Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Zacieki w łazience – jak się ich pozbyć?

Zacieki w łazience – jak się ich pozbyć?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Łazienka, tuż obok kuchni, to jedno z najczęściej i najintensywniej użytkowanych pomieszczeń. Sposobem na jej nienaganny wygląd jest regularne, najlepiej codzienne, sprzątanie. W przeciwnym razie szybko mogą pojawić się w niej zacieki i uporczywe plamy. Zobacz, jak je skutecznie usunąć, jeśli już powstały.

Czym umyć kabinę prysznicową?

Nieskazitelna, krystaliczna tafla kabiny prysznicowej to marzenie każdego miłośnika porządku. Aby nie porysować jej powierzchni, stosujemy miękką, bawełnianą ściereczkę – unikamy drucianych zmywaków. Antidotum na zacieki jest używanie delikatnych, ekologicznych środków dostępnych w sklepie lub tych domowej roboty na bazie octu. W dbaniu o prysznic bardzo ważna jest regularność – należy czyścić go po każdym użyciu. Przecieranie kabiny prysznicowej powinno wejść w nawyk każdemu domownikowi.

Nie wiesz, jak zadbać o swój prysznic? Przeczytaj ten artykuł.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Osady z mydła czy innych kosmetyków to jeszcze nie wszystko. Najbardziej uciążliwy jest kamień, który pojawia się, gdy woda jest zbyt twarda, tzn. zawiera duże stężenie soli magnezu i wapnia. Tutaj również przyda się ściereczka obficie nasączona ciepłym octem. Wystarczy kilkakrotnie przetrzeć zacieki, żeby usunąć widoczny kamień. Niektórzy polecają jeszcze sok z cytryny wylany na wacik kosmetyczny – ta metoda sprawdzi się, kiedy zabrudzenia są małe. Jednak przede wszystkim należy wystrzegać się odkamieniaczy, ponieważ mogą uszkodzić kabinę prysznicową czy powierzchnię wanny. Odkamieniacze działają żrąco zarówno na stal, jak i na plastik, który w efekcie staje się matowy oraz szorstki w dotyku. Chromowane elementy również stracą swój blask pod wpływem tych silnych środków chemicznych. Podobnie sytuacja ma się z mosiężnymi lub platynowymi bateriami łazienkowymi – pod wpływem odkamieniacza odbarwiają się.

zacieki-w-łazience-1

Czym umyć kabinę prysznicową ze szkła?

Tu wraca wspomniana wyżej regularność. Szklana kabina bowiem pozostanie w dobrym stanie, jeśli będzie czyszczona po każdym użyciu. Do tego celu służy zwykły płyn do mycia szyb. Raz w tygodniu warto wyczyścić przeszkloną kabinę prysznicową za pomocą delikatnego środka, który zapobiega osadzaniu się kamienia i pozostałości mydła.

Czym umyć lustro?

Higieniczna łazienka bez czystego lustra? Niemożliwe! Jak umyć lustro, aby nie zostały na nim smugi? Recepta jest prosta: myj je – w miarę możliwości codziennie – płynem do szyb, przetrzyj wodą z octem, a na koniec wytrzyj do sucha papierem kuchennym. Postępuj tak nie tylko w przypadku luster w ramach, ale i tych, które wyposażono w oświetlenie LED. Szybki w szafkach wiszących też możesz potraktować w ten sposób. Szklane, odbijające wnętrze powierzchnie sprawdzą się w łazienkach o niewielkim metrażu, ponieważ powiększają je optycznie.

Dowiedz się, jak wybrać, zamontować i oświetlić lustro łazienkowe.

zacieki-w-łazience-2

Nie chcesz, żeby po kąpieli lustro w Twojej łazience od razu zaparowało? Przed prysznicem przetrzyj szybę odrobiną mydła w płynie, pianki do golenia lub szamponu. Golenie się, mycie zębów lub wykonywanie makijażu odbędzie się bez przeszkód! Jeśli lustro już zaparowało, możesz skierować na nie strumień ciepłego powietrza z suszarki – uzyskasz w ten sposób pożądany efekt przejrzystej tafli.

Sprzątanie łazienki – umywalka i okolice

Odpowiedź na pytanie, jak sprzątać łazienkę, to nie tylko kwestia estetyki. Kamień osadzający się w kabinie, na wannie czy w umywalce nie wygląda estetycznie, może też zatkać przewody, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do niedrożności baterii łazienkowych i stopniowo niszczyć uszczelki. Sposobem na osadzający się kamień może być zakup baterii z głowicą ceramiczną. Warto też co jakiś czas opróżniać sitko w umywalce czy rozkręcić łazienkowy kran, by usunąć z niego ewentualne drobinki kamienia.

Jeżeli chodzi o umywalkę, myjemy ją czystą, bieżącą wodą, a w razie konieczności sięgamy po środek, którego zadaniem jest usunięcie osadu z mydła. Z kolei wacik nasączony octem poradzi sobie z kamieniem osadzającym się wokół odpływu – nie zapomnij zetrzeć go później szczoteczką z twardym włosiem. Okolice umywalki przecieramy raz lub dwa razy w tygodniu wilgotną ściereczką, by pozbyć się nagromadzonego kurzu. Raz w tygodniu przetrzyj szafki łazienkowe z zewnątrz i od środka.

zacieki-w-łazience-3

Kluczem do czystej łazienki jest regularność. Sprawdź listę zadań, która pozwoli Ci posprzątać szybko i efektywnie nie tylko łazienkę.

Zacieki z wody na granicie

Na Twojej umywalce z granitu pojawiły się brzydkie zacieki z wody? Wyczyść je za pomocą ściereczki nasączonej octem. Jeśli chcesz zapobiec osadzaniu się wody i kamienia na granicie, namocz wacik olejkiem dla dzieci lub oliwą z oliwek i przetrzyj powierzchnię. Dzięki temu zabiegowi granit będzie wyglądał nienagannie, a przy tym zachwyci pięknym połyskiem.

Jak usunąć zacieki w muszli klozetowej?

Podczas sprzątania łazienki nie wolno nam zapominać o toalecie. Powinniśmy czyścić ją minimum raz-dwa razy w tygodniu za pomocą środka dezynfekującego. Jaki czas będzie wystarczający, by chemia zadziałała w pełni? Warto zostawić środek w toalecie nawet na całą noc. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, wystarczy odczekać pół godziny od momentu aplikacji. Stare, żółte zacieki można usunąć, wlewając do muszli klozetowej puszkę napoju typu coca-cola i spuszczając wodę po godzinie. Na wnętrza toalety można również nanieść i rozprowadzić mieszankę soli i terpentyny, a potem ją spłukać – muszla zostanie odpowiednio oczyszczona. Chcesz pozbyć się brzydkiego zapachu z sedesu? Przygotuj i wsyp do niego szklankę sody oczyszczonej, która wpływa pozytywnie na drożność rur i niweluje nieprzyjemne wonie.

Należy pamiętać, że zacieki powstają na skutek działania twardej wody. Aby się ich pozbyć, warto pomyśleć o zmiękczaczu wody, który montujemy w piwnicy. Alternatywą jest zakup filtrów o właściwościach zmiękczających dla całego bloku. W efekcie kamień nie będzie odkładał się na armaturze łazienkowej. Odpowiednio zmiękczona woda i okresowe porządki to gwarancja radości z zadbanej i higienicznej łazienki.