Rośliny bezpieczne dla zwierząt
- Kwiaty bezpieczne dla kota i psa
- Zielone rośliny bezpieczne dla zwierząt
- Rośliny, których zdecydowanie powinniśmy unikać
„Wnętrze domu jest odbiciem naszej duszy” mawiała Coco Chanel. Ale jak tu połączyć w aranżacjach Twojego mieszkania miłość do kotów i kwiatów doniczkowych, które mogą być przecież trujące? Odpowiedź jest prosta: poszukać takich gatunków, które będą ze sobą harmonijnie współegzystować. Sprawdź, jak krok po kroku stworzyć domową przestrzeń przyjazną dla roślin i zwierząt.
Kwiaty bezpieczne dla kota i psa
Trend roślinny króluje we wnętrzach już od kilku sezonów. Kwiaty doniczkowe, zwłaszcza te kwitnące przez cały rok, pasują do każdej aranżacji i pięknie prezentują się we wszystkich pomieszczeniach: od kuchni, poprzez domowe biuro, aż po łazienkę.
Obcowanie z zielenią, a do tego głaskanie puchatego pupila, może diametralnie zredukować codzienny stres.
Przygotowaliśmy więc listę kwiatów bezpiecznych dla Twojego kota, psa lub papugi. W naszym zestawieniu znalazło się wiele gatunków pasujących do popularnych aranżacji wnętrz. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Storczyki i dendrobium bezpieczne dla zwierząt
Storczyki ze względu na swój wyrazisty kolor pasują do charakteru współczesnych wnętrz w stylu minimalistycznym, skandynawskim, a nawet japandi. Czy są to rośliny trujące dla psa lub kota? Na szczęście nie.
Przyjrzyj się bliżej jednemu gatunkowi: Phalaenopsis, który jest bezpieczny dla zwierząt, a do tego stosunkowo łatwy w uprawie. Zapewnij mu dużo rozproszonego światła, wilgotność powietrza i temperaturę nieprzekraczającą 24°C. Pamiętaj, że o ile ten kwiat jest nietoksyczny, to szkodliwe mogą być nawozy potrzebne do jego uprawy. Wybieraj więc tylko środki na bazie naturalnych składników.
Łatwy w uprawie jest też storczyk dendrobium – mniej oczywista odmiana, która sprawdzi się we wnętrzach vintage, boho, a nawet eklektycznych.
Jeśli szukasz innych oryginalnych kwiatów doniczkowych do wnętrza, na Twojej liście roślin bezpiecznych dla kota powinny znaleźć się taż:
- fiołek afrykański,
- eszynantus,
- skrętnik,
- gloksynia,
- kamelia japońska.
Wskazówka: kalanchoe, anturium, azalia to kwiaty doniczkowe kwitnące trujące dla kotów.
Zielone rośliny bezpieczne dla zwierząt
Rośliny zielone nie dość, że w dużej mierze są bezpieczne dla Twojego kota, to dodatkowo oczyszczają powietrze z toksyn oraz drobnoustrojów. Dzięki temu każdy domownik skorzysta z takiej zielonej oazy spokoju i zdrowia. Twój kot szczególnie, bo skubanie odpowiednio dobranych gatunków roślin jest dla niego lekarstwem na nudę i… kłopoty trawienne.
Przeczytaj i dowiedz się więcej: Rośliny oczyszczające powietrze
Obszerne paprocie czy drobne oplątwy
Paprocie wróciły do łask i chętnie wybierane są przez projektantów wnętrz do ożywienia współczesnych aranżacji. To też rośliny przyjazne kotom. Co więcej, są łatwe w utrzymaniu i jonizują zanieczyszczone smogiem powietrze. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się następujące gatunki paproci bezpiecznych dla kotów: nefrolepis, orliczka, dawalia, płaskla.
Innym przykładem roślin przyjaznym kotom są oplątwy, czyli gatunki, które rosną bez podłoża. Dzięki temu możesz je umieścić w dowolnym miejscu, np. na wąskich półeczkach lub powiesić na ścianie. Dla oplątw ważne są: dostęp światła, cyrkulacja i duża wilgotność powietrza.
Jeśli chciałbyś mieć piękną roślinkę, przypominającą trawę, a do tego zagwarantować przysmak swojemu pupilowi, postaw na kocią trawkę w doniczce. Dostarcza ona zwierzętom wielu cenny składników m.in. kwasu foliowego. Podobna w formie jest zielistka – też przyjazna dla kotów.
Inne rośliny zielone bezpieczne dla kota to: kalatea, fitonia, pilea (pieniążek, błyszcząca, cadieria), maranta.
Palmy w różnych odsłonach
Chciałbyś zapewnić swojemu zwierzakowi, to co najlepsze np. wakacje pod palmami na co dzień? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: palmy to najczęściej rośliny bezpieczne dla kota i psa. Oto trzy gatunki, które z łatwością upolujesz w lokalnych kwiaciarniach:
1. Chamedora dostępna jest często w niewielkich rozmiarach i w tej formie może być doskonałą przekąską dla Twojego kota. Lubi rozproszone światło oraz wilgotną glebę.
2. Areka to bezpieczna i piękna palma, ale od czasu do czasu płata nam figle. Do najczęstszych problemów zalicza się: zeschłe końcówki, gdy powietrze jest zbyt suche i liście ciemniejące na końcach z powodu przelania.
3. Daktylowiec kanaryjski to najlepsza roślina do wzmacniania poczucia pewności siebie u początkujących ogrodników. Już po pół roku od wykiełkowania nasion, może osiągnąć 1 metr wysokości. Sprawdzi się przede wszystkim w aranżacjach w stylu miejskiej dżungli.
Inspiracja: Choć juka oficjalnie do palm nie należy, często kojarzona jest z tymi roślinami. Warto wiedzieć, że to kwiat doniczkowy szczególnie przyjazny dla kota: oczyszcza jego wątrobę, układ moczowy i ma działanie przeciwbólowe.
Zainspiruj się: Mieszkanie w stylu urban jungle
Rośliny, których zdecydowanie powinniśmy unikać
Zastanawiasz się, czy skrzydłokwiat jest trujący dla kota? W tym akapicie postanowiliśmy przyjrzeć się toksycznym kwiatom doniczkowym, które są najbardziej popularne w naszych domach i ogrodach.
Trujące kwiaty doniczkowe: monstera, fikus, skrzydłokwiat, alokazja, dracena, aloes, sansewieria, poinsecja, diffenbachia.
Toksyczne kwiaty cięte: żonkil, konwalia, lilia, amarylis.
Trujące rośliny ogrodowe: bluszcz, bukszpan, cyklamen, oleander, hiacynt, irys, hortensja.
Wskazówka: Jeśli nie jesteś pewien jakiejś rośliny, sprawdź ją w wyszukiwarce na stronie The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals. Organizacja ta przygotowała przejrzyste zestawienie roślin toksycznych i nietoksycznych dla naszych pupili.
Na koniec propozycja kwiatowych kompromisów, na których zyska Twój zwierzak, a nie straci styl aranżowanego przez Ciebie wnętrza:
- trujący dla kota aloes zamień na grubosza,
- toksyczny skrzydłokwiat zastąp inną rośliną oczyszczająca powietrze np. palmą areką,
- w miejscach, gdzie do tej pory znajdowały się niebezpieczne dla zwierząt kaktusy umieść oplątwy.
To może Cię zainteresować: Las w słoiku — pomysł na ożywienie wnętrza zimą
Kwiaty bezpieczne dla kota, psa i innego domowego pupila to wbrew pozorom nie jest trudny temat. W tym artykule przekazaliśmy Ci wskazówki, propozycje kompromisowych rozwiązań i narzędzia pozwalające na zweryfikowanie toksycznych roślin. Dzięki naszym podpowiedziom stworzysz bezpieczny rajski ogród w czterech ścianach.