Cegła dekoracyjna na ścianę – ozdoba Twojego pokoju

Cegła dekoracyjna na ścianę – ozdoba Twojego pokoju

Cegła dekoracyjna to jeden z największych hitów wśród wszystkich trendów wnętrzarskich. Możesz wybierać wśród różnych rozmiarów i kolorów, by stworzyć naprawdę wyjątkowe wnętrze. Dowiedz się, jak wybrać cegłę i położyć ją na ścianę.

Cegła dekoracyjna – co to takiego?

Cegła dekoracyjna sprawdzi się w aranżacjach zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych pomieszczeń. Sklepy kuszą szeroką ofertą cegły dekoracyjnej – do wyboru jest wiele jej form, rozmiarów czy sposobów wykończenia. Ich cechą wspólną jest bez wątpienia ciekawy wygląd, dzięki któremu można uzyskać efektowne wnętrze. Cegła dekoracyjna może być na przykład gipsowa, licowa czy klinkierowa.

Pierwsza z nich to stosunkowo lekki materiał, więc można układać ją na ścianach, które nie mogą być bardzo obciążone. Gipsowe płytki nie są odporne na wilgoć, więc nie nadają się do kuchni czy łazienki. Natomiast ich plusem jest to, że można je zakupić już z fugą – a to przyspiesza ich układanie na ścianie. Cegła licowa i klinkierowa wykonane są z mieszaniny piasku i gliny, a potem wypalane w wysokich temperaturach. Cegła licowa charakteryzuje się unikalną chropowatą strukturą, a klinkier ma gładką powierzchnię.

Oba rodzaje są bardzo trwałe oraz odporne na wilgoć. Cegła dekoracyjna wewnętrzna ma tę zaletę, że izoluje ciepło oraz dźwięki. Na wybranych ścianach można kłaść pojedyncze płytki imitujące kostki (wówczas należy dokupić specjalną fugę) lub użyć gotowych kwadratów, układając z nich konkretny wzór. Jeśli zdecydujesz się na cegłę z fugami, zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat tego, czym czyścić fugi.

Gdzie najlepiej sprawdzi się cegła dekoracyjna?

Odpowiednio dobrana cegła dekoracyjna na ścianę z powodzeniem wyeksponuje wybrany styl wnętrza, doda mu charakteru i podkreśli gust mieszkańców. Jest świetnym rozwiązaniem zarówno do aranżacji wnętrz w mieszkaniu, jak i domu jednorodzinnym. Cegła ozdobna najczęściej ma postać cienkich płytek ceglanych, które po prostu przykleja się do ściany – o sposobach montażu cegły dekoracyjnej dowiesz się z dalszej części artykułu. Polecana jest szczególnie do salonów, przedpokojów, sprawdzi się świetnie także na klatce schodowej lub przy kominku, jeśli posiadasz salon z kominkiem. Na działanie wysokich temperatur szczególnie odporna jest cegła licowa i klinkierowa, dzięki czemu sprawdzają się nawet do tworzenia okładzin wkładów kominkowych.

Cegła dekoracyjna pasuje także do łazienek oraz kuchni, na przykład do kuchni w stylu industrialnym. Do tego celu najlepsze będą wodoodporne płytki oraz fuga. Cegła jest również odporna na uszkodzenia mechaniczne, więc może być zamontowana we wnętrzach o wysokim natężeniem ruchu.

wykończenie ściany czerwoną cegłą

Rodzaje cegły dekoracyjnej

Cegła dekoracyjna występuje w przeróżnych barwach. Ściana z cegieł w salonie może mieć czerwony, klasyczny kolor. Wyglądem przypominać ma naturalną, odsłoniętą cegłę na ścianach, czyli taką, z której kiedyś powstawała większość budynków. Czerwona cegła dekoracyjna najlepiej prezentuje się na jednej ścianie w pomieszczeniu – pokrycie nią większej liczby ścian, może optycznie pomniejszać wnętrze oraz sprawiać wrażenie przytłoczenia. Taka cegła dobrze komponuje się z jasnymi kolorami pozostałych ścian oraz mebli w pomieszczeniu, tworząc wizualny kontrast. Sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, jednak często wybierana jest właśnie do salonu. Jeśli taki naturalny i surowy kolor cegły Ci się znudzi, można przemalować ją farbą elewacyjną.

Biała cegła na ścianach to równie popularne wykończenie wnętrz. Jest odpowiednia do pomieszczeń w stylu glamour, skandynawskim czy do aranżacji mieszkania w stylu industrialnym. Jej zaletą jest nadanie ścianie ciekawej faktury, która jednocześnie nie zdominuje wystroju całego wnętrza. Pięknie prezentuje się w kuchni czy łazience.

Natomiast szara cegła może być uzupełnieniem wystroju salonu, gdy czerwona będzie miała zbyt dominujący charakter, a biała będzie za mało wyrazista. Szara ściana dobrze wygląda w towarzystwie mebli i dodatków w soczystych kolorach, takich jak żółty czy pomarańczowy.

biała cegła na ścianie w łazience

Jak położyć cegłę dekoracyjną na ścianę?

Aby położyć cegłę dekoracyjną na ścianie, najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dobiorą odpowiedni klej oraz fugę. Oczywiście można również zrobić to samodzielnie – wówczas niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiedni klej do płytek lub tapet oraz fugę (w zależności od rodzaju cegły i jej formy). Pierwszym i podstawowym krokiem do ułożenia cegły na ścianie jest jej zagruntowanie. Dzięki temu klej będzie lepiej trzymał płytki na powierzchni ściany. Gdy grunt wyschnie, klej nakłada się cienką warstwą na ścianę, a także na płytkę cegły dekoracyjnej. Na każdym etapie przyklejania płytek do ściany, należy sprawdzać za pomocą poziomnicy czy płytki równo przylegają.

Po ułożeniu wszystkich płytek pora zabrać się za fugi – należy dokładnie wypełnić wolne przestrzenie pomiędzy cegłami. Nawet jeśli zakupiona przez Ciebie cegła posiada już fugi, niekiedy warstwa jest na tyle cienka, że warto nałożyć dodatkową dla polepszenia efektu wizualnego. W przypadku, gdy rodzaj cegły dekoracyjnej tego wymaga (np. cegła gipsowa), po całkowitym wyschnięciu fug, trzeba pokryć ją impregnatem.

Ważnym aspektem jest również odpowiednie czyszczenie cegły dekoracyjnej. Na początku warto usunąć z niej zalegający kurz, aby nie rozmazywać go po mytej powierzchni. W tym zadaniu sprawdzi się ręczny odkurzacz akumulatorowy Bosch, który jest lekkim i poręcznym pomocnikiem. Następnie cegłę warto delikatnie przemyć lekko wilgotną ściereczką lub szczoteczką z miękkim włosiem.

Cegła dekoracyjna na ścianę to dodatek, który pasuje do wielu wnętrz, ponieważ jest estetyczny, uniwersalny i funkcjonalny. Nie bez powodu jest tak popularna wśród osób, którym zależy na pięknych pomieszczeniach.

Data publikacji: 2021-05-18