Estetyczny i funkcjonalny rozkład gniazdek elektrycznych w mieszkaniu
- Gniazdka w domu – podstawowe zasady
- Gniazdka w sypialni i salonie – gdzie je umieścić?
- Rozmieszczenie gniazdek w łazience
- Gniazdka elektryczne w kuchni
- Jak rozmieścić gniazdka w pokoju?
- Gniazdka elektryczne – o tym pamiętaj!
Wbrew pozorom rozkład gniazdek w domu czy mieszkaniu ma ogromne znaczenie – odpowiednio zaplanowany może znacznie podwyższyć komfort życia. Jakie są najważniejsze zasady rozkładu gniazdek? Podpowiadamy, w jaki sposób mądrze zamontować gniazdka w sypialni, salonie, łazience i kuchni.
Gniazdka w domu – podstawowe zasady
Jak rozmieścić gniazdka w domu? Najważniejsza zasada rozmieszczania gniazdek mówi o tym, że na 2–2,5 m ściany powinno przypadać przynajmniej jedno gniazdko. Inna teoria uczy, że jedno gniazdko powinno przypadać na 4–6 m2 powierzchni domu czy mieszkania. Z kolei rozkład gniazdek w przypadku pomieszczeń, choć jest to kwestia mocno indywidualna, może wyglądać tak:
- jedno w przedpokoju,
- przynajmniej 3 w łazience,
- minimum 4 w kuchni,
- co najmniej 5 w salonie,
- nie mniej niż 3 gniazdka w sypialni.
Gniazdka umieszczamy na różnych wysokościach, w zależności od charakteru pomieszczenia. Przykładowo w kuchni niektóre gniazdka będą montowane nisko (m.in. niezbędne do pracy lodówki, kuchenki elektrycznej czy zmywarki), a inne wyżej (nad blatem do małego AGD czy potrzebne do działania okapu). Łazienka – jako tzw. pomieszczenie mokre – niejako wymusza instalację przeciwporażeniowych gniazdek bryzgoszczelnych (IP44) na wysokości 140 cm: do lustra, pralki i grzejnika. W przypadku pozostałych pokoi idealna wysokość dla gniazdka to ok. 30 cm nad podłogą.
Planując rozmieszczenie gniazdek w mieszkaniu, warto wziąć pod uwagę ustawność pomieszczeń i chociaż mniej więcej ocenić, gdzie będą stały meble. Jeśli zasłonimy kontakty kanapą, regałem czy dużą donicą, będzie ciężko z nich korzystać, a więc przestaną być funkcjonalne. Przy projektowaniu elektryki zastanów się, z jakich sprzętów będziesz korzystać teraz i w przyszłości.
Gniazdka w sypialni i salonie – gdzie je umieścić?
Sypialnie i salony to te obszary w mieszkaniu, w których podłączamy naprawdę dużo sprzętów o różnych funkcjach. Umieść gniazdka na wysokości 20–30 cm nad ziemią, chyba że u któregoś z domowników występują problemy ze swobodnym poruszaniem się lub często gościsz osoby starsze. Wtedy odpowiednią wysokością nad podłogą będzie 70 cm.
Wskazówką, gdzie zamontować gniazdka w salonie, będą urządzenia RTV – tam, gdzie przewidujesz miejsce dla telewizora, zaprojektuj trzy gniazda 230V, gniazdo internetowe i do anteny. Kilka dodatkowych gniazdek, np. po dwa z każdej strony, możesz zaplanować tuż przy meblach wypoczynkowych.
Ciekawym rozwiązaniem są też gniazdka USB instalowane jak te tradycyjne – w ścianie – dzięki którym szybko naładujesz smartfona. Gniazdka przydadzą się także przy stole, koło regału/domowej biblioteczki i przy oknie.
Zapoznaj się z artykułem: Meble relaksacyjne w Twoim domu
Jeżeli chodzi o sypialnię, istnieją cztery punkty, które aż proszą się o montaż gniazdek. Są to: łóżko (umieść gniazda po obu stronach materaca), biurko lub toaletka oraz szafa, jeśli marzy Ci się oświetlenie jej wnętrza. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w sypialni zainstalować gniazdka, do których włączniki będą na wyciągnięcie ręki z łóżka – dla większej wygody. Wskazana liczba źródeł zasilania pozwoli Ci komfortowo poczytać książkę, naładować czytnik lub telefon, a nawet stworzyć miły nastrój dzięki dyfuzorowi olejków eterycznych czy lampce solnej.
Rozmieszczenie gniazdek w łazience
Lokalizacja gniazdek w pomieszczeniu służącym higienie i dbaniu o ciało jest szczególnie ważna ze względów bezpieczeństwa. Hermetyczne, bryzgoszczelne gniazdka z klapką i uszczelniaczem pozwalają zapobiec domowym wypadkom. Unikniesz w ten sposób przedostania się wody do środka instalacji elektrycznej. Gniazdka powinny znaleźć się:
- 1,2–1,4 m nad podłogą,
- minimum 60 cm od wanny lub kabiny prysznicowej.
Może Cię zainteresować: Wanna wolnostojąca czy zabudowana?
Gdzie warto umieścić gniazdka w łazience? Rekomendujemy:
- ścianę z lustrem – dzięki temu wysuszysz, zakręcisz lub wyprostujesz włosy, naładujesz golarkę, szczoteczkę elektryczną do zębów lub do twarzy;
- miejsce z pralką – sprawdź, czy nie będzie problemu z podłączeniem sprzętu; jeśli gniazdko nie zmieści się za pralką, zamontuj je nad urządzeniem.
Gniazdka elektryczne w kuchni
Zadbaj o to, aby do kuchni wybrać gniazdka z uziemieniem, czyli metalowym bolcem, łączącym się z przewodem ochronnym w puszce. Dlaczego to tak istotne? Przewody uziemiające z całego bloku są połączone z gruntem, dzięki czemu w razie konieczności mogą odprowadzić nadprogramowy ładunek elektryczny. Może pojawić się on w gniazdku podczas działania sprzętów kuchennych o dużej mocy.
A co z organizacją kontaktów? Na początek warto pomyśleć o tzw. dużym AGD: chłodziarko-zamrażarce, zmywarce, kuchence, piekarniku. Gniazdka do wymienionych urządzeń umieść na wysokości 20–30 cm nad ziemią, tak, by potem był do nich swobodny dostęp. Z kolei gniazdko do podłączenia okapu niech znajdzie się na wysokości 180 cm powyżej poziomu podłogi. Pamiętaj, że kontakt do zmywarki nie może znaleźć się bliżej źródła wody niż w odległości 60 cm.
Czy gniazdko podwójne lub potrójne nad blatem roboczym to dobry pomysł? Jak najbardziej! To gwarancja wygodnego korzystania z mniejszych sprzętów AGD: czajnika czy ekspresu do kawy, czyli tych urządzeń, których używamy na co dzień. Gniazda podszafkowe będą świetną opcją do podłączenia sprzętów, z których korzystamy rzadziej np. robota kuchennego, miksera czy blendera. Dla miłośników kuchennego minimalizmu przewidziano jednak inne rozwiązanie: gniazda wpuszczone w blat, które można łatwo schować po skończonej pracy.
Jaki blat do kuchni wybrać? Drewniany, granitowy, a może kompozytowy?
Jak rozmieścić gniazdka w pokoju?
Niezależnie od tego, czy mówimy o pokoju dziecięcym, salonie, czy gabinecie w rozkładzie gniazdek liczy się funkcjonalność. Zastanówmy się – ile kontaktów w pokoju jest potrzebnych? Teraz, kiedy mieszkania pełnią funkcję domowego biura, zwiększa się zapotrzebowanie na ich liczbę. Potrzebujemy wygodnie podpiąć telefon, laptopa, drukarkę czy skaner oraz lampkę. Przy biurku zamocuj więc 2–3 gniazdka pojedyncze lub jedno podwójne (potrójne) na wysokości 20–30 cm nad podłogą.
Home office – czyli jak szybko zaaranżować kącik do pracy.
Z kolei obecność gniazdek przy łóżku jest konieczna z kilku powodów. Po pierwsze: do podłączenia telefonu. Po drugie: do relaksu przy komputerze. Po trzecie: do włączenia nastrojowej lampki.
Gniazdka elektryczne – o tym pamiętaj!
Sprawy techniczne pozostaw specjalistom – stan instalacji elektrycznej, w skład której wchodzą gniazdka, powinien być pod okiem fachowców. To, co możesz zrobić, jeśli mieszkasz z dziećmi, jest zadbanie o ich bezpieczeństwo. Żeby dzieciaki nie miały dostępu do kontaktów, możesz zamontować blokadę w formie osłony, którą wsuwa się do gniazda elektrycznego. Taka zaślepka to jeden ze sposobów na zabezpieczenie maluchów przed porażeniem prądem. Inna metoda polega na instalacji osłony styków – aby „uruchomić” gniazdko, trzeba wsunąć nie jeden, a dwa elementy.
Znasz już wszystkie reguły rządzące montażem, teraz czas na same przyjemności, czyli wybór gniazdka ze względu na jego design. Duże możliwości aranżacyjne dają ramki, otaczające nie tylko samo gniazdko, ale też większą ich liczbę, a nawet włącznik światła. Kieruj się ogólnym wystrojem pomieszczenia – stylem, barwą mebli oraz ścian – i dobierz pod tym kątem osprzęt elektryczny. Gniazdka w geometrycznych ramkach wpasują się w nowoczesne wnętrza, a okrągłe uzupełnią wystrój pokoju z organicznymi kształtami. Czerń zawsze zaskakuje niezwykłą elegancją, biel jest ponadczasowa, szarość uspokaja uniwersalnością, a złoto i srebro cieszą subtelnym migotaniem. Które z nich wybierzesz?