Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Menu weselne – tradycyjne pomysły na dania

Menu weselne – tradycyjne pomysły na dania
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak przygotować uniwersalne menu?
  2. Zupy weselne
  3. Dania główne
  4. Dodatkowe ciepłe posiłki
  5. Sałatki i inne dania zimne
  6. Desery

Lato to czas idealny na wesela. Z pewnością para młoda ma wiele kwestii do przemyślenia i zadecydowania co do tego ważnego dnia, natomiast żeby choć trochę ulżyć w wyborach, przygotowaliśmy propozycje na menu weselne – najbardziej sprawdzone dania na wesele. Z jednej strony bezpieczne, a z drugiej nadal zachwycające wybory dla wszystkich zastanawiających się, jakie menu na wesele wybrać.

Jak przygotować uniwersalne menu?

To oczywiste – im więcej gości, tym więcej różnych gustów. Jak to wszystko pogodzić, by menu na weselu zadowoliło podniebienia każdego gościa? Po pierwsze należy postawić na klasykę i tradycję – dania na wesele w Polsce powinny pochodzić z polskiej kuchni. Aby jednak nie było monotonnie, do tego warto uzupełnić menu weselne o propozycje z kuchni europejskich. Dobrym pomysłem będzie też wzbogacenie menu weselnego o dania związane z regionem, w którym odbywa się wesele. Aby jeszcze bardziej urozmaicić imprezę pod kątem kulinarnym, można zaproponować gościom oddzielny wiejski stół, na którym będą mogli znaleźć różnego rodzaju tradycyjne, domowe wyroby niczym „od baby ze wsi”. Wiejskie stoły od wielu lat nieprzerwanie są bardzo trendy.

Menu weselne – tradycyjne pomysły na dania - zdjęcie 1

Obecnie popularne są też stoły z deserami, pełne muffinek, cupcake’ów, pojedynczych kawałków ciast czy innych wyrobów cukierniczych – tutaj można zaszaleć i postawić na bardziej wyszukane, niecodzienne produkty – czy to pod względem smaku, czy tekstury i wyglądu. Najczęściej stół z deserami to też istotny element dekoracji sali, ponieważ desery są przystrojone różnego rodzaju dodatkami, nawiązującymi do tematyki imprezy.

Niezależnie od tego, jakie konkretnie menu na wesele wybierzemy, najważniejszym (oczywiście poza smakiem) czynnikiem warunkującym zadowolenie gości jest ilość jedzenia i proporcje posiłków. Warto zadbać o to, żeby dla nikogo nie zabrakło porcji, a co popularniejsze dania należy przygotować z nawiązką. Jeśli zaś chodzi o proporcje, podczas uzgadniania menu na wesele należy przemyśleć, czy każdy rodzaj posiłku jest zaplanowany w odpowiedniej ilości, tj. czy nie przesadziliśmy z liczbą rodzajów przystawek, zup albo deserów, podczas gdy zapomnieliśmy o kilku typach mięs do dania głównego.

Czasami tak bardzo skupiamy się na swoich gościach, że… zapominamy o obecności dzieci na weselu! A przecież dla najmłodszych imprezowiczów także warto przygotować dedykowane posiłki – w odpowiedniej liczbie, wielkości porcji, a przede wszystkim o zachęcającym dla dzieci wyglądzie podawanego posiłku. Dzieci przecież najpierw jedzą wzrokiem, dlatego jak najbardziej trzeba postarać się o podanie kolorowe, estetyczne, dodatkowo przystrojone. Ponadto można przygotować dedykowaną dla dzieci część stołu z deserami, gdzie znajdą się słodkości w formie lizaków, pianek, ciasteczek, żelek czy cukierków.

Zupy weselne

Podstawową kwestią dotyczącą zup na weselu jest liczba ich rodzajów. Nie jest to najpopularniejszy typ posiłku na imprezie, tym bardziej zakrapianej trunkami, ale jeśli chcemy zachować tradycję – wybierzmy dwie zupy do wyboru. Najpopularniejszy jest oczywiście rosół, ale w menu na wesele można uwzględnić też żurek, flaki i zupę grzybową.

Domowy, esencjonalny rosół, niczym ten od babci, to idealne zapoczątkowanie imprezy. Najlepiej, by był gotowany na drobiu i na wołowinie, podawany z domowej roboty makaronem. Koniecznie sprawdź przepis na rosół idealny autorstwa Tomasza Lacha.

Żurek to polska, tradycyjna potrawa, która kojarzy się z wyjątkowymi okazjami czy świętami. Najlepiej (i najsmaczniej) będzie, jeśli weselny żurek zostanie zrobiony na prawdziwym zakwasie z mąki żytniej. Choć żurek można podawać na różne sposoby i z różnego rodzaju dodatkami (jajka, podpieczone kabanosy, biała kiełbasa), to istotniejsze na weselu wydaje się podanie tej potrawy. Zachwycająco, a jednocześnie, tradycyjnie wygląda żurek podawany w chlebie. Posmakuj naszej inspiracji na tradycyjny żurek.

Mniej popularna na weselach, ale równie świąteczna zupa to grzybowa. Oczywiście warto, by została przyrządzona z różnorakich leśnych grzybów – jeszcze lepiej, jak będą pochodziły z regionu, w którym odbywa się impreza. Obowiązkowo podajemy grzybową z domowym makaronem.

Dania główne

Po zupie, na każdym porządnym weselu, następuje przynoszenie przez obsługę tac wypełnionych różnego rodzaju potrawami mięsnymi, do tego dochodzą półmiski z ziemniakami czy frytkami. Warto pójść o krok dalej i zaproponować gościom także ryż, a poza mięsami zadbać o dania jarskie dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą jeść mięsa. Warto, by zarówno w ofercie wegetariańskiej, jak i niewegetariańskiej pojawiło się kilka gatunków produktów – czy to mięs, ryb czy różnorodny wybór wegetariańskich kotlecików, zapiekanych i nadziewanych warzyw, falafeli, gołąbków bez mięsa i tym podobnych. Oczywiście nieodzowne na stole weselnym jest też postawienie surówek, co najmniej trzech rodzajów do wyboru.

Menu weselne – tradycyjne pomysły na dania - zdjęcie 2

Dodatkowe ciepłe posiłki

Co prawda już nie dania główne, ale obowiązkowe w menu na wesele – dania gorące, takie jak bigos, szaszłyki, sycące zupy (kremy), a także strogonow, pierogi ruskie i dziczyzna – ta ostatnia często może być atrakcją na weselu, pieczona w całości i rozdawana gościom na sali z rąk kucharza. Jeśli nie macie pomysłu, jak wykonać tradycyjne i smaczne dania weselne na gorąco, oto kilka propozycji:

Sałatki i inne dania zimne

Przystawki na zimno to bardzo dobry pomysł na wesele – szczególnie, że liczne osoby na tego rodzaju imprezach większość czasu spędzają na parkiecie, a do stołu podbiegają właśnie po to, by przekąsić coś na szybko. Z pewnością nie może w weselnym menu zabraknąć starej, dobrej sałatki jarzynowej. Poza nią warto podać znane i lubiane: sałatkę meksykańską z fasolą i kurczakiem, sałatkę z selerem i ananasem czy sałatkę z tuńczykiem po nicejsku – mniej oczywistą, jak na menu weselne.

Menu weselne – tradycyjne pomysły na dania - zdjęcie 3

Innymi przystawkami na wesele, które sprawdzą się równie dobrze, mogą być: ryby po grecku i/lub sushi, plastry schabu ze śliwką, galaretki mięsne (lub jarzynowe), a także deska serów z oliwkami i innymi przekąskami „na szybko”. Nadal bardzo dużą popularnością na weselach cieszą się różnorodnie podane śledzie – po kaszubsku, cygańsku, klasyczne w oleju z cebulką – smakują wybornie jako zakąska do alkoholu. I zapewne stąd ich niemalejąca popularność.

Desery

Menu weselne – tradycyjne pomysły na dania - zdjęcie 4

Wróćmy na koniec jeszcze na chwilę do tematu deserów. Wspomnieliśmy, że osobny stół z ciastami to coraz popularniejszy element weselnego menu. Ponadto na stołach dla gości powinny znaleźć się też świeże owoce, najlepiej sezonowe, ale i cytrusy oraz inne owoce egzotyczne. Szczególnie w gorące dni idealnie sprawdzą się na weselu lody, podawane wszystkim gościom w jednym czasie, najchętniej wczesnym wieczorem. Bardzo ciekawym urozmaiceniem imprezy z pewnością będzie fontanna czekoladowa – ta może być częścią stołu z deserami lub stanowić oddzielny element menu. Nie można zapomnieć o pokrojonych obok niej owocach i patyczkach do ich nadziewania.

Na sam koniec, a może właściwie na początek pożycia małżeńskiego – nie może na weselu zabraknąć tortu. Ale to temat na oddzielny artykuł – my wspomnimy jedynie, że to absolutny must have!