Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Lodówka wolnostojąca czy w zabudowie?

 Lodówka wolnostojąca czy w zabudowie?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Lepsze są lodówki wolnostojące czy w zabudowie? To dylemat każdego, kto chce urządzić funkcjonalną kuchnię na lata. Sprawdź, jaki sprzęt AGD sprosta Twoim potrzebom i będzie pasował do estetyki Twojej kuchni. Przeczytaj artykuł, a szybko odpowiedź na pytanie „lodówka wwolnostojąca czy w zabudowie” nie będzie już stanowiła kłopotu.

Rodzaje lodówek

Minęły już czasy, kiedy to we wszystkich kuchniach królowały te same białe jednodrzwiowe lodówki wolnostojące. Dziś mamy do wyboru sprzęt AGD we wszystkich modnych kolorach: od pastelowej mięty, poprzez uniwersalną czerń, aż po ognistą czerwień. Co więcej, lodówki wolnostojące obok klasycznych jednodrzwiowych, występują jeszcze w trzech wariantach:

  • side by side, czyli dwudrzwiowe na całej długości,
  • multidoor, w których część chłodząca i zamrażarka mają osobne dwudrzwiowe zamknięcie,
  • frenchdoor, gdzie część chłodząca zamknięta jest parą drzwi, a zamrażarkę oddzielono szufladami.
Wybór lodówki wolnostojącej

Dzięki tak dużym możliwościom lodówki wolnostojące dopasujesz do każdej nowoczesnej aranżacji.

Po drugiej stronie znajdują się popularne od wielu już sezonów lodówki do zabudowy. To sprzęt, który można umieścić za frontem meblowym i tym samym ujednolicić aranżację kuchni. Tego typu modele są z reguły mniej pojemne.

Wskazówka: Pamiętaj, by lodówkę do zabudowy wybrać jeszcze na etapie projektowania kuchni. To pozwoli na jej precyzyjne dopasowanie do mebli.

Przeczytaj: Jaką lodówkę wybrać?

Co wziąć pod uwagę, jeśli stoisz przed dylematem: lodówka w zabudowie czy nie? Oto najważniejsze kwestie, które musisz wziąć pod uwagę:

  • wielkość kuchni i długość oraz szerokość wnęki, w której chcesz umieścić sprzęt,
  • pojemność lodówki (dopasuj ją do liczby domowników),
  • zakres korzystania z zamrażarki (musi być pojemniejsza, jeśli planujesz mrozić więcej żywności),
  • dodatkowe funkcjonalności (np. zewnętrzna kostkarka do lodów, funkcjonalność no frost, dzięki której nie musisz regularnie rozmrażać lodówki).

To też Cię zainteresuje: Czym i jak myć lodówkę?

Wady i zalety lodówek wolnostojących

Lodówki wolnostojące w kuchni występują w wielu typach i można przebierać w ich najróżniejszych modelach. Niestety często ich gabaryty są kłopotem nie do przejścia. Sprawdź najważniejsze wady i zalety lodówki wolnostojącej w kuchni i zdecyduj czy to dla Ciebie najlepszy wybór.

Zalety lodówek wolnostojących

Jedną z wartości znacząco wpływających na decyzję użytkowników przy wyborze lodówki jest możliwość dopasowania koloru i designu, które będą współgrać z wystrojem kuchni. W przypadku sprzętów wolnostojących mnogość tego typu rozwiązań jest ich największą zaletą. Na rynku znajdziesz nawet lodówki wolnostojące retro, które pięknie skomponują się z kuchnią urządzaną w starym stylu, z piecem kaflowym i zabytkową ceramiką w roli głównej.

Drugim atutem lodówek wolnostojących jest ich duża pojemność i możliwość wyboru większej liczby drzwi. Tego typu modeli szukają zazwyczaj przedstawiciele dużych rodzin oraz osoby, które uwielbiają gotować i przyjmować gości.

Lodówki wolnostojące zwłaszcza typu multidoor mają bardzo elastyczne przestrzenie, dzięki którym odpowiednio przechowasz wszystkie kategorie produktów. Wyposażone są one też w kostkarkę do lodów z podajnikiem, która będzie nieoceniona w letnie dni.

Wskazówka: Jak określić optymalną pojemność lodówki dla Twojej rodziny? To bardzo proste! 120 litrów należy przewidzieć na jedną osobę, a na każdego kolejnego domownika przeznaczyć kolejne 30 litrów. Przykładowo rodzina 2+2 potrzebuje lodówki o pojemności około 210 litrów (120 litrów + 3*30 litrów).

Sprawdź: Chłodziarki i zamrażarki Bosch

Wady lodówek wolnostojących

Jeśli urządzasz małą kuchnię, największą wadą będą duże gabaryty lodówki wolnostojącej. Co więcej, przy jej instalacji musisz zachować po kilka centymetrów odstępu z tyłu i po bokach. Tego typu sprzętu AGD nie należy też umieszczać blisko źródeł ciepła np. piekarnik zakłóca jego prawidłowe działanie.

Wskazówka: Czy można zabudować lodówkę wolnostojącą? Z reguły jest to karkołomne przedsięwzięcie ze względu na jej rozmiary, kwestie związane z wentylacją oraz mocowaniem frontu meblowego. Zanim więc zdecydujesz się na lodówkę wolnostojącą w zabudowie, dobrze się zastanów i wylicz dokładnie każdy centymetr lodówki oraz mebla.

Wady i zalety lodówek w zabudowie

Nadal zastanawiasz się: lodówka w zabudowie czy nie? W kolejnych akapitach podpowiadamy, w jakich przestrzeniach warto umieścić sprzęt AGD za frontami meblowymi. Sprawdź i zdecyduj, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Zalety lodówek w zabudowie

Pojawienie się możliwości zabudowania lodówki i wkomponowania jej w ciąg szafek było przełomowym momentem dla wszystkich ceniących minimalizm we wnętrzach. Dzięki temu z łatwością zaaranżujesz spójne kuchenne wnętrze w stylu skandynawskim, nowoczesnym lub japandi. Sprzęt skrzętnie ukryty za frontem szafki nie będzie rzucał się w oczy.

Tego typu urządzenie ma odpowiednią wentylację umożliwiającą zabudowę, a do tego działa cicho (zabudowa tłumi dźwięki) i łatwo utrzymać je w czystości. Lodówki w zabudowie sprawdzą się w małych i nieustawnych kuchniach, które należy indywidualnie zaplanować. Ich standardowa szerokość mieści się w przedziale 55–60 centymetrów. 

Wskazówka: Aby lodówka w zabudowie działała właściwie, nie może przylegać całkowicie do wnęki. Należy zachować odstęp około 5 centymetrów.

Zainspiruj się: Meble kuchenne na wymiar – kiedy to się opłaca?

Wady lodówek w zabudowie

Sprzęty w zabudowie muszą zmieścić się w określonej przestrzeni, co wiąże się z ich mniejszą pojemnością w stosunku do urządzeń wolnostojących o tych samych rozmiarach. Dla wielu użytkowników jest to największa wada lodówek w zabudowie. Ci, którzy szukają przede wszystkim praktycznych rozwiązań, narzekają też na brak modeli z większą liczbą drzwi oraz dodatkowych funkcji np. zewnętrznej kostkarki do lodów.

Co więcej, tego typu sprzęt AGD jest trudniejszy w montażu w stosunku do lodówki w kuchni bez zabudowy, którą wystarczy po prostu ustawić w wybranym miejscu i podłączyć. Komplikacje mogą pojawić się też w przypadku chęci wymiany lodówki. Nowy model trzeba będzie dopasować do istniejących rozmiarów wnęki.

Niezależnie od tego, czy Twój wybór padnie na lodówkę w zabudowie czy wolnostojącą, z pewnością weźmiesz też pod uwagę kwestie związane z klasą energetyczną urządzenia oraz technologiami umożliwiającymi przedłużenie świeżości produktów. Na szczęście wysoką klasę energetyczną i zaawansowane funkcjonalności zawierają obecnie wszystkie nowoczesne urządzenia od sprawdzonych producentów – takich jak Bosch.