytkowy kredens możesz podkreślić, umieszczając na nim lampkę w formie lampionu. 

Wybierz oświetlenie do kuchni, które będzie funkcjonalne, np. z regulacją kąta, natężenia i temperatury koloru. Dzięki temu ta sama lampa pozwoli na uzyskanie przytulnego światła lub oświetlenia potrzebnego do czytania – w zależności od aktualnych potrzeb. Przykładem tego typu oświetlenia kuchennego są nowoczesne oprawy LED. Zadbaj też o to, by wybrane lampy umożliwiały łatwą wymianę żarówek. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest wybór odpowiedniej barwy. Eksperci zalecają, by do górnego światła wybierać neutralną, natomiast oświetlenie blatów i dekoracyjne może mieć dowolną temperaturę – w zależności od preferencji domowników.

Górne światło w kuchni 

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Kiedyś stawiano tylko na jedno ogólne źródło światła do kuchni, zazwyczaj w formie lampy wiszącej. Dziś jest to tylko jeden z elementów oświetlenia pomieszczenia. W roli światła górnego sprawdzą się: żyrandole do kuchni, plafony i reflektory. Pamiętaj, by materiał, z którego jest wykonana lampa, przepuszczał światło – dzięki temu unikniesz cienia na podłodze. Abyś mógł wybrać właściwe górne oświetlenie kuchni, poniżej przedstawiamy wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

  • Lampy wiszące i żyrandole do kuchni sprawdzają się w pomieszczeniach o wysokich sufitach. Na rynku znajdziesz wiele designerskich modeli, które mogą być zarówno źródłem światła górnego, jak i oryginalnym elementem dekoracji. Nie można wieszać ich zbyt blisko szafek górnych, gdyż utrudnią ich otwieranie. Co więcej, żyrandole do kuchni ciężko utrzymać w czystości.

  • Reflektory to coraz popularniejsze rozwiązanie, sprawdzające się zarówno w kuchniach w stylu skandynawskim, jak i stylizowanych, np. industrialnych czy kuchniach w stylu retro. Pozwalają na regulację natężenia światła i mogą doświetlić ciekawy mebel, obraz etc. Eksperci odradzają stosowanie ich w przypadku wysokich sufitów.

  • Plafony są bardzo praktyczne z uwagi na łatwość utrzymania ich w czystości i montaż. Sprawdzą się przede wszystkim w niskich wnętrzach.

W centralnej części kuchni możesz zastosować też punktowe oświetlenie (np. halogenowe lub LED-owe) oraz liniowe oświetlenie (w postaci taśmy LED) zamontowane w suficie podwieszanym. Projektanci wnętrz zauważają, że takie rozwiązanie optycznie powiększy pomieszczenie. 

Oświetlenie nad stół lub wyspę kuchenną

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? - zdjęcie 2

Oświetlenie nad stołem jest coraz popularniejsze, bo pozwala wydzielić strefę jadalnianą w kuchni. Aby idealnie doświetlić to miejsce, kieruj się następującymi wskazówkami podczas aranżacji:

  • Nad okrągłym stołem powieś okrągłą lampę, by zachować harmonię kształtów.

  • Jeśli Twój blat jest podłużny, zawieś podłużną lampę lub kilka pojedynczych mniejszych lamp.

  • Nad owalnymi stołami sprawdzą się nisko zawieszone lampy, najlepiej z dużymi kloszami.

  • Między lampą a powierzchnią stołu zachowaj przynajmniej 60 cm, by zapewnić równomierne oświetlenie.

  • Twój stół stoi pod oknem? Doświetl go lampą podłogową o łukowatym kształcie.

  • Jeśli lubisz przełamywać schematy, powieś nad stołem kilka pojedynczych lamp różnej długości. Pamiętaj, by umieścić je na środku.

Często w kuchni rolę stołu pełni wyspa, która jest dodatkowo blatem roboczym. Aby dobrze spełniała swoją podwójną funkcję, wybierz punktowe oświetlenie w postaci lamp wiszących z niedużymi kloszami lub reflektorkami sufitowymi. Jeśli zdecydujesz się na lampę nad wyspą, postaw na modele z regulowaną długością kabla. W trakcie jedzenia może ona wisieć nieco niżej niż podczas przygotowywania posiłków.

Przeczytaj: Kuchnia z wyspą.

Oświetlenie pod szafki kuchenne

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? - zdjęcie 3

Projektując oświetlenie do kuchni, nie zapomnij o blacie roboczym. Eksperci podkreślają, że im jest on ciemniejszy, tym potrzebujesz więcej światła, by go dobrze wyeksponować. Najczęściej stosowane są dwa rozwiązania:

– Punktowe oświetlenie za pomocą lamp halogenowych lub opraw LED o różnych kolorach i kształtach. Montuje się je w wywierconych otworach szafek lub za pomocą taśm.

– Liniowe oświetlenie polegające na montażu profili aluminiowych z taśmą LED.

Jeśli Twój blat jest szklany lub kamienny, zastosuj mleczne oprawy LED, by światło się nie odbijało.

Kolejnym ważnym zagadnieniem przy projektowaniu oświetlenia podszafkowego LED jest barwa światła. Jego wybór często zależy od naszych indywidualnych upodobań, ale warto pamiętać, że w nowoczesnych aranżacjach stawia się przede wszystkim na białe i zimne światło. Można je uzupełnić żółtym lub kolorowym źródłem światła dekoracyjnego, które wprowadzi klimat relaksu i przytulności. 

Delikatne światło w kuchni może zapewnić także okap marki Bosch. Dowiedz się więcej i przeczytaj tekst: Okap Bosch świeci tak, jak potrzebujesz.

Oświetlenie dekoracyjne

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? - zdjęcie 4

Omówiliśmy już praktyczne kwestie związane z oświetleniem kuchni, czas na garść kreatywnych pomysłów, które sprawią, że Twoja przestrzeń nabierze charakteru.

Kto powiedział, że światło może padać tylko z góry? W oryginalnej kuchni znajdzie się też miejsce dla listew przypodłogowych LED, które równomiernie oświetlają powierzchnię. Mają one walory dekoracyjne i praktyczne — po ich zamontowaniu, nocne wizyty w kuchni będą bezpieczniejsze. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych aranżacjach.

Jeśli natomiast urządzasz mieszkanie w styl boho, postaw na stojące lampy z abażurem. Oryginalne modele znajdziesz na internetowych wyprzedażach lub lokalnych pchlich targach. Całość uzupełnij oryginalnymi świecami, a uzyskasz przytulne wnętrze, w którym każdy będzie czuć się jak w ulubionej kawiarni. W minimalistycznych stylizacjach sprawdzą się nowoczesne ażurowe klosze – druciane, wiklinowe lub dziurkowane metalowe.

Marzysz o rozświetlonym wnętrzu pełnym kolorów? Postaw na podświetlane grafiki, które możesz zamontować między górnymi szafkami a blatem roboczym. Pomysłowym rozwiązaniem są też nietypowe kolory światła, np. fiolet, niebieski czy zielony. Barwy te możesz z powodzeniem zastosować w dekoracyjnym oświetleniu kuchni.

Choć dobre oświetlenie kuchni nie jest bułką z masłem, czas byś wprowadził w życie poznane reguły. Jeśli przed zakupem lamp wykonasz projekt oświetlenia i zastosujesz się do wskazówek ekspertów, Twoja przestrzeń będzie praktyczna i piękna.