Jak tanio odnowić kuchnię?
- Porządek i minimalizm
- Odświeżenie ścian i podłóg w kuchni
- Jak odnowić szafki kuchenne
- Wymiana detali zmieni wnętrze
Pierwszą aranżację kuchni masz już dawno za sobą, ale czujesz, że czas coś zmienić? Może chodzi Ci po głowie całkowita zmiana stylu albo tylko niewielkie odświeżenie? Nie chcesz jej jednak gruntownie remontować, bo budżet na to nie pozwala. To jeszcze nie oznacza, że musisz zrezygnować z pomysłu na nową kuchnię. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci odnowić kuchnię tanim kosztem.
Planując mały remont i odświeżenie kuchni, nie skupiaj się tylko i wyłącznie na jej wyglądzie. Pamiętaj, że w kuchni spędzasz dużo czasu podczas różnych czynności: przygotowywania posiłków, posiłków z rodziną, kawy ze znajomymi i wielu innych. Więc musi być komfortowa pod każdym względem. Nie pozwól sobie na popełnianie tych samych błędów, które już raz popełniłeś. Postaw na użyteczność. Zastanów się, co Ci do tej pory pasowało w kuchni, a co cały czas przeszkadzało.
Nie mogłeś szybko znaleźć przydatnych w danej chwili przyborów kuchennych? Zawsze głowiłeś się, gdzie jest korkociąg i dlaczego foremki do ciasteczek mają nogi i chodzą po całej szufladzie? Nic prostszego – pomyśl o separatorach w szufladach lub poręcznych wieszakach na akcesoria. Wydobycie dużych garnków z dna szafki oznaczało walkę i przedzieranie się przez gąszcz rondelków, patelni i dawno zapomnianych brytfanek? Zainwestuj w szuflady na szynach lub system cargo. Szybko podziękujesz sobie za ten krok!
Zacznijmy jednak od podstaw.
Porządek i minimalizm
Odnowienie kuchni musisz połączyć ze sprzątaniem oraz selekcją zawartości szuflad i szafek. Przez lata z pewnością nagromadziło się w niej wiele przedmiotów i sprzętów, których nie używasz. Zastosuj zasadę, jaką stosujesz w swojej garderobie – skoro przez rok nie było okazji do złożenia ubrania, to spokojnie możesz się go pozbyć. Zrób tak samo z wyposażeniem kuchni i ciesz się nowym porządkiem.
W przypadku, gdy segregowane przez Ciebie rzeczy wciąż nadają się do użytku, zostaw je. Jeśli masz ochotę – wymień na inne, bardziej potrzebne lub sprzedaj. Jest wiele adresów w internecie, gdzie zrobisz to szybko i wygodnie. Ograniczenie niepotrzebnych gadżetów i dodatków sprawi, że zyskasz całkiem sporo przestrzeni – to ważne, zwłaszcza gdy Twoja kuchnia nie jest zbyt duża.
Selekcja skończona? Zaplanuj teraz rozmieszczenie poszczególnych sprzętów i przedmiotów potrzebnych w czasie kulinarnych przygód. Nowoczesne szafki kuchenne kryją w swoich wnętrzach wiele ergonomicznych rozwiązań (organizery, kosze cargo, przepastne szafki narożne itp.), a nowoczesne trendy wyposażenia i designu stawiają na wygodę domowników. Pamiętaj jednak, że meble i zastosowane w nich udogodnienia to jedno. Drugą sprawą jest logiczne (i praktyczne) ułożenie wyposażenia oraz dyscyplina domowników. Jak to zrobić? Wiele użytecznych i łatwych do zastosowania porad Doroty Szelągowskiej znajdziesz w artykule „Przechowywanie i organizacja w kuchni”.
Jeśli przy okazji remontu planujesz także wymienić sprzęt AGD, to musisz pamiętać, że jest on dostępny w różnych wariantach kolorystycznych. Na przykład białe piekarniki czy płyty indukcyjne marki Bosch nadadzą pomieszczeniu lekkości i będą świetnie pasować do jasnej kuchni. Ciemne urządzenia będą wyraźnym kontrastem w jasnym pomieszczeniu, ale nie musisz się obawiać takich zestawień w nowoczesnym wnętrzu. Jeśli chcesz utrzymać spójny klimat w kuchni, możesz zdecydować się na sprzęt do zabudowy.
Odświeżenie ścian i podłóg w kuchni
Nowy kolor ścian to pierwszy krok do odnowienia Twojej kuchni. Dopasuj barwę do stylu, w którym planujesz urządzić całą kuchnię – minimalistyczna biel, modne szarości nowoczesnego wnętrza, ciepłe kolory vintage, styl industrialny czy skandynawski… Wybierz, a potem realizuj swój projekt!
Jeśli znudziły Ci się płytki na ścianie nad kuchennym blatem, rozwiązaniem jest zastąpienie ich nowoczesnym, łatwym w utrzymaniu panelem szklanym, który jest efektowny i przy okazji optycznie powiększa przestrzeń, co jest szczególnie istotne w niewielkim pomieszczeniu. Planujesz odnowić kuchnię i dominującym kolorem ma być biały? Wybierz panel szklany w zdecydowanym kolorze, który nada charakteru wnętrzu lub postaw na wzorzysty blat. Szkło zamiast płytek to często wykorzystywane rozwiązanie w kuchniach otwartych, połączonych z salonem – w takim zestawieniu wyglądają bardziej neutralnie.
Pamiętaj, że przynajmniej w bezpośredniej bliskości źródeł ciepła (piekarnik, płyta grzewcza) zastosowane musi być szkło hartowane, gdyż w przeciwnym razie może dojść do jego popękania.
Po więcej rad i rozwiązań gotowych do zastosowania zapraszamy do tekstu pt. „Ściana w kuchni – pomysły, kolory, inspiracje”.
Gdy na ścianach w kuchni są położone płytki, możesz zmienić ich kolor bez konieczności generalnego remontu – to sposób na szybkie odświeżenie ceramiki, a tym samym remont kuchni niewielkim kosztem. W sklepach budowlano-remontowych znajdziesz farby specjalnie przeznaczone do płytek ceramicznych, a także preparaty, dzięki którym wyczyścisz fugi. W czasie malowania płytek musisz pamiętać o bardzo dokładnym przygotowaniu podłoża. Musi ono zostać dokładnie oczyszczone i odtłuszczone, by umożliwić odpowiednie gruntowanie lub od razu malowanie (w przypadku farb dwuskładnikowych). Nie zapomnij, że najpierw musisz dokładnie pomalować fugi – najlepiej zrobić to małym wałkiem, ponieważ pędzel zostawia wyraźną fakturę.
W przypadku, gdy nie zmieniasz płytek – zadbaj o dokładne wyczyszczenie fug. Nie musisz jednak do tego celu stosować żadnych wyszukanych, i nie zawsze zdrowych, środków chemicznych. Doskonale w tej roli sprawdzą się domowe sposoby. Sok z cytryny nanieś na fugi i zostaw na około 20 minut. Potem zetrzyj wilgotną ściereczką. WAŻNE! Tego typu metodę możesz wykorzystać tylko w przypadku jasnych fug. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także proszek do pieczenia – na delikatnie wilgotne fugi wysyp cienką warstwę proszku i odczekaj około pół godziny. Potem zmyj dokładnie. Możesz też przygotować roztwór octu i sody oczyszczonej. Zmieszaj w szklance wodę i ocet w proporcji 1:1, a następnie dodaj opakowanie sody. Preparat rozprowadź na fugach i po około 45 minutach zmyj czystą wodą. Powyższe rozwiązania, a także szybka w użyciu pasta do zębów i stara szczoteczka, pozwolą Ci zachować porządek, również w czasie codziennych porządków.
Szybkim i wygodnym w samodzielnym montażu rozwiązaniem jest również pokrycie podłogi kuchni nową wykładziną elastyczną – z PVC, linoleum lub kauczuku. Nowoczesne wzory bardzo często imitują drewno, glazurę czy kamień, więc bez trudu dostosujesz je do Twojej wymarzonej kuchni. Wykładzina ma jedną znaczącą przewagę nad płytkami: Jest przyjemna w dotyku i izoluje od zimna – to świetne rozwiązanie, które szczególnie docenią rodzice małych dzieci.
Jak odnowić szafki kuchenne
Chcesz przeprowadzić remont kuchni tanio, bez wymiany mebli? Pomaluj je! Malowanie szafek kuchennych to prosty sposób na odnowienie kuchni. Oprócz specjalnych farb do mebli, możesz wykorzystać okleiny kolorowe lub te imitujące drewno oraz naklejki na meble, które całkowicie odmienią ich wygląd.
Świetną alternatywą dla mebli na wysoki połysk jest farba kredowa. Nadaje się nie tylko do ścian, ale także pasuje do mebli w stylu vintage, rustykalnym, shabby chic czy prowansalskim. Bardzo łatwo można na niej zrobić przecierki, przenikania barw, a w przypadku specjalnych farb – efektowne spękania.
Sprawdź, jak zaaranżować kuchnię w stylu rustykalnym
Jeśli budżet na remont przewiduje większe zakupy, zastanów się nad wymianą frontów kuchennych – nie trzeba kupować całych mebli, a wystarczy dopasować w sklepie meblowym lub u stolarza jedynie części frontowe w nowocześniejszym stylu. Przy wymianie frontów warto też pomyśleć o zabudowie sprzętów kuchennych, co pozwoli bardzo szybko uzyskać nowoczesny wygląd pomieszczenia. Na przykład miejsce szafki, którą zwolniłeś dzięki uporządkowaniu sprzętów i przyborów kuchennych, możesz teraz przeznaczyć na sprzęt, jaki pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu, czyli zmywarkę. Nawet w małej kuchni zmieścisz model do zabudowy marki Bosch o szerokości 45 cm. Wybierając, zwróć uwagę na szczegóły, które pozwolą cieszyć Ci się perfekcyjnie czystymi naczyniami oraz wygodą codziennego użytkowania. Z tą ostatnią wiąże się m.in. szuflada na sztućce Vario3 oraz system koszy VarioFlex Pro, umożliwiający szybkie dostosowanie położenia drugiego kosza w zależności od potrzeb (np. niestandardowe, duże naczynia na poziomie 1).
W projekcie nowej kuchni nie zapominaj o oświetleniu. Być może wystarczy wymiana dotychczasowej lampy na coś modnego? Możesz przemyśleć zmianę oświetlenia na punktowe lampki LED-owe, które nie tyko odmienią wygląd pomieszczenia, ale także przyczynią się do obniżenia rachunków. Jeśli do tej pory w Twojej kuchni nie znalazł się okap, remont stanowi doskonałą okazję, by doposażyć kuchnię w ten element. Okapy podszafkowe marki Bosch są łatwe do zintegrowania z każdym projektem kuchni, zapewnią pochłanianie wszystkich kuchennych zapachów, co jest szczególnie istotne w projektach kuchni otwartych, a także zagwarantują dodatkowe oświetlenie – nie tylko płyty grzewczej.
Wymiana detali zmieni wnętrze
Zmiana wyglądu to jednak nie tylko malowanie, wymiany frontów czy płytek. Jeśli chcesz jedynie nieco odświeżyć kuchnię, wystarczy zmienić kilka detali – zdziwisz się, jaki wpływ będą miały na finalny wygląd pomieszczenia. Firanki i zasłonki to od lat stały element Twojej kuchni? Zmień je! Inny kolor, faktura lub zamiana na modne rolety pozwolą nadać pomieszczeniu zupełnie nowy charakter.
[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jak tanim kosztem odnowić kuchnię? Postaw kolorowe doniczki, połóż nowe poduszki na krzesła, wymień spłowiałe tekstylia i dodatki kuchenne. W taki sposób szybko otrzymasz ciepłe wnętrze w stylu vintage czy nieco chłodniejszą, ale za to piękną, kuchnię w stylu skandynawskim, w której idealnie sprawdzą się len, wełna czy bawełna w odcieniach szarości, beżu i bieli."]
Na ścianie powieś grafikę, która podkreśli styl Twojej kuchni. Naprawdę mnóstwo elementów dekoracyjnych można kupić w ramach skromnego budżetu albo zrobić samodzielnie.
Kuchnia to centrum życia domowego, nie tylko w mieszkaniach, w których łączy się ona z salonem i jadalnią. Gotowanie, pieczenie i przygotowywanie posiłków albo leniwy poranek nad kawą w przytulnym wnętrzu nie tylko pozytywnie nastrajają, ale też sprawiają, że o wiele przyjemniej przyrządza się w niej potrawy, a potem nimi cieszy.
Pamiętaj, że tani remont kuchni to przede wszystkim wyzwanie logistyczne, więc przy odpowiedniej organizacji pracy za niewielką sumę możesz całkowicie odmienić design pomieszczenia.