Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Kuchnia w stylu industrialnym

Kuchnia w stylu industrialnym
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Kuchnia industrialna to prawdziwy raj dla amatorów gotowania. W tym miejscu przenikają się elementy inspirowane wystrojem modnych restauracji i surowych wnętrz przemysłowych. Chcesz urządzić kuchnię w stylu industrialnym? Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć.

Styl industrialny – wyznaczniki stylu

Styl industrialny czerpie inspiracje z wnętrz starych fabryk, zakładów i budynków przemysłowych. Chociaż kojarzy się z przestronnymi loftami, można łatwo zaadaptować go do własnych potrzeb. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich kolorów, materiałów, mebli i sprzętów.

Jeśli Twoje mieszkanie jest niewielkie, dołóż wszelkich starań, aby optycznie je powiększyć. Duża otwarta przestrzeń to jeden z wyznaczników stylu loftowego. Dobrym punktem wyjścia dla aranżacji w stylu industrialnym będzie kuchnia łączona z salonem. Dla lepszego efektu pomaluj ściany na jasny, jednolity kolor i wykończ całą podłogę tym samym materiałem.

We wnętrzach industrialnych zamiast ukrywać elementy konstrukcyjne, celowo się je eksponuje. Kable, rury i inne elementy instalacji znajdują się na wierzchu, podkreślając surowy, przemysłowy charakter przestrzeni. Jeśli tylko masz taką możliwość, odsłoń ukrytą pod tynkiem cegłę lub drewniany strop. W nowym budownictwie możesz odtworzyć industrialny klimat za pomocą detali – np. montując czarne gniazdka, włączniki, klamki i okucia.

Z dużą starannością dobieraj kolory we wnętrzu. Paleta barw w stylu industrialnym bazuje na stonowanych bielach, szarościach i beżach. Dla przełamania spokojnej bazy stosuje się mocniejsze akcenty, a zwłaszcza czerń, koniakowy brąz, czerwień i zgaszone odcienie zieleni.

Równie ważny jest dobór materiałów. We wnętrzu nie może zabraknąć mebli industrialnych z litego drewna i czarnej stali. Do wykończenia ścian i podłóg użyj surowych materiałów o zróżnicowanej fakturze: płyt betonowych, tynków strukturalnych, cegły, gresu czy drewnianych desek z odzysku.

Kuchnia w stylu industrialnym - zdjęcie 1

Kluczową rolę we wnętrzach industrialnych odgrywa oświetlenie. Styl loftowy wystrzega się zbędnych dekoracji – jego największą ozdobą są duże i dobrze widoczne lampy. Oprócz metalowych lamp fabrycznych we wnętrzach industrialnych często pojawiają się reflektorki na szynach, kinkiety na długich wysięgnikach (inspirowana lampami kreślarskimi) i zwisające z sufitu żarówki.

Przeczytaj: Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Meble industrialne w kuchni – czym się wyróżniają?

Styl loftowy preferuje meble o prostej, pozbawionej zdobień formie. Szafki do kuchni industrialnej powinny mieć gładkie fronty – bez frezów, ramek i dekoracyjnych uchwytów, które nadają wnętrzu tradycyjny charakter. Dobrym wyborem będą czarne lub szare meble o matowym wykończeniu. Fronty w tym kolorze wyglądają nowocześnie, a do tego świetnie komponują się z cegłą na ścianie, betonem dekoracyjnym i stalowymi elementami.

Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, możesz zrezygnować z górnych szafek na rzecz otwartych półek z drewna i stali oraz metalowych relingów. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w otwartych kuchniach. Półki zamiast szafek nadadzą aranżacji lekkości i sprawią, że zabudowa kuchenna przestanie dominować nad otoczeniem.

Centralne miejsce w kuchni industrialnej zajmuje duży stół lub wyspa kuchenna. Wokół tego mebla koncentruje się życie domowników, dlatego zadbaj, aby był wykonany z trwałych i solidnych materiałów. W wystrój industrialnej kuchni najlepiej wpisze się ciężka konstrukcja z litego drewna i stali. Jeśli nie masz miejsca na duży mebel, zastąp go wysokim i wąskim blatem barowym. Do kuchni w stylu loftowym dobierz metalowe krzesła lub hokery z drewnianym siedziskiem.

Kuchnia w stylu industrialnym - zdjęcie 2

Przeczytaj: Czarna kuchnia – pomysły i aranżacje

Sprzęt AGD do kuchni loftowej

Bardzo ważną kwestią jest dobór sprzętu AGD. Do kuchni industrialnej pasują urządzenia w kolorze czarnym i srebrnym, które podkreślają przemysłowy charakter aranżacji i wtapiają się w ciąg ciemnej zabudowy.

Przy zakupie AGD kieruj się nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością urządzeń. Doskonałym wyborem będą sprzęty Bosch z serii 8, które łączą nowoczesne wzornictwo, wysoką jakość wykonania i szereg innowacyjnych funkcji. Zestawiając ze sobą urządzenia z tej samej linii, nadasz aranżacji spójny, elegancki charakter.

Projektując kuchnię w stylu industrialnym, zastanów się dobrze, które elementy ukryć za frontami szafek, a które wyeksponować. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup wolnostojącej lodówki, na przykład czarnej chłodziarki side by side marki Bosch. To nowoczesne urządzenie może być prawdziwą ozdobą wnętrza – podobnie jak ustawiony na blacie robot kuchenny MUM. W wystrój industrialnej kuchni doskonale wpisze się szklana płyta indukcyjna, która wygląda estetycznie, a na dodatek jest łatwa do utrzymania w czystości. Zmywarkę warto schować za frontem szafki, tak aby nie odznaczała się na tle ciemnych mebli.

Przeczytaj: Kuchnia z oknem – wystrój, dekoracje i aranżacje

Lampy i kinkiety w stylu industrialnym

Kuchnia w stylu industrialnym - zdjęcie 3

W industrialnej kuchni nie może zabraknąć dużych, efektownych lamp. Nad stołem powinny zawisnąć metalowe klosze, które naśladują wygląd starych lamp fabrycznych. Najlepszy efekt uzyskasz, wieszając obok siebie dwa lub trzy identyczne modele. Pamiętaj, aby zawiesić je na odpowiedniej wysokości, tak aby oświetlały równomiernie cały blat.

Jako główne źródło światła świetnie sprawdzą się lampy metalowe, żarówki na kablu lub w drucianej oprawie. Jeśli lubisz minimalistyczne rozwiązania, sięgnij po oprawy oświetleniowe wpuszczane w sufit lub proste oprawy nadtynkowe.

Do oświetlenia strefy roboczej wykorzystaj systemy lampek podszafkowych lub kinkiety w stylu industrialnym. Te drugie będą dobrym wyborem do kuchni z otwartymi półkami zamiast górnych szafek. Do wnętrza w stylu industrialnym pasować będą m.in. kinkiety na długich regulowanych ramionach i proste modele z metalowym kloszem.

Przeczytaj: Co warto ukryć, a co pokazać w kuchni?

Dodatki w stylu industrialnym

W industrialnych kuchniach próżno szukać dekoracyjnych bibelotów. Rolę dekoracji pełnią tutaj przedmioty codziennego użytku: metalowe puszki i kosze, żeliwne patelnie i garnki, drewniane skrzynki po winie czy oparte o ścianę deski do krojenia. Bardzo lubianym elementem wystroju jest zawieszony nad blatem metalowy reling. Z jego pomocą wyeksponujesz zestaw kuchennych akcesoriów, szklane słoiczki z przyprawami, a także świeże zioła w doniczkach.

Na koniec przemyć do aranżacji kilka elementów, które stanowią znak rozpoznawczy stylu loftowego. Zawieś nad blatem industrialny zegar, postaw na półkach szklane butelki apteczne albo pomaluj jedną ze ścian farbą tablicową.