Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Czarna armatura – odważny akcent nie tylko w łazience

Czarna armatura – odważny akcent nie tylko w łazience
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Jeśli zastanawiasz się, czy czarna armatura to dobry pomysł do Twojej nowej łazienki, czytaj dalej. W artykule sprawdzamy, do jakich aranżacji pasują czarne baterie umywalkowe, czy nie przytłoczą małego wnętrza i co robić, by utrzymać je w czystości. Co więcej, podpowiadamy, jak zastosować inne tego typu elementy – np. czarny zlew w kuchni.

Czarna armatura w Twojej łazience

Czarne baterie umywalkowe są coraz popularniejsze i wpisują się w trend stosowania mocniejszej kolorystyki w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Jednak pamiętaj, że to nie tylko chwilowa moda. Tak jak „mała czarna” przyda się w garderobie na każdą okazję, tak czarna armatura sprawia, że wnętrze jest uniwersalne, a jednocześnie ciekawe.

Czarna armatura stosowana jest zwykle w łazienkach w formie baterii umywalkowych, wannowych oraz prysznicowych. Co więcej, dostępne są też różne ich warianty, np. sztorcowe, podtynkowe, natryskowe, stojące na podłodze lub montowane pod tynkiem.

Przeczytaj: Wanna wolnostojąca czy zabudowana?

Jeśli chcesz pójść o krok dalej i lubisz wyzwania aranżacyjne, zdecyduj się np. na czarną wannę.  Ten element armatury łazienkowej sprawdzi się m.in. w dużym pokoju kąpielowym. Na rynku dostępne są też czarne sedesy, zlewy oraz kabiny prysznicowe.

Wskazówka: Czarna armatura nie przytłoczy wnętrza małej łazienki w bloku, jeśli zostanie zastosowana w odpowiednich proporcjach z innymi barwami.

To też Cię zainteresuje: Jak urządzić małą łazienkę?

A może czarny zlew w kuchni?

Czarna armatura - zdjęcie 1

W modnych nowoczesnych kuchniach z białą zabudową doskonale sprawdzi się czarny zlew. Czy jest to jednak funkcjonalne rozwiązanie? Odpowiadamy: zdecydowanie tak! To mit, że czarny zlewozmywak brudzi się i zarysowuje szybciej. Jeśli wybierzesz trwały model, np. granitowy lub kompozytowy, zyskasz armaturę na lata, odporną m.in. na mechaniczne uszkodzenia. 

Projektanci wnętrz rekomendują dwa rozwiązania w tym klimacie do nowoczesnej kuchni:

1.     Czarną baterię w duecie z czarnym zlewozmywakiem – najlepiej wybrać produkty od jednego producenta, wówczas zyskamy spójne elementy aranżacji.

2.     Chromowaną baterię i czarny zlewozmywak – takie rozwiązanie sprawdzi się w jasnych kuchniach z białą zabudową na wysoki połysk.

Przeczytaj: Aranżacje kuchni krok po kroku

Dobra wiadomość jest taka, że czarny zlew można dopasować do każdej kuchni, nie tylko tej nowoczesnej. Na rynku dostępnych jest dużo różnych modeli, zanim więc wybierzesz się na zakupy, zdecyduj o następujących jego parametrach:

·      kształcie: prostokątny, kwadratowy lub okrągły,

·      funkcjonalności: jedno lub dwukomorowy, 

·      sposobie montażu: wpuszczany w blat lub podwieszany.

Jak czyścić czarną armaturę?

Zacznijmy od pielęgnacji czarnych baterii umywalkowych. W tym przypadku najważniejsza zasada to regularność, czyli czyszczenie ich 3 razy w tygodniu wodą z dodatkiem mydła, a następnie wycieranie suchą szmatką. Zbyt często? Spróbuj, a zobaczysz, że szybko stanie się to Twoim nawykiem, dzięki któremu unikniesz trudniejszych zabrudzeń w przyszłości.

Jeśli jednak masz twardą wodę lub przez jakiś czas nie czyściłeś armatury regularnie, zastosuj naturalny specyfik, jakim jest roztwór wody z octem w proporcji 1:1. Możesz też użyć gotowego płynu do czyszczenia czarnych baterii, który nie pozostawia smug i sprawia, że ten element zawsze wygląda jak nowy.

Zdecydowałeś się na czarną umywalkę w kuchni? Na zakończenie dnia czyść ją ściereczką nasączoną płynem do mycia naczyń. Natomiast raz w tygodniu zastosuj odpowiedni preparat, np. do czyszczenia zlewów granitowych. Nie zapomnij też o utrzymywaniu w czystości sitka.

W przypadku czarnej umywalki również możesz zastosować naturalne mieszanki, np. 1 szklanka sody i pół szklanki octu. Taką pastą pokryj powierzchnię zlewozmywaka i po kilku minutach zmyj miękką gąbką, a następnie wytrzyj do sucha.

Czarna umywalka, czarna wanna, czarny sedes – do jakiej łazienki będą pasować?

Czarna armatura - zdjęcie 2

Zbyt dużo czerni przytłacza. Jeśli więc wybierasz czarną armaturę, zdecyduj się na jeden mocny akcent kolorystyczny, np. czarną wannę, czarny sedes lub czarną umywalkę.

Czarna wanna sprawdzi się w dużej jasnej łazience urządzonej w stylu nowoczesnym. Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie jej w centralnym miejscu, w kontraście do jasnych kolorów. W łazience glamour możesz ustawić czarną wannę ze złotymi elementami na tle pastelowej ściany w kolorze różowym.

Wskazówka: Jeśli zdecydujesz się na czarne matowe powierzchnie, które pochłaniają światło, zastosuj dużo różnorodnych opraw oświetleniowych, np. kinkiety, lampy sufitowe, listwy LED.

Przeczytaj:  Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Twoja łazienka ma niewielki metraż i zdecydowałeś się już na jedną ścianę w ciemnym kolorze? Zrezygnuj z czarnej armatury. Tego typu aranżacja będzie doskonałym sposobem na wyeksponowanie białej ceramiki.

Wskazówka: Marzysz o czarnych meblach do swojej małej łazienki? Wybierz fronty w połysku – błysk optycznie powiększy małe wnętrze.

Więcej pomysłów aranżacyjnych znajdziesz w artykule Czarna łazienka

Największe zalety czarnej armatury

Czarna armatura - zdjęcie 3

Jeśli dotarłeś do tego miejsca, z pewnością wiesz już, jakie plusy ma czarna armatura. Warto jednak zebrać te zalety w jednym miejscu dla osób, które jeszcze się wahają, choć skrycie marzą o takim rozwiązaniu aranżacyjnym.

Po pierwsze: estetyka

Czarne baterie umywalkowe sprawiają, że każda łazienka, niezależnie od innych dodatków, nabiera eleganckiego charakteru.

Po drugie: “to coś”

Czarna wanna lub czarne baterie prysznicowe? Jesteśmy na tak, gdyż dzięki takim elementom łazienka przestaje być nudna.

Po trzecie: uniwersalność

Czarna ceramika pasuje do wszystkiego. Pięknie komponuje się z elementami drewnianymi, granitowymi, ceramicznymi, a nawet ze stali nierdzewnej. Sprawdzi się więc zarówno w stylu skandynawskim, minimalistycznym, jak też industrialnym i glamour. Możesz ją stosować z różnymi kolorami, fakturami i motywami.

Czytaj więcej: Łazienka w stylu glamour

Czarna armatura to odważny akcent zarówno w łazienkach, jak i w kuchniach. W tym artykule staraliśmy się przedstawić jej różne możliwości aranżacyjne oraz obaliliśmy mity związane z jej pielęgnacją. Jeśli nabrałeś już śmiałości, żeby spróbować tego odważnego rozwiązania, nie wahaj się. Zyskasz bowiem uniwersalne, a jednocześnie oryginalne wnętrze na lata.