Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Rodzinna garderoba – jak ją zrobić?

Rodzinna garderoba – jak ją zrobić?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Dobra organizacja to podstawa, by móc zmieścić ubrania, buty i inne akcesoria całej rodziny w niewielkiej garderobie. Jak zorganizować rodzinną garderobę? W jaki sposób układać ubrania w szafie? Podpowiadamy!

Rodzinna garderoba – co ją wyróżnia?

Sekretem dobrze urządzonej garderoby jest właściwy podział. Jak odpowiednio rozplanować przestrzeń? Najlepiej podzielić szafę na dwie główne części: dla rodziców i dla dzieci. W ten sposób w jednej przestrzeni połączymy potrzeby odzieżowe wszystkich domowników, niezależnie od ich płci i wieku. Wspólna garderoba będzie dużo lepsza niż dwie lub trzy pojedyncze szafy w każdym pokoju. Co powinno znaleźć się w garderobie dla kilkuosobowej rodziny?
 

  • Garderoba dla mężczyzn
     

W jej środku nie może zabraknąć drążka z wieszakami na koszule, marynarki i spodnie. Niezbyt głębokie półki przydadzą się do przechowywania T-shirtów i swetrów – pamiętaj, że włókna tych ostatnich mogą rozciągać się pod wpływem własnego ciężaru. Wysuwane, druciane kosze pomogą utrzymać ład w męskiej bieliźnie. Nie zapominaj o dodatkach – w płytkich szufladach przykrytych szybką łatwo odnajdziesz właściwy pasek, okulary przeciwsłoneczne, zegarek lub krawat. Buty umieść w pudełkach na samym dole szafy na lekko pochyłych półkach.
 

  • Garderoba dla kobiet
     

Zazwyczaj jest bardziej zróżnicowana niż męska czy dziecięca szafa. Konieczny będzie montaż drążków – i to najlepiej na dwóch różnych wysokościach. Na wyższym (100-170 cm) powiesisz sukienki, płaszcze, marynarki i kurtki, a na niższym (70-100 cm) spódnice, spodnie, bluzki oraz koszule. Zwróć również uwagę na rodzaje wieszaków: na modelu z klamrami powiesisz spodnie i spódnice, obleczony materiałem będzie dobry dla delikatnych sukienek i bluzek, a ten z poprzeczką sprawdzi się w przechowywaniu odzieży wierzchniej. A może pomyślisz o stworzeniu szafy kapsułowej (ang. capsule wardrobe)? Kilka świetnie leżących, ponadczasowych elementów pozwoli Ci wykreować aż kilkanaście zestawów, które zmieszczą się w nawet najmniejszej garderobie.

 

  • Garderoba dla dzieci

 

Postaw na szuflady i półki wypełnione organizerami, w których zmieszczą się koszulki, spodenki, sukienki oraz bielizna. Przeznacz na nie przestrzeń na wysokości wzroku dziecka – ważne, aby mogło swobodnie sięgać po ubranie. W ten sposób maluch będzie mógł sam wybierać strój na dany dzień. Jest to też doskonała okazja na naukę utrzymywania porządku.

Przeczytaj: Planowanie przestrzeni do przechowywania niezależnie od metrażu

Wewnątrz każdej ze stref warto wyróżnić też miejsca dla ubrań i rzeczy noszonych często i rzadziej. Ubrania letnie w zimie połóż na najwyższej półce lub włóż do pudełka na sezonową odzież. Z kolei rzeczy na chłodniejszą porę nie przydadzą Ci się w lecie – zimowe kurtki czy swetry zapakuj do worków próżniowych na ubrania i odessij z nich powietrze. Pamiętaj, by wcześniej wyprać i wysuszyć w suszarce ubrania.

Identyczna zasada obowiązuje w przypadku obuwia – tutaj doskonale sprawdzą się etykiety. Możesz stworzyć własny system podpisywania pudełek, używając np. inicjałów właściciela, typu butów czy koloru danej pary. Buty pozostaw w dolnej części garderoby.

Rodzinna garderoba – jak ją zrobić? - zdjęcie 1

Jak układać ubrania w szafie?

W życiu rodzinnym sztuka organizacji jest naprawdę przydatna. Warto zaplanować, co założysz na siebie w nadchodzącym tygodniu oraz jak ubierzesz dzieci. Uwzględnij wszystkie okazje, np. urodziny koleżanki, wyprawę rowerową, bal przebierańców w przedszkolu czy ważne wystąpienie w pracy. Świetnym rozwiązaniem będzie ułożenie ubrań na wieszakach gotowymi zestawami. W przypadku pań mogą być to np. spodnie lub spódnica, bluzka i ewentualne dodatki (apaszki, naszyjniki, paski itp.). Pomyśl też o tym, aby dziecięcą odzież posegregować według dni tygodnia. Przydatne do tego celu będą materiałowe pudełka do przechowywania, w których zmieszczą się komplety ubrań, bielizny i bucików. Posegregowana odzież pozwoli uniknąć porannego pośpiechu i wyciągania fragmentów stroju na chybił trafił.

Organizacja miejsca w rodzinnej szafie

W projekcie garderoby warto uwzględnić jej późniejszą rozbudowę – nawet aż po sam sufit, aby sprytnie wykorzystać wolną przestrzeń. Potrzeby rodziny zmieniają się w czasie. Pojawiają się nowe hobby czy odmienne od teraźniejszego sposoby spędzania wakacji, dlatego przemyśl, czy w garderobie zmieści się odkurzacz, sanki, kije golfowe czy duże walizki.

Absolutną bazą są dwa drążki – jeden śmiało może mieć formę pantografu – z kilkoma wieszakami, szuflady (głębokość: 40-60 cm) oraz półki (głębokość: 35-40 cm) i niezbędna liczba pudełek do przechowywania. Pozostałe akcesoria można dokupywać systematycznie, w miarę potrzeb lub możliwości finansowych. W utrzymaniu porządku w szafie pomoże nawyk regularnego przeglądu ubrań (minimum dwa razy w roku). Później możesz oddać lub sprzedać te, których już nie nosisz.

Dowiedz się, jak utrzymać porządek w domu

Co jeszcze sprawi, że korzystanie z garderoby będzie nie tylko efektywne, ale i przyjemne? Do niezbędnych elementów w szafie należą:

  • dobre oświetlenie – masz do wyboru drobne reflektorki lub taśmę LED. W pierwszym przypadku zyskujesz doskonałe odwzorowanie kolorów, co ma duże znaczenie podczas komponowania codziennych outfitów. Z kolei ledowe lampki równomiernie, ale już nie tak mocno oświetlą dostępną powierzchnię.

  • przydatne lustro – szklana tafla może znaleźć się na froncie szafy lub zostać umieszczona po wewnętrznej stronie drzwi.

  • dodatkowy uchwyt – na rurę od odkurzacza, kij od mopa czy deskę do prasowania. 

  • działająca wentylacja – nie chcesz przecież, aby Twoje ubrania przesiąkły zapachem stęchlizny, prawda? Zamontuj w garderobie otwór wentylacyjny, najlepiej u góry i u dołu szafy. Możesz też zostawić po prostu niewielką przerwę pomiędzy podłogą i dołem szafy. Twoja garderoba ma dostęp do okna? Kiedy opuszczasz pomieszczenie, zawsze je zamykaj, a wrażliwą na płowienie odzież przechowuj w szczelnych pokrowcach na ubrania.

Rodzinna garderoba – jak ją zrobić? - zdjęcie 2

Rodzinna garderoba – gdzie powinna się znajdować?

Jeśli tylko możliwości przestrzenne na to pozwalają, garderoba w osobnym i ogólnodostępnym pomieszczeniu będzie strzałem w dziesiątkę. Dysponujesz mniejszą ilością miejsca, a chcesz wygospodarować przestrzeń na garderobę w bloku? Zainstaluj wysoką szafę w kącie salonu, na korytarzu lub przy łazience – zrezygnuj z takiego rozwiązania w sypialni. Priorytetem powinien być swobodny dostęp wszystkich domowników do szafy – „przechodniość” garderoby jest jej dużą zaletą.

Zatrzymajmy się jeszcze na moment przy kształcie wymarzonej garderoby. Jeżeli mamy przestronne pomieszczenie o regularnej formie (kwadrat, prostokąt), gotowe meble w zupełności wystarczą. A co z garderobą na poddaszu? Tam przyda się szafa robiona na wymiar, dzięki czemu wpasuje się ona w dowolnie wybrany kąt… i skos.

Przeczytaj: Pokój ze skosami, czyli jak urządzić poddasze

Dzięki powyższym radom Twoja szafa stanie się miejscem, w którym bez problemu pomieścisz nie tylko ubrania całej rodziny, ale i wszystkie przedmioty niezbędne w życiu codziennym. Układaj, organizuj, przechowuj – z dobrze zaprojektowaną garderobą to bardzo proste!