Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Złote akcenty i dodatki do domu

Złote akcenty i dodatki do domu
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

„Ze złotem jak z ogniem: i ciepło, i niebezpiecznie” – to powiedzenie sprawdza się też w aranżacji wnętrz. Jeśli z wyczuciem dobierzesz złote dodatki do salonu, ocieplisz i urozmaicisz wnętrze. Jednak zbyt dużo złota przytłoczy każde pomieszczenie i niebezpiecznie przybliży Cię do kiczu. Sprawdź, jak ozłocić mieszkanie w dobrym stylu.

Złote dodatki do domu — ożyw wybrane pomieszczenie

Poduszki, klamki okienne lub inne złote dodatki do domu to niewielkie elementy, które mogą wprowadzić wielką zmianę w każdej przestrzeni. Nie musisz robić gruntownego przemeblowania ani wymieniać mebli, by wnieść do wnętrza powiew świeżości i elegancji.

W kolejnej części artykułu pokażemy Ci na konkretnych przykładach, jakie złote dodatki wybrać do salonu, jadalni, kuchni i łazienki, by ożywić te wnętrza i nadać im charakteru.

Jest kilka klasycznych wnętrzarskich zestawień kolorystycznych, w których złote dodatki do domu odnajdą się idealnie. Oto nasze propozycje:

  • drewno i złoto lub biel i złoto w stylu skandynawskim,

  • czerń i złoto, czerń, złoto i pastelowy róż w stylu glamour,

  • szmaragdowa zieleń i złoto do aranżacji eko.

Za pomocą złotych dekoracji możesz z łatwością modyfikować wnętrza w zależności od nadchodzących pór roku, świąt oraz innych ważnych okazji.

Złote dodatki w jadalni

Niespieszne posiłki przy wspólnym stole to ważny element budowania dobrych relacji. Umieszczając złote dodatki i dekoracje w jadalni wprowadzisz kolor, który zapewni dobre samopoczucie, a więc idealnie sprawdzi się przy rodzinnym biesiadowaniu.

W jadalni możesz umieścić większe złote elementy, np. eleganckie krzesła na złotych nóżkach, a także małe dekoracje:

-    zastawę ze złotymi elementami,

-    złotą tacę,

-    złotą misę na owoce,

-    złote ramki na zdjęcia,

-    złotą ceramikę.

W tym pomieszczeniu ważne jest też dobre oświetlenie. Mogą to być złote eleganckie świeczniki czy złote lampy wiszące, doświetlające stół.

Aby złoty kolor przykuwał uwagę i dodawał blasku przestrzeni, postaw na 3 detale w tym kolorze rozmieszczone w różnych miejscach.

Złote dodatki do salonu

Złote akcenty i dodatki do domu - zdjęcie 1

Złote dodatki do mieszkania? Przekonaj się, że pięknie wkomponują się niemal w każdą aranżację salonu i sypialni, a do tego pasują zarówno do jasnych, jak i ciemnych przestrzeni. Chcesz ocieplić te wnętrza? Zadbaj o złote tekstylia: koce, pościele, a nawet złote poszewki na poduszki. W przytulnym salonie w stylu naturalnym pięknie prezentować się będą duże rośliny, takie jak: monstera, drzewko cytrynowe, Strelicja biała, fikusy i palmy w oryginalnych złotych donicach.

Nie przesadzaj ze zbyt dużą liczbą złotych dodatków w małym salonie. W nadmiarze mogą przytłoczyć i optycznie pomniejszyć tę przestrzeń.

Do salonu w stylu scandi chic dopasuj nowoczesną złotą lampę wisząca oraz marmurowy stolik kawowy ze złotymi detalami.

Zainspiruj się: Dekoracje do salonu – pomysły na ozdoby

Złoto w kuchni — dlaczego nie?

Złoto nie jest zarezerwowane tylko to do eleganckich kuchni, choć w takim stylu odnajdzie się idealnie. Meble, sprzęty i akcesoria aranżacyjne w tym kolorze dodadzą charakteru każdej przestrzeni. Oto kilka propozycji, jak wprowadzać złote dodatki do kuchni:

-    Na jedną ze ścian lub jej fragment (np. w postaci mozaiki ze złotymi ornamentami).

-    Do zabudowy. Mogą to być złote fronty (w odważnych przestrzeniach) lub detale, np. złote uchwyty, nóżki, relingi.

-    W formie złotej armatury.

-    Jako złote wykończenia AGD, podkreślające jakość urządzeń, w które wyposażona jest kuchnia.

-    W elementach dekoracji i wyposażenia – np. błyszczący wazon, złote kubki, puszki na herbatę, patery.

Złote dekoracje możesz zrobić samodzielnie za pomocą farby w sprayu. Pokryjesz nią z łatwością powierzchnię ze szkła, ceramiki, kamienia lub metalu. W ten sposób wykonasz unikatową ramkę lub wazon w złotym kolorze.

To też Cię zainteresuje: Kuchnia w stylu retro i vintage

Złote dodatki w łazience — styl glamour

Łazienkowy styl glamour uwielbia złote dodatki i akcesoria. Pamiętaj, że taka aranżacja niejedno ma imię:

-    Ponadczasowa klasyka, czyli połączenie złota z bielą, szarością, czernią, kremem.

-    Kobieco, pastelowo, subtelnie — detale, takie jak złote uchwyty do mebli doskonale komponują się z pudrowym różem, miętą, chłodnym błękitem.

-    Odważnie i elegancko — złote dodatki dopasuj do łazienki glamour, w której dominuje butelkowa zieleń, granat lub burgund.

Złote akcenty i dodatki do domu - zdjęcie 2

Jakie złote detale sprawdzą się w takich aranżacjach? Oto lista z naszymi podpowiedziami:

·      złota rama lustra,

·      złote nóżki wanny wolnostojącej,

·      złote klamki okienne,

·      złote akcesoria łazienkowe (dozownik na mydło, kubeczek, uchwyt na papier, szczotka do toalety, kosz, okrągły uchwyt na ręczniki),

·      złota armatura,

·      złote oprawy oświetleniowe,

·      złota umywalka.

Mocnym i oryginalnym akcentem w każdej łazience glamour będzie złota umywalka. Aby zachować balans stylistyczny, umieść ją na tle drewnianej, marmurowej lub betonowej ściany.

Przeczytaj: Łazienka w stylu glamour

Nie tylko żółte złoto! Dodatki do mieszkania

Złote dodatki do salonu lub innej domowej przestrzeni nie muszą być tylko w kolorze żółtego złota. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje różowe złoto, które przypomina kolor miedziany. To bardzo mocny akcent aranżacyjny, który ożywi czarną łazienkę lub skandynawską białą kuchnię. Dodatki do mieszkania w kolorze różowego złota pasują też wszędzie tam, gdzie dominuje butelkowa zieleń lub granat.

A może podobają Ci się detale w kolorze starego złota? Takie dekoracje sprawdzą się w przestrzeniach w stylu vintage lub retro. Mogą to być nóżki mebli z postarzanego złota, obrazy w złotej przetartej ramie lub klamki wykonane ze starego złota. Wymienione elementy pięknie komponować się będą z tapetą w kwiatowe wzory.

Żeby nie doprowadzić do chaosu stylistycznego, wprowadź maksymalnie dwa odcienie złotego.

Sprawdź: Jak malować ściany i dobierać kolory?

Mamy nadzieję, że oswoiliśmy Cię ze złotym kolorem w aranżacji wnętrz i z łatwością dobierzesz tego typu dodatki do swojego domu. Spośród wszystkich wskazówek, zapamiętaj przede wszystkim jedną złotą zasadę: umiar w aranżacji wnętrz to najlepszy doradca.