Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Wystrój wnętrza na Boże Narodzenie

Wystrój wnętrza na Boże Narodzenie
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Pierwszy śnieg już za nami, a bożonarodzeniowe instalacje rozświetliły galerie handlowe. To znak, że przygotowania do gwiazdki czas zacząć. Jeśli szukasz inspiracji na świąteczny wystrój wnętrza, dobrze trafiłeś. Poznaj najciekawsze pomysły na gwiazdkowe dekoracje domu.

Najpopularniejsze ozdoby na Boże Narodzenie

Badania pokazują, że szukamy ozdób świątecznych przez cały rok, a bożonarodzeniowe drzewko gości w niektórych domach już od początku grudnia. Bo nie byłoby prawdziwych świąt bez choinki! Dominującym trendem ostatnich lat związanym z jej strojeniem jest glamour, ale bez zbędnego kiczu i przesady. Choinka powinna być duża, zdobiona w estetyce total look, często monochromatyczna, z wykorzystaniem jednego lub dwóch zbliżonych do siebie kolorów. Taką aranżację harmonijnie dopełnią neutralne ozdoby na przykład z piór lub przezroczyste.

Na rynku ozdób choinkowych prym wiedzie też styl boho, a w jego ramach fantazyjne: strzępione zawieszki, drewniane czy welurowe bombki w kolorach ziemi oraz naturalne: wiklinowe, rattanowe lub bambusowe ozdoby świąteczne.

Popularny jest też vintage – kultowe już bombki przypominające szyszki, bałwanki na wiszących nartach, a nawet ozdoby choinkowe w kształcie torebek.

Wachlarz możliwości dekoracyjnych odsłaniają świąteczne iluminacje. Zgadnij, od kogo zaczęło się to oświetleniowe szaleństwo? Od Edisona oczywiście! W 1882 roku pierwsze drzewko ozdobione lampkami elektrycznymi stanęło w Nowym Jorku, w mieszkaniu przyjaciela legendarnego wynalazcy. Z upływem lat zwyczaj ten upowszechnił się w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie choinki bez lampek. Dobrym pomysłem będą też świecące gwiazdy o rozmaitych fakturach i kształtach oraz wypełnione blaskiem figurki leśnych zwierząt: ptaków, reniferów czy wiewiórek.

Ciekawym trendem wnętrzarskim gwiazdki są żyrandole w świątecznym klimacie. Nie musisz kupować nowego oświetlenia, ozdób jedną z lamp – np. w salonie – gwiazdkowymi dekoracjami: bombkami, piórkami, kokardami, a także pachnącymi lasem gałązkami lub szyszkami.

Oprócz oryginalnych, sufitowych instalacji, przygotuj tradycyjny stroik… może tym razem w nietradycyjnej odsłonie? Zwróć uwagę na modne w tym sezonie patery ze świecami.

Jak samodzielnie wykonać świąteczny stroik na drewnianej paterze?

1.     Na plastrze drewna ułóż spleciony wcześniej z igliwia wieniec.

2.     Do gałązek klejem na gorąco lub sznurkiem jutowym przyczep wybrane ozdoby świąteczne.

3.     Na koniec umocuj świecę. 

Dekoracje domu na Boże Narodzenie nie mogą obejść się bez blasku płonącej świecy. Ekologiczną alternatywą dla parafiny są świece sojowe dostępne w rozmaitych kolorach, zapachach i kształtach. Uwaga! Możesz samodzielnie wykonać tę ozdobę z wosku sojowego.

Wystrój wnętrza na Boże Narodzenie - 1

Jak udekorować dom na święta?

Dekorowanie domu na święta zmienia szarą codzienność. Wystarczą już drobne zmiany w ogrodzie, by zrobiło się cieplej na sercu. W pierwszej kolejności zadbaj o dekorację tarasu na Boże Narodzenie. Pięknie rozświetlą tę przestrzeń lampki w stylu cotton balls lub oświetlenie w kształcie zimowych sopli.

Myśląc o zewnętrznej choince, nie ograniczaj się do jej tradycyjnego oblicza. Coraz częściej ogrody zdobią imitujące bożonarodzeniowe drzewko instalacje świetlne w kształcie stożka, które po zmroku dodają otoczeniu wyjątkowej magii Bożego Narodzenia. Świątecznych top list nie opuszcza ogromny ledowy bałwan, a do mody wprost zza oceanu dołączają podświetlane postacie zwierząt: pingwinów, lisów, baranków lub reniferów. Przed domem dobrze wyglądać będą również alejki oświetlone zewnętrznymi, tradycyjnymi lampionami na świecę.

Dekoracja okna na Boże Narodzenie

Jak udekorować okno na święta? To idealne miejsce dla popularnych w ostatnich latach kurtyn świetlnych. Ten niepowtarzalny efekt wodospadu świateł na muślinowej firanie wystarczy, by całe wnętrze wypełniła ciepła świąteczna atmosfera. Oczywiście pomysłów na kurtyny świetlne jest bez liku, na przykład krótsze warianty w formie gwiazd, bez tła w postaci firany, sięgające połowy okna.

Innym rozwiązaniem świątecznego wykończenia jasnej przestrzeni okna są firany – modne w tym sezonie białe panele z wyciętymi motywami świątecznymi lub bardziej zdecydowane kolorystycznie zasłony z wzorem, na przykład gwiazdy betlejemskiej lub w szkocką kratę.

Szyby możesz ozdobić sztucznym śniegiem. Bogactwo szablonów dostępnych na rynku umożliwia wykonanie naprawdę imponujących śnieżnych malowideł na szkle. Na parapecie koniecznie postaw świąteczne stroiki.

Dekoracje salonu na Boże Narodzenie

Salon, ze względu na swe oczywiste przeznaczenie, to pomieszczenie, które według corocznych statystyk, ozdabiamy najczęściej. To tutaj przeważnie stoi choinka, a na półkach znajdujemy miejsce dla świątecznych ozdób DIY. Regały możesz ozdobić wiszącymi ozdobami np. gwiazdkami zrobionymi z leśnych patyków lub pomysłowymi girlandami. Wystrój salonu na Boże Narodzenie uzupełnij figurkami: Świętego Mikołaja, reniferów, aniołów, bałwanków, krasnali. Świąteczną atmosferę podkręcą też ozdoby z piernika, które możesz wykonać samodzielnie. Będą nie tylko pięknie wyglądać, ale też pachnieć. Uważaj tylko, by ktoś nie wyjadł tych słodkich dekoracji. 

Sprawdź najlepszy przepis na pierniczki bożonarodzeniowe.

Jeżeli w salonie znajduje się stół, przy którym planujesz serwować świąteczne posiłki, to dodatkowa przestrzeń dla Twojej wnętrzarskiej wyobraźni. W tym roku królują w tej materii eleganckie rozwiązania glamour. Świąteczne dekoracje stołu będą wyróżniać się zdecydowanym kolorem tekstyliów, złotą zastawą, klasycznymi, długimi, białymi świecami na mosiężnych świecznikach oraz żywymi, zielonymi dekoracjami w wazonach.

Przeczytaj też: Dekoracja stołu na Boże Narodzenie.

Wystrój kominka na Boże Narodzenie

W Twoim salonie centralne miejsce zajmuje kominek? Nie można wyobrazić sobie bardziej świątecznej scenografii. To tutaj zawiśnie kultowa skarpeta na prezenty. Kominek możesz otoczyć girlandą z żywych gałązek przystrojoną łańcuchami, bombkami i światełkami. W wolnej przestrzeni nad kominkiem, zachowując zasady symetrii, zawieś świąteczny wieniec, a wewnątrz – niezależnie od pory dnia – mogą płonąć grube, surowe świece.

Wystrój wnętrza na Boże Narodzenie - 2

Wystrój pokoju na Święta Bożego Narodzenia

Świąteczne ozdoby nie są zarezerwowane wyłącznie dla salonu. Wykorzystaj je, aranżując dowolne pomieszczenie w ukochanych czterech kątach.

Poznaj praktyczne porady, jak urządzić salon.

Zaangażuj w akcję „dom na Boże Narodzenie” swojego malucha. Początek grudnia to najlepszy czas na rozmowę o świątecznych tradycjach i zabawę we wspólne przygotowania. Pokój dziecka to przestrzeń, w której sprawdzi się dodatkowa mała choinka. By ją ozdobić, wykorzystaj motywy lasu i naturalne ozdoby etno, wspierające sensoryczny rozwój twojej pociechy albo postaw na personalizację. Nad łóżeczkiem mogą zawisnąć nieodstające od dominującej palety kolorów lampki, a w mniej dostępnych miejscach – ulubione figurki Twojego malucha w zimowej stylizacji.

Do świątecznej aranżacji sypialni wykorzystaj tekstylia i lampiony. Załóż pościel w tradycyjnych kolorach łączących czerwień, biel i zieleń. Nie bój się przesadzić z ilością oświetlenia. Rozmaitej wielkości i kształtów lampiony pozwolą na stworzenie świątecznej kryjówki, która w bożonarodzeniowym gwarze pozwoli zachować zdrowy balans.

Kropką nad „i” będą świąteczne stylizacje na wewnętrznych drzwiach i balustradach – gwiazdkowe zawieszki i girlandy. Najbardziej gorliwi zapaleńcy świąt nie zapominają o bożonarodzeniowych akcentach także w łazience, a nawet w wiatrołapie. Należysz do nich? :)

Dowiedz się, jak urządzić wiatrołap.

Po przeczytaniu artykułu myślisz: „tych ozdób jest zdecydowanie za dużo!”? Wyłącz wewnętrznego krytyka i włącz tryb: „coraz bliżej Święta”. W tym jednym miesiącu w roku pozwól sobie na to, by magia Bożego Narodzenia otaczała Cię z każdej strony.