Kwiaty cięte w domu. Jak dobrać wazon?
- Kwiaty cięte – idealne wiosenne dekoracje
- Jak dobrać wazon do kwiatów?
- Gdzie postawić wazon z kwiatami?
- Gdzie postawić pusty wazon dekoracyjny?
- Gdzie postawić pusty wazon dekoracyjny?
- Jak dbać o wazon?
Dobrze dobrany wazon doda urody nawet najpiękniejszym kwiatom. Pusty wazon również potrafi być niezwykle dekoracyjną ozdobą wnętrza. Przeczytaj, jak dobrać naczynie do rodzaju kwiatów i stylu mieszkania.
Kwiaty cięte – idealne wiosenne dekoracje
Z kwiatów ciętych stworzysz wprost nieograniczoną liczbę kompozycji. Rośliny o żywych kolorach pozwalają szybko i tanio odświeżyć wnętrze, które dodatkowo wypełnia się pięknym zapachem. Na co dzień i od święta, niezależnie od okazji, kwiaty w domu cieszą oczy i ubarwiają pomieszczenie. Kwiaty cięte w pełnym rozkwicie po prostu nie mają szansy się znudzić!
Jak dobrać wazon do kwiatów?
Piękno żywych kwiatów z łatwością uwypukli pasujący do nich wazon. W jaki sposób go dobrać? Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami.
Jak dobrać rozmiar wazonu na kwiaty?
Żywe kwiaty same z siebie mają dekoracyjny charakter, a naczynie jedynie wzmacnia ich ozdobą moc. Ważne, aby kwiaty cięte swobodnie mieściły się w wazonie oraz pozostawały w nim stabilne. Kwiaty nie powinny „wysypywać się” z naczynia, a z drugiej strony nie mogą zapadać się w nim i ginąć. Warto kierować się zasadą, że rośliny powinny stanowić ⅝ wysokości całej kompozycji w wazonie. Dzięki temu zabiegowi uzyskamy doskonałe proporcje i harmonijny wygląd.
Kształt wazonu a kształt kwiatów
Jeśli mamy ulubiony gatunek kwiatów, sprawa jest prosta: wystarczy nam jeden wazon o konkretnym kształcie. Pamiętajmy o zgodności formy – do wąskich i wysokich kwiatów będą pasować równie smukłe wazony. Szersze kompozycje wspaniale zaprezentują się w bardziej pękatych naczyniach. Liczy się też symetria – w innym wypadku, np. kiedy naczynie będzie zbyt niskie, a kwiaty wysokie, wiązanka łatwo się przewróci.
Jak wybrać wazon idealny? Popatrz na kształt kwiatów!
-
Uwielbiasz tulipany i inne okazałe, gęste wiązanki? Bukiety XXL potrzebują solidnego wsparcia w postaci okrągłego lub owalnego wazonu ze sporym otworem. Naczynie w tym kształcie ustabilizuje łodygi, liście swobodnie i elegancko rozłożą się w górze, a Ty zyskasz wiosenną dekorację.
-
Lubisz kwiaty w liczbie pojedynczej? Samotna, cięta róża lub słonecznik polubią się z wąskim wazonem na jeden kwiat: takim o wąskiej szyjce, który podtrzyma łodygę i zapobiegnie odkształceniom.
-
Grupę kwiatów na długiej i smukłej łodydze (np. lilie) wyeksponujesz w ciężkim, wysokim naczyniu w kształcie litery V. Zapewni to bukietowi niezbędną stabilność.
-
Kwiaty podobne do hiacyntów czy amarylisów nie będą narzekać na małe ilości wody, dlatego umieszczamy je w wazonie przypominającym klepsydrę. W ten sposób oddzielimy cebulkę z korzeniami od wody.
-
Drobniutkie kwiatki nie powinny mieszkać w dużych wazonach. Wyeksponuj je w niewielkich wazonikach lub na płaskich paterach, które nie przytłoczą subtelnych roślin.
Jaki kolor wazonu do jakich kwiatów?
Pomarańczowe kwiaty włożone do niebieskiego wazonu? Jak najbardziej. Wazon dobieramy na zasadzie kontrastu – wtedy roślina wysuwa się na pierwszy plan – lub na zasadzie kolorystycznego podobieństwa. Jeśli chcesz zróżnicować kompozycję, zdecyduj się na wazon na kwiaty o kilka tonów ciemniejszy od rośliny.
Biały, czarny czy szary wazon to kwintesencja uniwersalności. Taki przedmiot z pewnością wpasuje się w dowolne wnętrze. Podobne właściwości mają szklane wazony, w których każdy bukiet wyda się szlachetny i pełen świeżości.
Gdzie postawić wazon z kwiatami?
Najpopularniejszymi miejscami, w którym stawiamy wazony z kwiatami są kuchnia z jadalnią lub salon. To zazwyczaj najbardziej reprezentatywne pomieszczenia w domu, gdzie żywe kwiaty cieszą nie tylko domowników, ale i gości.
Przeczytaj: Dekoracje do salonu – pomysły na ozdoby
Co ważne, flakon powinien współgrać z wystrojem wnętrza. Geometryczne wazony uzupełnią wyposażenie loftu, a do kuchni w stylu francuskim wstaw ceramiczny flakon z naręczem polnych kwiatów. Zgodnie z najmodniejszymi trendami, flakony na kwiaty nie muszą stać pojedynczo i jedynie na stole czy parapecie. Duże wazony podłogowe, szczególnie w grupach, wzbogacą aranżację pomieszczenia. Umieść je obok kanapy, fotela lub komody.
Gdzie postawić pusty wazon dekoracyjny?
Wazon w domu może wystąpić też w roli niezależnej dekoracji. Jeśli nie chcesz wypełniać go kwiatami, istnieje szereg alternatyw – sprawdź!
-
Wazon to świetna rzecz, która pozwoli na stworzenie sezonowej dekoracji – szklane naczynie z połyskującymi bombkami choinkowymi czy pastelowymi jajkami wielkanocnymi podkreślą uroczysty charakter każdych świąt.
-
Jesteś wielbicielem lub miłośniczką natury? Przenieś ją do swojego do wnętrza za sprawą szyszek, liści i gałęzi umieszczonych w wazonie ze szkła. Dodaj odpowiednie podłoże, odrobinę mchu i kilka roślinek, a uzyskasz tak modny ostatnio „las w szkle”. Przez transparentne ścianki każda warstwa będzie dobrze widoczna.
-
Pusty wazon można w łatwy sposób zmienić w dekoracyjny lampion. Wystarczy jeden ruch – wstaw do środka jedną dużą lub kilka mniejszych świec blokowych. Tym samym stolik kawowy zamieni się w centrum dowodzenia nastrojowym wieczorem. Możesz też napełnić przezroczysty flakon wodą, tak, aby na powierzchni unosiła się jedna świeca. W letnie wieczory taka ozdoba pięknie rozświetli balkon.
-
Kamyki włożone do naczynia na kwiaty stworzą niebanalny wnętrzarski dodatek. Te kolorowe, wykonane ze szkła lub w postaci brokatowego pyłu podkreślą charakter wnętrz glamour. Białe, marmurowe będą pasować do stonowanych przestrzeni pełnych natury, np. urządzonych w stylu eko czy skandynawskim.
Przeczytaj: Salon w stylu skandynawskim
Jak dbać o wazon?
Podziwianie pięknego, roztaczającego woń bukietu to jedno. Mycie wazonu, w którym ten bukiet trzymamy nie należy do przyjemności. Na szczęście w tym nielubianym obowiązku mogą Cię wyręczyć wolnostojące i kompaktowe zmywarki Bosch. System koszy VarioFlex lub VarioFlex Pro sprawia, że Twoja zmywarka stanie się naprawdę elastyczna – pomieści wszystko, od filiżanki do espresso po duży i wysoki wazon.
Większość wazonów z tworzyw sztucznych można myć w zmywarce. Których przedmiotów nie wolno do niej wkładać?
-
Kryształowych wazonów, ponieważ są niezwykle delikatne i łatwo je uszkodzić. Podczas czyszczenia w zmywarce, pod wpływem detergentów kryształ może zajść mleczną mgiełką i stracić swoją dekoracyjną przezroczystość. Również na szklanych flakonach może pojawić się nieestetyczny osad i zacieki.
-
Drewnianych dzbanków – gorąca woda i środek do czyszczenia oraz gwałtowne suszenie grożą rozwarstwieniem się drewna.
-
Ceramicznych lub porcelanowych flakonów z posrebrzeniami lub złotymi elementami, które łatwo się wycierają. Na wystających elementach często pojawiają się odpryski.
-
Naczyń wykonanych z miedzi – umyte w zmywarce ulegają zmatowieniu.
Jeśli jesteś posiadaczem wąskiego wazonu, który trudno doczyścić, umyj go ręcznie. Jak to zrobić, kiedy nie masz pod ręką szczotki do butelek? Wsyp do środka garść ryżu i wlej wodę zmieszaną z płynem do naczyń, a potem potrząśnij. Równie dobrze sprawdzi się roztwór wody i octu w proporcji 1:1 – wystarczy, że po kilku godzinach przepłuczesz wazon wodą z mydłem.
Przeczytaj: Ekologiczne detergenty – proszki do prania i płyny do płukania
Czysty flakon, bez nieprzyjemnego zapachu pochodzącego z osadu na dnie, doda uroku każdej wiązance z ciętych kwiatów. Wiosna to idealny czas na odświeżenie mieszkania i wprowadzeniu do niego kolorów wprost z natury. Czy już wiesz, gdzie go postawisz?