Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Gulasz

Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Gulasz to tradycyjne danie węgierskie, które do Polski trafiło najprawdopodobniej w czasach austro-węgierskich. Jego nazwa wzięła się od węgierskiego słowa “preglet”, co po polsku znaczy przypieczony. Gulasz jest łatwy w przygotowaniu i smaczny po odgrzaniu. Dzięki temu na stałe trafił do repertuaru dań znad Wisły. 

 

Jak zrobić gulasz

 

Tradycyjny węgierski gulasz przygotowywany jest z mięsa wołowego, pokrojonego w kostkę, z pikantnym pomidorowo-paprykowym sosem. Zamiast wołowiny możesz użyć każdego innego mięsa: delikatniejszy smak zyskasz przygotowując gulasz z indyka, a amatorom dziczyzny posmakuje gulasz z sarny. W Akademii Smaku znajdziesz również przepis na gulasz z żołądków. 

 

Gulasz wegetariański

 

Zamiast mięsa do przygotowania gulaszu możesz wykorzystać warzywa. Poszukując przepisu na pożywne i rozgrzewające danie w wersji roślinnej, znajdziesz:

 

  • treściwy gulasz z czerwonej fasoli, 

  • gulasz z batatami o słodkim posmaku,

  • sycylijską caponatę z bakłażana.

 

Triki szefów kuchni

 

Jeśli nie masz pomysłu na obiad, przygotuj gulasz. Przepis podstawowy znajdziesz w Akademii Smaku, a od Twojej fantazji i smaku zależy, czym go urozmaicisz. Do mięsnego gulaszu możesz dodać warzywa – paprykę, cukinię czy pieczarki. Polecamy również pyszny gulasz wołowy z bakłażanem. Na ostateczny smak ogromny wpływ mają również przyprawy – nie żałuj słodkiej mielonej papryki. W garnku powinien znaleźć się także czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i ostra papryka. Gulasz powinien być gęsty i zawiesisty. W Akademii Samku znajdziesz porady: jak zagęścić gulasz, jakie mięso wybrać i jak długo gotować gulasz, by mięso było miękkie, a sos aromatyczny. Swoją kulinarną wiedzę w tym temacie poszerzysz sięgając do artykułów: