Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Rodzaje okapów kuchennych – jaki wybrać?

Rodzaje okapów kuchennych – jaki wybrać?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Okap to sprzęt, bez którego trudno sobie wyobrazić dobrze funkcjonującą i zorganizowaną kuchnię. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli o różnych parametrach – jak więc dobrać właściwy okap?

Okap kuchenny – podstawowe funkcje

Okapy kuchenne służą przede wszystkim do pochłaniania zapachów i oparów unoszących się znad kuchenki. Dzięki temu unikamy przedostawania się nieprzyjemnych woni do innych pomieszczeń, np. z otwartej kuchni do salonu. Okapy neutralizują też cząsteczki tłuszczu, które lubią osiadać na płytkach kuchennych, tworząc nieestetyczną powłokę.

Przeczytaj: Wentylacja w kuchni - czy okap jest potrzebny?

Okap umieszczamy zawsze nad kuchenką gazową, inaczej nie spełni swojej funkcji. W momencie, w którym urządzenie będzie węższe niż płyta, nie wyłapie wszystkich zapachów i oparów. A co stanie się, jeśli w naszym mieszkaniu zainstalujemy niepotrzebnie szeroki okap? Pochłaniacz będzie pracował z pełną mocą i generował koszty – rachunki za prąd na pewno wzrosną.

Również ważna jest odległość okapu od kuchenki. Zbyt mała może skończyć się stopieniem urządzenia, z kolei za duża obniży jego skuteczność. Jaka jest więc optymalna odległość od płyty gazowej/elektrycznej dla różnego typu okapów?

  • do zabudowy: 60 cm i 50 cm;

  • przyściennych: 40-50 cm dla modeli skośnych i 70 cm dla pozostałych (np. w kształcie odwróconej litery „T”);

  • wyspowych: 70-75 cm i 60-70 cm;

  • sufitowych: 150 cm;

  • teleskopowych: 60 cm i 50 cm.

Okap kuchenny – rodzaje

Zaawansowana technologia produkcji okapów pozwala dobrać konkretny rodzaj do potrzeb użytkownika. Okapy różnią się wymiarami, kształtem, sposobem instalacji oraz metodą pochłaniania – za pomocą filtra węglowego lub odprowadzenia powietrza do wentylacji. Duża liczba modeli pozwala też dopasować okap do wystroju kuchni. Dla wnętrza w stylu prowansalskim wybierz niemal niewidoczny okap sufitowy lub przeznaczony do zabudowy. W ten sposób ukryjesz nowoczesny element, który nie współgra z sielskim charakterem aranżacji. Do kuchni połączonej z salonem w stylu glamour wprowadź okap wyspowy w formie złotej tuby. Okap przyścienny skośny to doskonały wybór dla fanów minimalizmu i loftowych wnętrz.

Okap przyścienny – kominowy

Rodzaje okapów kuchennych – jaki wybrać? - zdjęcie 1

Okapy kominowe posiadają – jak sama nazwa wskazuje – ułożony pionowo komin. W środku mieści się rura, która odprowadza opary do szybu wentylacyjnego. Okap przyścienny nie wymaga instalacji filtra węglowego, warto jednak zaopatrzyć się w model z metalowym filtrem przeciwtłuszczowym, który bez trudu wyczyścisz w zmywarce. Takie udogodnienie dostępne jest np. w okapach kominowych marki Bosch. Okapy montowane na ścianie wyróżnia bogactwo kształtów: od prostokąta i tuby, poprzez odwrócone „T”, aż po formę, która przypomina przechylony ekran telewizora.  Miłośnikom klimatu retro z spodobają się okapy kominowe z lakierowanej stali z drewnianą ramą i zaokrąglonymi krawędziami.

Dowiedz się, jak urządzić kuchnię w stylu Hampton

Okap wyspowy

Rodzaje okapów kuchennych – jaki wybrać? - zdjęcie 2

Jesteś właścicielem kuchni otwartej na salon, w centrum której znajduje się wyspa? Wybierz okap wyspowy o dużej wydajności. I to bez konieczności montażu na ścianie! Okapy wyspowe przytwierdza się do sufitu w taki sposób, by para wodna i zapachy mogły zostać wyciągnięte do przewodu wentylacyjnego. Okapy te są zazwyczaj dość duże, dlatego sprawdzą się w przestronnych wnętrzach. W mniejszych pokojach ich wyrazista bryła może zdominować całą aranżację. Przy wyborze tego rodzaju okapu zwróć uwagę na poziom hałasu emitowany przez urządzenie – postaw na te modele, które pozwolą Ci swobodnie rozmawiać podczas gotowania.

Przeczytaj: Co może się znaleźć na wyspie kuchennej? Praktyczne rozwiązania

Okap pod zabudowę

Rodzaje okapów kuchennych – jaki wybrać? - zdjęcie 3

Okapy podszafkowe kuszą swoim dyskretnym wyglądem – montuje się je w szafce nad kuchenką gazową lub płytą grzewczą. Okap podszafkowy pełni funkcję użytkową, a nie dekoracyjną – jego zadaniem jest szybkie pozbycie się oparów i zapachów. Sprawdzi się doskonale w niedużych kuchniach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Okapy podszafkowe można podłączyć prosto do komina lub potraktować jako samodzielne urządzenia z filtrem węglowym.

Okap sufitowy

Okap, którego praktycznie nie widać? To możliwe! Okapy sufitowe z powodu dużej, zazwyczaj prostokątnej powierzchni i emitowania światła można wziąć za lampy sufitowe. Okapy montowane w suficie – w funkcji pochłaniacza lub wyciągu – najczęściej wybierane są przez osoby, które posiadają kuchenną wyspę. Stalowo-szklane urządzenie instaluje się dokładnie nad nią.

Pozostałe okapy kuchenne

Tworząc przegląd okapów kuchennych, nie możemy zapominać o pozostałych trzech rodzajach sprzętów: okapie blatowym, szufladkowym oraz narożnym.

  • Okap blatowy – spotykamy go w dwóch wersjach i w obu funkcjonuje na zasadzie wyciągu. Do wyboru mamy: ultranowoczesny, płaski okap zintegrowany z płytą grzewczą lub wysuwany pionowo z kuchennego blatu, który uruchamia się za pomocą czujnika pary.

  • Okap szufladkowy (teleskopowy) – może wystąpić zarówno w roli pochłaniacza, jak i wyciągu. To najbardziej „mobilna” wersja okapu przeznaczonego pod zabudowę. Wysunięcie ruchomej szuflady powoduje włączenie urządzenia i oświetlenia, a przy tym zwiększenie powierzchni, która pochłania parę wodną oraz zapachy powstałe przy gotowaniu.

  • Okap narożny – należy do kategorii okapów przyściennych (kominowych), montowanych w rogu pomieszczenia. Okapy narożne przeważnie są słusznych rozmiarów, warto więc wybrać taki model, który będzie pasował do wystroju kuchni.

Jak dobrać rozmiar okapu kuchennego?

Wydajność okapu kuchennego dobieramy w zależności od powierzchni naszej kuchni. Jak obliczyć średnią wydajność? Aby otrzymać wynik w m3/h, wystarczy pomnożyć kubaturę pomieszczenia (wysokość razy długość) przez 6. Jeśli chcesz sprawdzić maksymalne możliwości urządzenia, pomnóż wielkość kuchni przez 12. Jeżeli chodzi o szerokość okapu, musi być ona równa lub nieco większa (o ok. 15 cm) od szerokości kuchenki.

Przeczytaj: Kuchnia z jadalnią - aranżacje i inspiracje

Pochłaniacz czy wyciąg – na którą opcję się zdecydować? Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest wyciąg. Powietrze zostaje wyprowadzone do kanału wentylacyjnego, a stamtąd na zewnątrz mieszkania. Pamiętaj, aby użyte do instalacji rury były raczej krótkie, okrągłe i bez zbędnych załamań. Modele z filtrem węglowym działają na innej zasadzie: oczyszczają powietrze z nieprzyjemnych zapachów oraz drobinek tłuszczu i wpuszczają je z powrotem do kuchni. W takim przypadku wymieniaj filtr węglowy do okapu co 3-6 miesięcy.

Rodzaje okapów kuchennych – jaki wybrać? - zdjęcie 4

Dobry okap kuchenny to inwestycja na lata

Podczas zakupu okapu warto kierować się nie tylko estetyką urządzenia i jego wykonaniem, ale przede wszystkim zdecydować na sprawdzonych producentów. Wtedy zyskujemy pewność, że sprzęt będzie służył nam przez wiele lat. Przykładem takich urządzeń są okapy Bosch. Sprzęty tej firmy cechuje najwyższa jakość stali szlachetnej i szkła. Na wyróżnienie zasługują testy okapów. Przez 24 godziny każdy model spryskiwany jest mgiełką solanki, a później podgrzewa się pod nim kwas dodekanowy aż w kuchni pojawi się gęsty dym. Efekt? Test zdany „na szóstkę” – okapy marki Bosch są w pełni odporne na korozję i zastępują nieprzyjemne zapachy świeżym powietrzem. Możesz śmiało zaprosić je do swojego domu.