Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób. Czy każdy z nas może pozwolić sobie na jego realizację? W jakich kuchniach zda egzamin wyspa kuchenna i dlaczego warto znaleźć na nią miejsce? Skorzystaj z naszego przewodnika po kuchennych wyspach i odkryj tę idealną, która będzie Ci odpowiadać wielkością, wyglądem i klimatem!

Zalety kuchni z wyspą

Wyspy kuchenne budzą zachwyt z różnych powodów. Jedni chwalą je za wygląd, inni kochają za wygodę i funkcjonalność. Lista zalet, którymi mogą pochwalić się kuchenne wyspy, jest naprawdę długa. 

1. Kuchenna wyspa to przedłużenie blatu roboczego. Bez względu na to, czy jest duża, czy mała, wąską, czy szeroka – zapewnia dodatkową przestrzeń do przygotowywania posiłków i przechowywania sprzętów, które lubimy mieć pod ręką. Każdy amator gotowania wie, jak szybko kurczy się miejsce na blacie, gdy praca idzie pełną parą, a po kuchni krząta się dwóch (lub kilku) kucharzy. Wyspa kuchenna rozwiązuje ten problem. Można szybko odłożyć na nią garnek, który nie mieści się na pełnym już blacie, lub potraktować ją jako dodatkowe stanowisko robocze. 

Ważne! Korzystanie z wyspy będzie znacznie wygodniejsze, jeśli zadbasz o łatwy dostęp do prądu. Możesz zamontować gniazdko na zewnętrznej ściance wyspy lub ukryć je wewnątrz mebla – za szufladą albo drzwiczkami. Doskonale sprawdzą się także listwy wysuwane z blatu.

2. Wyspa w kuchni odciąża szafki. W podstawie mebla mogą kryć się półki lub pojemne szuflady, w których przechowasz mnóstwo kuchennych naczyń i sprzętów. W niektórych modelach znajdzie się również miejsce na barek.

3. Kuchnia z wyspą zacieśnia więzi. Domownicy i goście mogą spędzać przy niej długie godziny, gotując, rozmawiając i kosztując przyrządzonych potraw. Ponieważ wszyscy są zwróceni twarzami do siebie, żadna z osób nie czuje się wykluczona. 

4. Wyspa oddziela strefę kuchenną od jadalni lub salonu. Warto wykorzystać tę zaletę zarówno w dużych, jak i małych mieszkaniach z otwartą kuchnią. Mebel zastąpi stół, odciąży szafki oraz blat, a równocześnie uporządkuje przestrzeń.

5. Wyspa w kuchni zastępuje stół. Wystarczy wybrać mebel z lekko wysuniętym blatem, który pozwala na wygodne ułożenie nóg podczas siedzenia. Równie ważne są krzesła. Jeśli wyspa jest niewysoka (ma ok. 90-95 cm), dobierz do niej hokery z siedziskiem na wysokości 60-70 cm lub z możliwością regulacji.

Kuchnia z wyspą - zdjęcie 1

6. Długa i szeroka wyspa pełni funkcję kuchennego centrum dowodzenia. Na jej blacie można umieścić zlew i płytę grzewczą (indukcyjną lub elektryczną), niżej – piekarnik elektryczny. W tym przypadku radzimy sięgnąć po eleganckie, dobrze zaprojektowane sprzęty AGD, które będą współgrać z obudową wyspy, na przykład ultranowoczesny, czarny piekarnik z serie | 8 marki Bosch

Niezwykle istotne jest także funkcjonalne oświetlenie wyspy, o którym przeczytasz w artykule Oświetlenie kuchni – zasady projektowania światła w kuchni.

Mała kuchnia z wyspą

Utarło się przekonanie, że na zakup wyspy kuchennej mogą sobie pozwolić wyłącznie posiadacze dużych, przestronnych kuchni. Tymczasem mały metraż wcale nie wyklucza sensowności tego rozwiązania. O tym, czy wyspa sprawdzi się w kuchni, decyduje przede wszystkim dobry projekt, a nie wielkość pomieszczenia. 

Dlaczego mała kuchnia z wyspą to dobry pomysł? Przede wszystkim dlatego, że mebel może pełnić kilka funkcji. Optymalnie zaprojektowana wyspa pozwala zrezygnować z takich elementów wyposażenia jak tradycyjny stół czy nadprogramowe szafki. To ogromna oszczędność miejsca.

W małych kuchniach spotkać można nieduże blaty, które z trudem mieszczą zlew, kuchenkę i kawałek wolnej powierzchni do pracy. Wyspa kuchenna będzie w tym przypadku prawdziwym wybawieniem – rozwiąże problem braku miejsca na swobodne przygotowywanie posiłków. Jeśli wybierzesz model z szufladami lub szafkami, zyskasz dodatkową powierzchnię do przechowywania, a tej – jak wiadomo – nigdy za wiele.

Przeczytaj artykuł Kuchnia z salonem – aranżacje aneksu.

Kuchnia z wyspą – inspiracje

Nowoczesna kuchnia z wyspą

W nowoczesnej kuchni liczy się spójny efekt. Wyspa powinna współgrać z frontami szafek, stanowiąc ich przedłużenie. 

Kuchnia z wyspą - zdjęcie 2

Ponieważ styl nowoczesny stroni od dekoracji i ornamentów, warto sięgnąć po dobrej jakości materiały, które będą ozdobą same w sobie. Obudowa wyspy może być wykonana ze szlachetnych gatunków drewna lub wykończona eleganckim fornirem. W roli blatu doskonale sprawdzi się czarny granit. Osoby, dysponujące większym budżetem, powinny rozważyć zastosowanie konglomeratu lub kompozytu. Te dwa luksusowe materiały pozwalają uzyskać dowolną formę mebla i gładką, jednorodną powierzchnię bez spoin.

Nowoczesne wyspy kuchenne mają proste, geometryczne kształty i gładkie ścianki (najczęściej w połysku). Ponieważ źle dobrane uchwyty szafek i szuflad mogą popsuć wygląd mebla, większość osób rezygnuje z nich zupełnie na rzecz systemów bezuchwytowych (otwieranych na dotyk).

Rustykalna kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą - zdjęcie 3

Rustykalna kuchnia zyska na urodzie, jeśli wzbogacisz ją o wyspę z drewnianym blatem. Lubisz przedmioty z duszą? Wybierz mebel, który kojarzy się ze starym, zabytkowym stołem; ma wyraźnie zarysowaną strukturę słojów, widoczne sęki i niejednolity kolor. 

Wyspa kuchenna może mieć klasyczną formę skrzyni przykrytej blatem lub lżejszą, ażurową konstrukcję z otwartymi półkami. Obydwa warianty zdadzą egzamin w rustykalnej kuchni. W palecie kolorów powinny zagościć neutralne, stonowane barwy. Najkorzystniej zaprezentuje się połączenie drewnianego blatu z białym, szarym lub czarnym dołem o matowym wykończeniu. 

Więcej inspiracji na temat kuchni rustykalnej znajdziesz w artykule: Kuchnia w stylu rustykalnym.

Funkcjonalna wyspa w małej kuchni

Mała kuchnia z wyspą wymaga sprytnego zaplanowania. Mebel nie może być za duży, bo przytłoczy wnętrze, ani za mały – bo nie spełni swojej roli. Równie istotne jest jego umiejscowienie. Między wyspą, a ciągiem kuchennych szafek i ścianami muszą zostać zachowane odpowiednie odstępy. Minimalna odległość, która umożliwi swobodne korzystanie z kuchni i bezproblemowy dostęp do wyspy, to 90 cm. Jeśli kuchenna wnęka jest za mała, aby ustawić wyspę na osi kuchni i salonu, możesz dosunąć mebel do jednej ze ścian. 

Kuchnia z wyspą - zdjęcie 4

Urządzając małą kuchnię z wyspą, warto sięgnąć po jasne, stonowane barwy, które optycznie powiększą wnętrze (na przykład biele i szarości przełamane drewnem). Wszystkie meble, łącznie z wyspą, powinny być utrzymane w tym samym kolorze. Dzięki temu unikniesz aranżacyjnego chaosu.

Kuchnia to niezwykle ważne miejsce, w którym wspólnie gotujemy, pijemy poranną kawę i spędzamy czas z rodziną. Warto zadbać, by to wnętrze było przytulne, ale też maksymalnie funkcjonalne. Jednym z rozwiązań jest właśnie wyspa kuchenna, która pomaga uporządkować przestrzeń, powiększa miejsce do pracy i pięknie się prezentuje.