Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage – wnętrza i dodatki

Mieszkanie w stylu vintage – wnętrza i dodatki
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Styl vintage jest ponadczasowy – łączy w sobie pomysłowość i elegancję. Jeżeli zależy Ci na wnętrzach, które nigdy nie wyjdą z mody, zaaranżuj je właśnie w tym klimacie. Przeczytaj, jak to zrobić.

Styl vintage – co go charakteryzuje?

Styl vintage we wnętrzach wyróżnia się przytulnością, jest pełen interesujących przedmiotów „z duszą”, a za jego symbol można uznać meblościankę. Wnętrza urządzone w tej stylistyce są niezwykle charakterystyczne. Chcesz urządzić mieszanie w stylu vintage? Poznaj jego wyznaczniki! Styl vintage cechuje się:

  • Spokojną kolorystyką – podczas urządzania mieszkania vintage często odwołujemy się do kolorów z różnych historycznych okresów m.in. czerwonego, pomarańczu, butelkowej zieleni czy żółtego. Stanowią one ciekawy akcent we wnętrzach, w których dominują biele, beże i brązy. Styl vintage lubi też połączenia black&white.
  • Obecnością drewna – jest ono dosłownie wszędzie! Na podłodze (w formie parkietu), na ścianach (w postaci boazerii) oraz jako materiał, z którego wytworzono meble.
  • Wnętrzarskimi perełkami z ubiegłych dekad – wyszukiwanymi na pchlich targach, w antykwariatach lub aukcjach internetowych, które zazwyczaj wymagają renowacji. Należą do nich m.in. kryształowe karafki, ceramiczne talerze i plakaty vintage oraz meble (fotel muszelka, wanna na lwich nogach itp.).
  • Wyrazistymi wzorami – im większe i bardziej geometryczne, tym lepiej! Paski, pepitka, prążki, kratka czy groszki pojawiają się zarówno na tekstyliach, jak i na ścianach. Pokój w stylu vintage nie może się bez nich obyć!
  • Elementami roślinnymi – w pokojach są obecne rośliny, które swoje triumfy święciły w polskich domach w czasie PRL–u, a teraz wracają do łask: paprotka i bluszcz.

Mieszkanie w stylu vintage - infografika

Przeczytaj: Mieszkanie w stylu boho

Mieszkanie w stylu vintage wypełnij przedmiotami, które niosą ze sobą interesujące historie, wcale nie musisz być pierwszym właścicielem tych rzeczy. Znawcy tematu mówią, że aby dana rzecz była uznana za „vintage”, musiała powstać w okresie od lat 50. do wczesnych 80. XX wieku. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pokój w stylu vintage nie był w 100% „staromodny”. Śmiało możesz uzupełnić pomieszczenie nowoczesnymi sprzętami i przedmiotami retro, czyli takimi, które naśladują oryginały vintage.

Dzienny pokój w stylu vintage    

Trzy sprawdzone sposoby na salon w stylu vintage to:

  • ułożenie drewnianego parkietu w jodełkę;
  • wykończenie ściany za pomocą retro tapety;
  • wstawienie mebli z czasów PRL–u lub starszych.

Meble wyprodukowane kilkadziesiąt lat temu mają nierzadko bardzo oryginalną formę i dekoracyjne detale m.in. w postaci cienkich, skośnych nóżek w przypadku foteli czy kanap, które najczęściej były obijane eleganckim welurem. Są także lekkie. Szafki i komody posiadają wysoki połysk lub przecieraną powierzchnię. We wnętrzu w stylu vintage mogą zamieszkać również elementy wyposażenia, które zaprojektowano w przeszłości, a dziś nazywamy je ikonami designu. Są to m.in. fotel w kształcie muszli, krzesła vintage Panton (przypominające literę „S”), a także windsorskie – z charakterystycznymi szczebelkami w roli oparcia. Nie zapominajmy o wielofunkcyjnym meblu, który w PRL–u znajdował się w każdym polskim domu: meblościance! Mieściła ona szafki, półki, przeszklone witryny, a nawet otwierany barek na alkohole.

Jeśli masz obawy, że salon zamieni się w muzeum staroci, wystarczy, że postawimy na retro dodatki: plakaty, dywan vintage czy nieszablonowe lampy – bogato zdobione, z kloszem z mlecznego lub witrażowego szkła i z kutymi elementami. Atmosferę sprzed kilkudziesięciu lat pomoże też odtworzyć gramofon ustawiony w kącie pokoju dziennego wraz z kolekcją płyt winylowych. Nostalgiczny powrót do czasów, które już za nami zapewnią też wyeksponowane kasety magnetofonowe i porcelanowe figurki. A może zawiesisz na ścianie zegar z kukułką?

Kuchnia vintage – jakie dodatki?

Nie musisz od razu aranżować całego pomieszczenia w stylu vintage. Już kilka drobnych elementów sprawi, że nabierze dawniejszego charakteru. Pamiętasz może herbatę pitą u babci ze szklanki w metalowym koszyczku? Właśnie! Kuchnię retro możesz stworzyć m.in. za sprawą dodatków:

  • okrągłych uchwytów szafek;
  • ceramicznych moździerzy;
  • porcelanowej zastawy kuchennej;
  • kryształowych lub szklanych karafek oraz kieliszków;
  • wyraźnie stylizowanych doniczek;
  • żeliwnych patelni wyeksponowanych nad blatem roboczym lub kuchenką;
  • bukiecików z polnych kwiatów na parapecie i ściereczek z kwiatowym motywem;
  • opcjonalnie pastelowych urządzeń AGD o mocno zaokrąglonych krawędziach.

Jeśli Twoja kuchnia vintage jest połączona z jadalnią, dodatkowo ustaw przy stole kubełkowe krzesła wyściełane welurem. Efekt Cię zaskoczy!

Dowiedz się więcej: Jak urządzić kuchnię w stylu retro i vintage?

Łazienki w stylu retro

Jak stworzyć w pomieszczeniu klimat łazienki w stylu retro? Zacznij od odpowiedniego wykończenia. Kąpielowy pokój w stylu vintage uzyskasz, układając na podłodze płytki na wzór czarno–białej szachownicy, a ściany wyłożysz jasnymi kafelkami typu metro – białymi, połyskującymi, w kształcie lekko frezowanych prostokątów. Jeśli jesteś wielbicielem drewna, możesz pokusić się o wprowadzenie do łazienki drewnianego parkietu lub płytek drewnopodobnych.

Łazienka w stylu retro – pomysły i inspiracje. Sprawdź!

Styl retro może pojawić się w łazience także za sprawą umywalki i wanny. Unikaj jednak „kanciastych” modeli – vintage kojarzy się z bardziej opływowymi kształtami. Umywalkę umieść na charakterystycznej dla minionych dekad komodzie vintage z drewna lub po prostu na łazienkowym blacie. Klasyczną ceramikę możesz zastąpić również emaliowaną misą.

Jeśli Twoja łazienka jest sporych rozmiarów, na jej środku zamontuj wannę wolnostojącą. Styl vintage wyróżnia miłość do ozdobnych detali, co objawia się nawet w przypadku tego elementu. Łazienka zyska retro vibe, kiedy wanna będzie zakończona malowanymi na złoto lwimi łapami czy nóżkami w kształcie fantazyjnych esów–floresów. A co z bateriami? Wybierz pokrętła krzyżowe z barwnymi oznaczeniami (czerwone – gorąca, niebieskie – zimna woda). Najmodniejsze krany w stylu retro mają mosiężny, złoty lub miedziany kolor. Łazienkę vintage wzbogacą też stylizowane grzejniki, mydelniczki oraz żyrandole.

Mieszkanie w stylu vintage z pewnością wyróżni się spośród przestrzeni, które urządzono w nieco mniej wyrazisty sposób. Określone kolory, intrygujące kształty i przykuwające uwagę detale są ponadczasowe oraz tworzą wyjątkową atmosferę, której chce się doświadczać na co dzień.