Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Projektant wnętrz — kiedy skorzystać z jego usług?

Projektant wnętrz — kiedy skorzystać z jego usług?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Chcesz uniknąć błędów aranżacyjnych? A może nie masz konkretnych pomysłów lub po prostu brakuje Ci czasu na samodzielne zaprojektowanie pokoju? Projektant wnętrz może przyjść Ci z pomocą. Poznaj zakres jego profesjonalnych działań i przekonaj się, że to człowiek orkiestra: architekt, psycholog, ekonomista, artysta i doradca budowlany w jednym.

Projektant wnętrz — czym się zajmuje?

Na początek szybkie pytanie i jeszcze szybsza odpowiedź:

Czym różni się praca projektanta wnętrz od tej wykonywanej przez architekta wnętrz?

Niczym! Te dwie nazwy stosuje się zamiennie. Architekt wnętrz jest specjalistą projektującym wnętrza, który w swojej pracy uwzględnia nie tylko wizualizację wnętrza, ale też układ funkcjonalny, projekt wykonawczy, kosztorys materiałów. Co więcej, pomaga też w doborze wykonawców na poszczególnych etapach inwestycji i w zakupie odpowiednich produktów. Może pełnić też nadzór nad projektem i dokonać audytu wykonanych pomieszczeń. Dobry projektant wnętrz zna nie tylko najnowsze trendy, ale ma też pojęcie o aspektach technicznych związanych z remontem. Co więcej, potrafi rozmawiać z ludźmi tak, by ich potrzeby przekuć w udaną i poprawiającą warunki życia realizację.

Jeszcze kilkanaście lat temu współpraca z architektem wnętrz kojarzyła się z luksusem i wielkimi przedsięwzięciami. Dziś każdy może skorzystać z jego usług, zaczynając na przykład od zlecenia projektu jednego pokoju. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie architekta, nie musisz ograniczać się do ekspertów pracujących w Twoim mieście. Wielu projektantów wnętrz realizuje zdalne projekty w całej Polsce.

 

Wskazówka: Nie wybieraj przypadkowo. Zanim zdecydujesz się na konkretnego projektanta wnętrz, sprawdź jego portfolio, czyli zdjęcia zrealizowanych projektów. Jeśli są w Twoim klimacie, nie wahaj się wysłać zapytania ofertowego.

Projektant wnętrz - 1

W czym pomoże Ci projektant wnętrz?

Zanim odpowiemy na pytanie postawione w tytule tego akapitu, chcemy podkreślić to, jak ważna jest pierwsza rozmowa z projektantem wnętrz. Podczas niej architekt będzie chciał dowiedzieć się o Twoich upodobaniach, oczekiwaniach, a nawet marzeniach. Podpyta o to, kto mieszka w domu, by zaproponować odpowiednie funkcjonalności. Zaznajomi się z przestrzenią, którą ma projektować i przeanalizuje rozmieszczenie ścian, układ pomieszczeń oraz instalacji. Dzięki tej wiedzy:

1. Pomoże Ci dobrać odpowiednie kolory. Nie tylko zgodne z Twoimi upodobaniami, ale też takie, które uwypuklą walory danej przestrzeni, skorygują błędy czy rozjaśnią wnętrze. 

 

To też Cię zainteresuje: Jak malować ściany i dobierać kolory?

2. Podpowie jak funkcjonalnie zaaranżować z pozoru kłopotliwe pomieszczenie np. pokój ze skosami. Pamiętaj! Kiedy masz małe mieszkanie, zagospodarowanie każdego kąta jest na wagę złota.

 

Zainspiruj się: Pokój ze skosami, czyli jak urządzić poddasze

3. Przedstawi Ci projekt funkcjonalny 2D zawierający układ ścian, mebli. Na tym etapie uwzględni np. kształt narożnika w salonie, wysokość zabudowy wnęk, rozmieszczenie włączników światła.

Po akceptacji tych elementów przejdzie do stworzenia wizualizacji, czyli projektu z konkretnymi elementami wyposażenia. Przed przystąpieniem do tego etapu może poprosić Cię o przesłanie inspiracji i rozwiązań, które najbardziej Ci się podobają. Jeśli będziesz mieć niesprecyzowane upodobania, pomoże Ci je odkryć!

 

Wskazówka: Wiele inspiracji i przykładów projektów wnętrz znajdziesz na blogach, w mediach społecznościowych oraz na stronach sklepów dekoratorskich. 

 

Dorota Szelągowska radzi: Urządzanie mieszkania – co musisz wiedzieć? Porady Doroty!

4. Będzie czuwał nad właściwą realizacją projektu po to, by spełnić twoje marzenia dotyczące wnętrza.

Projektowanie pokoju czy projekty wnętrz domu?

Wiele osób rozpoczyna od projektu kuchni, łazienki lub salonu. Architekci wnętrz dopuszczają bowiem możliwość podpisania umowy na projektowanie jednego pokoju.

 

Dowiedz się więcej: Aranżacja kuchni krok po kroku

Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia i kiedy zobaczysz tę jedną wizualizację wymarzonej kuchni, zapragniesz mieć całe mieszkanie w podobnym stylu. Szczególnie docenią to właściciele małych mieszkań. W tym przypadku bowiem przydaje się fachowa wiedza pozwalająca optymalnie urządzić niewielką przestrzeń i wygospodarować miejsce dla każdego domownika.

Architekt wnętrz tworzy aranżacje gotowych już mieszkań, ale możesz też skorzystać z jego pomocy, by wprowadzić zmiany w projekcie od dewelopera np. polegającej na zmianie układu pomieszczeń.

Sprawdź: Urządzanie mieszkania – poradnik aranżacji funkcjonalnego wnętrza

Projektant wnętrz — ile kosztuje aranżacja wnętrza?

Zastanawiasz się, ile kosztuje projekt wnętrz? Rozmyślasz, czy przy dużych wydatkach związanych z budową lub kupnem mieszkania warto mieć jeszcze jeden dodatkowy koszt? Popatrz na to, jak na inwestycję. Dzięki współpracy z architektem wnętrz zminimalizujesz błędy albo nawet je wykluczysz, a co więcej, nie będziesz przepłacać przy kupnie wyposażenia, mebli i dekoracji.

Teraz przejdźmy do konkretnej odpowiedzi na pytanie: ile kosztuje aranżacja wnętrza? Uśredniony koszt całościowego projektu pomieszczeń według sprawdzonych kalkulatorów budowlanych online to około 200 zł/m2 brutto. Jednak pamiętaj, że na cenę wpływ ma wiele czynników: rodzaj oraz wielkość domu lub mieszkania, kompleksowość usługi itp.

Często zdarza się też tak, że koszt za m2 aranżacji mieszkania w bloku jest wyższy niż projektu domu jednorodzinnego, ale w przypadku tego drugiego będzie o wiele więcej powierzchni. Aby uzyskać precyzyjne wartości, poproś o ofertę konkretnego projektanta — wycena z reguły jest bezpłatna. Możesz też skorzystać z porady projektowej, która jest kompromisowym rozwiązaniem, jeżeli brakuje Ci budżetu na kompleksową usługę architekta wnętrz.

Projektant wnętrz - 2

Projektant wnętrz — dlaczego warto?

Myślisz pewnie, że projektowanie pomieszczeń wcale nie jest takie trudne. Jednak z doświadczenia wiemy, że gdy przychodzi czas na samodzielną aranżację, pojawiają się problemy: trudności ze sprecyzowaniem potrzeb i zebraniem wszystkich pomysłów w całość.

Dobry architekt wnętrz stworzy dla Ciebie funkcjonalne, praktyczne i estetyczne wnętrze, a do tego zwróci uwagę na elementy, z których możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, czyli:

·      kwestie nasłonecznienia wnętrza,

·      funkcjonalności poszczególnych stref,

·      właściwe rozmieszczenie gniazd elektrycznych i źródeł światła.

To też nieoceniona pomoc przy aranżacji z pozoru mało funkcjonalnych wnętrz. W takich przypadkach wielu projektantów wnętrz okazuje się prawdziwymi magikami.

Warto też robić konkretne zakupy w asyście architekta, który pomoże Ci dobrać meble, dodatki, oświetlenie dobrej jakości i w korzystnych cenach.

Co więcej, dobry projektant wnętrz nie stworzy projektu jak z katalogu. Zaproponuje aranżację dopasowaną do Ciebie, niepowtarzalną i z duszą. Wszystko to dzięki wrażliwości i uważności na Twoje potrzeby.

 

Wskazówka: Sprawdzonym sposobem na znalezienie dobrego projektanta wnętrz jest poczta pantoflowa. Zapytaj znajomych, czy korzystali z tego typu usług. Jeśli tak, to przypatrz się rozwiązaniom zastosowanym w ich domu lub mieszkaniu. Jeśli Ci się podobają, zakończ poszukiwania i poproś o namiary na tego konkretnego architekta.

Wzdrygasz się na myśl o tym, że samodzielnie będziesz musiał skorzystać z programu do projektowania łazienki? Nie masz pojęcia, jak zagospodarować pokój ze skosami? Skorzystaj z usług profesjonalnego projektanta wnętrz. To dobry sposób na stworzenie pięknej i funkcjonalnej aranżacji na lata.