Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kuchnia w stylu rustykalnym – jak urządzić

Kuchnia w stylu rustykalnym – jak urządzić
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Marzysz o kuchni urządzonej w sposób tradycyjny, przytulny i jednocześnie w harmonii z naturą? Styl rustykalny jest doskonałym wyborem dla Ciebie! Sprawdź, jak urządzić kuchnię inspirowaną wiejskim życiem.

Styl rustykalny – co to znaczy?

Styl rustykalny to sposób urządzania wnętrz, który podkreśla zamiłowanie do życia na wsi i docenia bliskość przyrody. Atmosfera w kuchni rustykalnej, jak i w innych pomieszczeniach w domu czy mieszkaniu, jest ciepła, rodzinna, romantyczna. Mówiąc o stylu rustykalnym, możemy śmiało wyobrazić sobie tradycyjną chatę w towarzystwie kilku drzew i pola za domem. Oczywiście współcześnie kuchnia rustykalna posiada nowoczesne elementy (m.in. armaturę czy sprzęty AGD), ale są one zwykle stylizowane na dużo starsze.

Kuchnia w stylu rustykalnym charakteryzuje się następującymi cechami:

  • kilkoma wiodącymi we wnętrzu materiałami: drewnem, kamieniem, cegłą, wikliną, lnem, bawełną, terakotą i zacieranym tynkiem;
  • stonowaną paletą kolorów, w której króluje biel, ale także beże, brązy, zielenie i wszystkie odcienie barw ziemi (każdy kolor rustykalny nawiązuje do sielskiego krajobrazu: beże do ziemi, zieleń do drzew, a błękit – do nieba);
  • prostotą wyposażenia z intrygującymi detalami – meble rustykalne nie mają wymyślnych kształtów, za to czarują rzeźbieniami czy przeszklonymi częściami;
  • ciekawymi i kolorowymi wzorami – szczególnie popularne są motywy kwiatowe i roślinne, a także ludowe w postaci kratek, pasków oraz kropek;
  • obecnością roślin – suszonych ziół, warkoczy czosnku i bukietów polnych kwiatów.

Przeczytaj: Łazienka w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu wiejskim – czym wykończyć ściany i podłogę

Kuchnia w starym stylu to pomieszczenie, które poznajemy już po wykończeniu podłogi. Płaszczyzna ta jest najczęściej wykładana oryginalnym drewnem lub panelami imitującymi prawdziwe deski. W tym przypadku warto wybrać wzór, który ukaże drewno lekko nadgryzione zębem czasu, z widocznymi sękami itp. Największym powodzeniem w tej kategorii cieszy się dąb oraz buk. Rustykalne kuchnie nierzadko mają także podłogi wykonane z kamienia, najczęściej w brązowym lub beżowym kolorze. Bardziej budżetowym rozwiązaniem będzie wybór płytek ceramicznych naśladujących wygląd kamienia.

Wnętrza w stylu rustykalnym oferują wiele możliwości także, jeśli chodzi o ściany. Do ich wykończenia można użyć m.in. czerwonej lub białej cegły, desek, zacieranego tynku lub boazerii. Ciekawą opcją będzie wzbogacenie ściany, szczególnie koło płyty grzewczej oraz nad blatem roboczym, płytkami ceramicznymi, które wyglądają zupełnie jak starodawne kafle z ręcznie malowanymi w owoce, warzywa i kłosy zbóż partiami. Z kolei sufit może zostać wykończony belkami – w oryginalnym kolorze drewna.

Zainspiruj się! Ściana w kuchni – pomysły, kolory, inspiracje

Kuchnia w stylu rustykalnym

Meble kuchenne rustykalne, czyli jakie?

Mieszkanie w stylu rustykalnym, w tym kuchnię, wypełniają przede wszystkim meble drewniane. Od nowoczesnego wyposażenia różni je przede wszystkim dekoracyjność detali. Do ozdobnych akcentów należą:

  • frezowane fronty;
  • ceramiczne, często ręcznie malowane gałki;
  • kute uchwyty z metalu;
  • przeszklone witryny;
  • gzymsiki i listwy.

Zapoznaj się z artykułem: Meble kuchenne na wymiar – kiedy to się opłaca

Meble kuchenne w stylu rustykalnym zawierać mogą m.in.:

  • ciężką drewnianą ławę;
  • stół rustykalny i krzesła z tego samego tworzywa o toczonych nogach (bywają też modele o siedziskach z plecionki);
  • zabudowę szafkową z frezowanymi frontami;
  • koniecznie otwarte półki
  • oraz ceramiczny lub emaliowany zlew jednokomorowy z tradycyjnymi kurkami.

Osobnym bohaterem kuchni w starym stylu będzie drewniany kredens – w jego górnej części zaprezentujesz światu zastawę stołową i szkło, a w dolnej przechowasz ściereczki oraz obrusy. Świetnym pomysłem będzie także odnowienie starych mebli znalezionych w internecie bądź na pchlim targu. 

Kuchnia w starym stylu – oświetlenie

Rustykalne wnętrza wyróżniają się także ciepłą barwą światła, płynącego z lamp sufitowych – doskonale sprawdzą się tu proste odwrócone misy z mosiężną powierzchnią bądź ażurowe klosze z wikliny – i kinkietów z mlecznego szkła lub półprzezroczystej tkaniny. Zimną barwę zostawmy raczej dla nowoczesnych aranżacji, chociaż oświetlenie podszafkowe może być tu wyjątkiem – chłodniejsze w odbiorze światło pozwala wykonywać precyzyjne czynności, np. krojenie.

Sprzęty AGD do kuchni wiejskiej

W kuchni wiejskiej panuje tradycyjny, przytulny charakter. Jak ulał pasują do niego sprzęty w stylu retro. Co to znaczy? Wybieraj AGD o zaokrąglonych krawędziach w rustykalnych (biel, brąz, beż) bądź pastelowych kolorach. Zamiast srebrnego, złotego czy chromowanego wykończenia, możesz zdecydować się na miedziane akcenty, które współgrają z rustykalną estetyką. W wiejskiej kuchni mogą też śmiało stanąć modele z efektem postarzania.

Dowiedz się więcej: AGD do kuchni – niezbędny sprzęt

Rustykalne dekoracje, czyli podkreślenie stylu

Meble kuchenne rustykalne to jeszcze nie wszystko. Inspirowane wiejskim krajobrazem wnętrze potrzebuje ozdób. Niektóre z nich mają przede wszystkim funkcjonalny charakter, choć są też po prostu ładne. Mowa tutaj o relingach z haczykami (nad blatem roboczym lub nad wyspą), na których zawisną żeliwne patelnie, garnki i chochle. Do tej samej kategorii zaliczamy drewniane elementy, takie jak deska do krojenia, wałek, maselnica czy stylowe pojemniki na przyprawy z ceramiki.

 

Marzy Ci się oryginalna rustykalna dekoracja? Postaw na rośliny! Pod okapem mogą suszyć się pęczki ziół i wisieć warkocze czosnku, a na stole lub parapecie zagości prosty wazon z kompozycją złożoną z maków, chabrów i innych polnych roślin. Dodatkowo w oknie zamieszka koronkowa krótka firanka (zazdrostka). Warto zadbać o pojawienie się innych tekstyliów: serwetek, obrusu, fartucha kuchennego – również koronkowych albo pokrytych kwiatową łączką, kropkami bądź też czerwono–białą kratką.

W unowocześnionej wersji kuchnia w stylu rustykalnym nie tylko będzie miała w sobie coś z piękna dawnej wsi, ale również wyróżni się pod względem funkcjonalności i nowoczesnych rozwiązań. Zbudowana za sprawą mebli, materiałów wykończeniowych oraz dodatków atmosfera ma szansę stać się ciepłą, przytulną i rodzinną.