Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Na co zwrócić uwagę, wybierając ekspres do kawy?

Na co zwrócić uwagę, wybierając ekspres do kawy?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez aromatycznej małej czarnej czy delikatnego cappuccino. Na szczęście współczesne ekspresy do kawy oferują szeroki wachlarz możliwości. Jednak jak wybrać idealny ekspres do kawy? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule – sprawdź!

Rodzaje ekspresów do kawy

Na co zwrócić uwagę, wybierając ekspres do kawy?

Świat kawy jest niezwykle bogaty – w zależności od rodzaju ziaren, ilości wody lub mleka otrzymujemy napoje o różnych właściwościach. Podobnie jest z typami ekspresów i akcesoriów, które są konieczne do przygotowania pobudzającego napoju. Trzeba też wspomnieć o osobistych preferencjach. W gronie kawoszy znajdą się zarówno zwolennicy szybkiego przygotowania napoju za pomocą jednego przycisku, jak i wielbiciele dłuższych kawowych rytuałów. Warto mieć świadomość, że na rynku jest dostępnych kilka rodzajów ekspresów: przelewowe, ciśnieniowe, modele na kapsułki lub specjalne saszetki z kawą.

Ekspres do kawy przelewowy – charakterystyka

Jeśli zastanawiamy się, jaki ekspres do kawy wybrać, często na myśl przychodzi nam ten przelewowy. Składa się on z pojemnika na zmielone już ziarna, zbiornika na wodę, filtra, odpowiedniego dzbanka i płyty grzewczej. Na skutek podgrzewania wrzątek przelewa się powoli przez ziarna, a w naczyniu zbiera się aromatyczna czarna kawa o dużej zawartości kofeiny. Przypomina ona tę po turecku, jednak bez uciążliwych fusów, które zatrzymują się na filtrze.

Minusem korzystania z przelewowego ekspresu do kawy jest dość długi czas przygotowywania – około kwadransa – oraz brak możliwości otrzymania kawy z mlekiem. Duża pojemność dzbanka może być jednocześnie zaletą, jak i wadą. Ekspres przelewowy sprawdzi się jako urządzenie dzielone przez grupę przyjaciół czy współpracowników. Jeśli będzie używany przez jedną osobę, powinna pić ona wiele kubków dziennie, aby gotowa kawa się nie zmarnowała.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ekspres do kawy 2

Ciśnieniowy ekspres do kawy – charakterystyka

Zasada działania ciśnieniowych ekspresów do kawy wygląda tak: gorąca woda jest tłoczona pod dużym ciśnieniem przez pojemnik ze zmielonymi ziarnami, a za efektywność procesu odpowiada specjalna pompa. W tej dość dużej grupie sprzętów AGD wyróżniamy kilka popularnych typów: ekspresy automatyczne, półautomatyczne (kolbowe) i kapsułkowe.

  • Ciśnieniowy ekspres do kawy automatyczny

To najbardziej zaawansowane pod względem technologii modele. Nie wymagają one dużej ingerencji ze strony człowieka, przez co ich cena jest dość wysoka. Urządzenie samoczynnie mieli ziarna, pobiera wodę z pojemnika, spienia mleko, a także samo się czyści – ze szczególnym uwzględnieniem dysz – i odkamienia. Poszczególnymi funkcjami sterujemy z poziomu ciekłokrystalicznego wyświetlacza oraz sporej liczby przycisków.

Uzyskany napój może być czarny lub mleczny. Ponadto cechuje go bardzo dobra jakość oraz niepowtarzalny smak. Ze względu na duże rozmiary, automatyczne ekspresy do kawy potrzebują wiele miejsca w kuchni, np. na blacie roboczym. Modele te posiadają również szereg dodatkowych funkcji, m.in. możliwość ustawienia dokładnej godziny, kiedy kawa ma być gotowa. Dzień, który zaczyna się od zapachu kawy w całym domu? Bajka!

  • Ciśnieniowy ekspres do kawy półautomatyczny (kolbowy)

Ekspresy kolbowe kojarzone są z wnętrzem włoskich restauracji, w których bariści bez pośpiechu przygotowują „małą czarną”. Dzięki urządzeniom półautomatycznym można przenieść kawowy rytuał do własnego domu. Ten typ ekspresu swoją nazwę wziął od niewielkiego, okrągłego pojemnika z rączką (kolby), w której na sitku umieszczamy zmielone ziarna. W kolejnym kroku konieczne jest ubicie kawy „na płasko” tamperem. Dopiero później wrzątek jest tłoczony przez przygotowane wcześniej ziarna. Alternatywą jest użycie dedykowanych saszetek z kawą, tzw. padów.

Co ważne, również półautomatyczne modele, nazywane też manualnymi czy ręcznymi, wyposaża się czasem w dodatkowe udogodnienia, np. regulację temperatury i wskaźnik poziomu wody. Bardziej zaawansowane modele mają spieniacz do mleka lub dedykowaną mu część w obrębie ekspresu. Minusem ekspresów kolbowych jest konieczność każdorazowego opróżnienia sitka i pozbycia się fusów.

  • Ciśnieniowy ekspres do kawy na kapsułki

Kapsułki, czyli plastikowe lub biodegradowalne mini pojemniczki z kawą, to metoda na błyskawiczne przygotowanie ulubionego napoju. W każdej z kapsułek znajduje się odpowiednia ilość zmielonych ziaren. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk na obudowie, by w kilkanaście sekund filiżanka czy kubek zostały napełnione aromatyczną kawą.

Ciśnieniowy ekspres kapsułkowy jest praktycznie bezobsługowy. Jego atutami jest również duży wybór modeli w różnych kolorach oraz niewielkie rozmiary. Dzięki ekspresowi kapsułkowemu z łatwością można przygotować też herbatę, kakao lub gorącą czekoladę. Wadami tego typu ekspresu są dość wysoka cena za jedną kapsułkę i konieczność ograniczenia się do oferty jednego producenta.

Najważniejsze parametry ekspresu do kawy

Przed zakupem wymarzonego ekspresu do kawy należy zwrócić uwagę również na pozostałe parametry urządzenia. Należą do nich m.in.:

  • moc – to od niej zależy, jak szybko uda się przygotować napój (automatyczne mają zwykle 15-19 barów, a kolbowe 9-15 barów);
  • ciśnienie – wpływa na proces zaparzania i pełnię smaku (automatyczne 1300-1850 W, a kolbowe 800-1750 W);
  • wymiary – dopasowane do posiadanej przestrzeni w kuchni;
  • pojemność zbiornika na wodę – związana z częstotliwością uzupełniania ekspresu (minimum 1 l);
  • sposób czyszczenia – warto zainwestować w AGD z samoczyszczącymi się dyszami i mechanizmem odkamieniania.

Rodzaje kaw i napojów na bazie kawy. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Przydatne funkcje dodatkowe

Na co zwrócić uwagę, wybierając ekspres do kawy 3

Intuicyjny w obsłudze ekspres do kawy o różnorodnych możliwościach – jeśli marzy nam się wielofunkcyjne AGD, wybierzmy model wyposażony w dodatkowe udogodnienia. Wśród nich mogą znaleźć się: programator czasowy, opcja ustawienia mocy, spieniacz do mleka lub możliwość zaparzenia dwóch kaw jednocześnie. Równie przydatną funkcją będzie automatyczne oczyszczanie modułu spieniania mleka, co potrafi ekspres ciśnieniowy marki Bosch. Doskonały aromat kawowego naparu i oszczędność czasu gwarantowane!

Ekspres wolnostojący czy do zabudowy?

Wśród AGD do kuchni nie może zabraknąć ekspresu do kawy. Jaki ekspres do kawy do domu wybrać – wolnostojący czy wchodzący w skład zabudowy kuchennej?

Wolnostojące ekspresy do kawy sprawdzą się w kuchni o niedużym metrażu, ponieważ zajmują niewiele miejsca na blacie lub wyspie kuchennej. Zaletą jest także łatwy dostęp do urządzenia, dlatego wsypywanie ziaren czy dolewanie mleka do pojemnika będą banalnie proste. Takie modele mogą łatwo zyskać status designerskiej ozdoby do domu. Mnogość kształtów oraz kolorów sprawia, że wpasują się w niemal każdą aranżację. Sprzyjają temu ciekawe formy: od futurystycznych po retro.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ekspres do kawy 4

Z kolei ekspresy do kawy do umieszczenia w zabudowie pasują szczególnie do minimalistycznych kuchni otwartych na salon. Ekspres kawowy umieszcza się wtedy w słupku, np. w pobliżu piekarnika czy kuchenki mikrofalowej. Z przodu widoczne są jedynie guziki, natomiast reszta sprzętu jest ukryta. Problematyczne może okazać się jedynie wymienianie wody czy czyszczenie sprzętu, co wymaga częściowego demontażu lub wysunięcia sprzętu z szafki na prowadnicach.

Pamiętajmy jednak o jednym: niezależnie od typu ekspresu, zapach ulubionej kawy będzie już wkrótce rozchodził się po całym Twoim mieszkaniu! Mokka, cappuccino czy espresso – którą z nich wybierzesz?