Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Aranżacje kuchni krok po kroku

Aranżacje kuchni krok po kroku
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Właściwa kolejność działań jest tak samo ważna w projektowaniu, jak i w matematyce. Aranżacje kuchni to moja specjalność – przeprowadzę Cię przez ten proces tak, by w wyniku prac powstała piękna i funkcjonalna przestrzeń. Gotowy do akcji?

Określ styl kuchni

Zanim przystąpisz do aranżacji kuchni, zastanów się, jaki styl pasuje do Twojego wnętrza. Od tego zależeć będzie wybór mebli, sprzętów AGD oraz materiałów wykończeniowych. Inspiracji szukaj w internecie, np. w grupach na Facebooku dotyczących projektowania lub na blogach wnętrzarskich. Możesz też robić zdjęcia wnętrz restauracji, kawiarni, kuchni znajomych oraz rozwiązań, które przypadły Ci do gustu. Zanim zrobisz research, sprawdź mój krótki przewodnik po najpopularniejszych stylach.

  • W kuchni w stylu prowansalskim dominują naturalne materiały, czyli drewniane meble i podłogi, oraz jasne palety barw. Jest też miejsce dla staroci, ramek decoupage i wiklinowych dodatków.
  • Kuchnia w stylu skandynawskim to królestwo osób kochających minimalizm. Sprawdzą się w niej: jasne ściany, drewno, proste meble, wielofunkcyjne urządzenia AGD 2 w 1.
  • Myślisz kuchnia w stylu rustykalnym, mówisz: drewno, kamień, ceramika i cegła. Właśnie takie materiały stosuje się do jej aranżacji. To dobry pomysł dla osób, którym marzy się kuchnia wiejska w spokojnym domku na prowincji.
  • Jeśli kusi Cię kuchnia w stylu retro i vintage, poszukaj mebli stylizowanych na te sprzed kilku dekad lub dokonaj samodzielnej renowacji. Niezastąpionym retro meblem jest kuchenny kredens.
  • Kuchnia industrialna to wysokie przestrzenie w nieco surowym stylu, nazywanym także nowojorskim. Taka kuchnia w loftowym klimacie będzie wyglądała doskonale, jeśli urządzisz ją w czerni i drewnie, z niewielkim dodatkiem czerwonej cegły.

W mojej kuchni postawiłam na nieco mniej popularne rozwiązanie, czyli kuchnię w stylu glamour. Granatowe fronty szafek skontrastowałam z marmurowym blatem. Ten materiał umieściłam też na części ściany. Uzupełnieniem aranżacji jest ściana pomalowana na pudrowy róż, całość dopełniłam złotymi dodatkami.

Aranżacja kuchni krok po kroku - zdjęcie 1

Projekty kuchni są ważne!

Wybrałeś już wymarzony styl? Czas na ustalenie budżetu oraz projekt. Stworzenie wizualizacji możesz zrobić sam (szczególnie polecam tę fascynującą zabawę!), zlecić projektantowi wnętrz lub skorzystać z planerów kuchennych online. Taki program do projektowania kuchni niezwykle ułatwia sam proces aranżacji, ponieważ dzięki niemu możesz zwizualizować swoją wymarzoną przestrzeń. Projekt kuchni online z pewnością nakieruje Cię na nowe, kreatywne rozwiązania – spróbuj!

Kolejny krok to wybór mebli, sprzętów AGD oraz materiałów wykończeniowych. W zależności od budżetu możesz postawić na:

  • Gotowe zestawy mebli kuchennych, które są szybkie w realizacji, wygodne i tanie. Minusem takiego rozwiązania są ograniczenia związane z aranżacją.
  • Zabudowę na wymiar dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Na takie rozwiązanie zdecydowałam się w swojej kuchni.
  • Meble modułowe, czyli kompromis między dwiema powyższymi możliwościami. Tego typu zabudowę zestawiasz sam, wybierając ze zbioru dostępnych możliwości.

Do rodzaju mebli kuchennych dopasuj sprzęt AGD. Wiele ciekawych rozwiązań znajdziesz w ofercie marki Bosch, w której dostępne są zarówno urządzenia do zabudowy, jak i wolnostojące. Nie martw się, jeżeli Twoja kuchnia jest miniaturowa. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie piekarnik kompaktowy do zabudowy z funkcją mikrofali – połączenie dwóch urządzeń w zaledwie 45-centymetrowej obudowie. To mały i niezwykle funkcjonalny sprzęt.

Aranżacja kuchni krok po kroku - zdjęcie 2

Jak zaprojektować oświetlenie do kuchni?

Na etapie projektowania zastanów się również, jakie oświetlenie do kuchni wybrać. Pamiętaj, że powinno ono przede wszystkim ułatwiać pracę w kuchni. Ważne jest światło, które nam nie zasłania, nie świeci w plecy, ale daje poczucie komfortu. Może być nim oświetlenie blatu kuchennego – zazwyczaj jest to oświetlenie podszafkowe LED. Jego największą zaletą jest fakt, że pracując, nie zakrywamy go. Istotne są również lampy nad wyspą, zwłaszcza jeśli to właśnie na niej znajduje się blat roboczy. Warto też postawić na oświetlenie przy okapie oraz wewnętrzne podświetlenia szuflad, wówczas również wieczorem z łatwością odnajdziemy potrzebne sprzęty i akcesoria. Dobrym rozwiązaniem jest również oświetlenie cokołu – takie delikatne światło możesz zostawić na noc. Nie zużywa ono dużo energii, a domownicy mają doświetloną drogę przejścia, gdy w nocy będą chcieli napić się soku lub podjadać słodycze z lodówki. Bez wątpienia podobne rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo. Ważne jest też oczywiście oświetlenie centralne, np. tuby podtynkowe lub lampa ozdobna, która daje bardzo dużo światła.

Aranżacja kuchni krok po kroku - zdjęcie 3

Więcej na ten temat przeczytasz w moim artykule: Oświetlenie w kuchni  zasady projektowania światła w kuchni.

Przygotuj blaty kuchenne do montażu

Zdecydowałeś się już na typ zabudowy, funkcjonalny sprzęt AGD oraz oświetlenie? Zamów potrzebne elementy, by były dostępne na czas, czyli w momencie, gdy fachowcy rozpoczną swoją pracę. Każdy stolarz, który wykonuje kuchnię na wymiar, potrzebuje wszystkich urządzeń już w momencie ich osadzania.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jeśli i Ty zdecydujesz się na kuchnię otwartą, zastanów się, jak ją wizualnie połączyć z pokojem. Dobrym rozwiązaniem jest położenie na całości podłogi tego samego materiału. Dzięki temu wnętrze będzie stylistycznie jednorodne oraz optycznie większe."]

Jakie typy blatów możesz zastosować w swojej kuchni? Sprawdź najczęściej stosowane rozwiązania.

  • Blat drewniany sprawia, że wnętrze jest przytulne, ciepłe i oryginalne. Ten materiał wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, czyli zabezpieczenia powłokami ochronnymi, konserwacji oraz stosowania podkładek pod gorące naczynia.
  • Blat laminowany drewnopodobny jest często wybierany przez polskich użytkowników z uwagi na przystępną cenę i estetykę.
  • Blat kamienny jest odporny na zarysowania, wysoką temperaturę oraz środki chemiczne. Spośród blatów kamiennych możesz wybrać:
    • blat marmurowy,
    • blat kwarcowy,
    • blat granitowy.

Mój marmurowy blat może Cię odrobinę zmylić – nie jest wykonany z prawdziwego marmuru, lecz są to spieki. Dlaczego zdecydowałam się na takie rozwiązanie? Marmur jest przepięknym materiałem, jednak nie nadaje się na kuchenne blaty, ponieważ przyjmuje wszystkie plamy. Warto o tym pamiętać podczas urządzania mieszkania i wybrać rozwiązanie zarówno ładne, jak i funkcjonalne.

Aranżacja kuchni krok po kroku - zdjęcie 4

Skoro o blacie mowa, pamiętaj, że w przypadku tego elementu ważna jest nie tylko jakość, ale też ilość. Abyś mógł swobodnie pracować w kuchni, potrzebujesz 1,5 metra blatu. Natomiast jego wysokość dopasowywana jest z reguły do wzrostu użytkowników i waha się w granicach od 80 do 120 centymetrów. Jeśli kochasz gotować i dysponujesz dużym metrażem, zagospodaruj przestrzeń tak, aby blat kuchenny pomieścił dodatkowe sprzęty. Ja na przykład zaplanowałam miejsce na funkcjonalny i elegancki robot kuchenny OptiMUM. To urządzenie, w przeciwieństwie do innych tego typu wielofunkcyjnych robotów, jest intuicyjne i proste w obsłudze. Posiada szeroką gamę akcesoriów, które z łatwością zainstalujesz dzięki specjalnym kolorystycznym oznaczeniom. Dodatkowo sprzęt pięknie prezentuje się na moim kamiennym blacie – nie trzeba chować go w szafce czy spiżarni, ponieważ spełnia także funkcje dekoracyjne.

Wiesz już, jakie działania podjąć, by Twoja kuchnia była możliwie jak najbardziej funkcjonalna. Nie martw się, jeżeli któryś z etapów nieco się przedłuża! Pamiętaj, że idealne przestrzenie (a taka przecież będzie Twoja kuchnia, prawda?) wymagają czasu.