Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Ilośc porcji

4 porcje

Czas wykonywania

90 min

Poziom trudności

Średnie


Do tej potrawy użyjesz:
Akademia Smaku akademia-logo-d0a0d52d (1)
Wiosną i latem zapasy z domowej spiżarni zazwyczaj są już na wykończeniu. Najwyższa pora, aby przygotować nowe przetwory. Jedną z obowiązkowych pozycji jest oczywiście domowa konfitura z truskawek, która sprawdzi się jako dodatek do kanapek, naleśników, owsianek, a nawet lodów czy ciast. Jak zrobić konfiturę z truskawek? Poznaj sprawdzony przepis na konfiturę z truskawek bez konserwantów, którą możesz przechowywać przez dłuższy czas.

Składniki

1 kg świeżych truskawek
sok z 1 cytryny

Opis wykonania

Wykonanie

Truskawki umyj, usuń szypułki i umieść w głębokiej patelni lub szerokim garnku. Zasyp cukrem, dodaj sok z cytryny (pozwoli zachować pięknie czerwony kolor konfitury), a następnie całość zagotuj. Powstałą na powierzchni pianę usuń, a następnie zmniejsz ogień i gotuj, od czasu do czasu mieszając, przez około 30 minut, aż konfitura z truskawek nabierze odpowiedniej konsystencji. By sprawdzić, czy jest już wystarczająco gęsta, można przeprowadzić tzw. test zimnego spodka. Wystarczy na mocno schłodzony talerzyk nanieść łyżeczkę dżemu – jeżeli nie spływa, oznacza to, że konfitura z truskawek jest już gotowa.

W międzyczasie wyparz słoiki, w których następnie umieścisz konfiturę. W tym celu umyj je i wypłucz dokładnie. Następnie albo wyparz je wrzątkiem i pozostaw do osuszenia (co ważne, pokrywki również muszą być dokładnie wyparzone i wysuszone), albo umieść w piekarniku w temperaturze około 120 stopni na kilkanaście minut.

Gotową, gorącą konfiturą z truskawek napełnij wcześniej wyparzone słoiki i mocno zakręć. Natychmiast obróć je do góry nogami, tak by zamknęły się szczelnie. By przedłużyć trwałość przygotowanej konfitury, możesz ją zapasteryzować, gotując słoiki w szerokim garnku przez około 15 minut lub przeprowadzić pasteryzację na sucho, czyli w piekarniku (funkcja termoobieg, temperatura 120–130 stopni, czas pasteryzacji 30 minut).

Przechowywanie i podanie

Tak przygotowaną konfiturę najlepiej przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, gdzie spokojnie dotrwa nawet do następnego sezonu! Jeżeli jednak masz w domu wielbicieli domowych przetworów, pamiętaj, by przygotować więcej tej pysznej konfitury!

Oceń przepis
Średnia ocen: 0, Ilość ocen: 0
Drodzy użytkownicy, informujemy, że nie możemy Was zapewnić, że publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy korzystali z przepisu.

Komentarze

alert ikona
Komentarze tylko dla zalogowanych