Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak urządzić dużą łazienkę?

Jak urządzić dużą łazienkę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Duża łazienka niesie ze sobą duże możliwości aranżacji. Wanna, prysznic, dwie umywalki, a nawet sauna czy jacuzzi – te wszystkie udogodnienia zmieszczą się w jednym, funkcjonalnym i stylowym pomieszczeniu.

Aranżacja dużej łazienki – od czego zacząć?

Planując urządzanie dużej łazienki, warto zastanowić się, jakie sprzęty chcemy w niej umieścić. Łazienka o sporej powierzchni (od 11-12 m2 wzwyż) pozwala na wydzielenie dwóch stref: sanitarno-kąpielowej (mokrej) oraz tej poświęconej w całości relaksowi (suchej). W pierwszej powinny znaleźć się takie sprzęty, jak umywalka, WC, bidet, kabina prysznicowa i wanna, a także miejsce dedykowane praniu. Drugą, sprzyjającą wypoczynkowi strefę mogą wypełnić szafki, wygodny fotel bądź leżanka, a nawet toaletka – mebel stworzony do pomocy w dbaniu o urodę.

Właściciele mieszkań często zadają sobie pytanie: wanna czy prysznic? Szczęśliwi posiadacze dużych łazienek mogą pozwolić sobie na instalację obu rozwiązań. Wieczorne wylegiwanie się w wannie – centrum zabiegów pielęgnacyjnych – zadowoli każdego miłośnika długich kąpieli. Z kolei kabina prysznicowa to gwarancja szybkiego, porannego pobudzenia. Praktycznym sposobem na zmniejszenie pośpiechu domowników jest montaż dwóch umywalek – nigdy więcej kłótni przed wyjściem do pracy czy szkoły!

Jak urządzić dużą łazienkę? - zdjęcie 1

Duże łazienki rządzą się swoimi prawami i w przeciwieństwie do tych mniejszych nie muszą być tylko funkcjonalne. W salonach kąpielowych śmiało może znaleźć się miejsce dla mniej typowych sprzętów – jacuzzi, bidetu, a nawet sauny. Urządzanie dużej łazienki to czas na spełnianie wnętrzarskich marzeń. Pamiętajmy jedynie, że jest ona częścią domu, a więc swoją stylistyką powinna pasować do reszty mieszkania.

Wystrój dużej łazienki

Przestronną łazienkę możemy urządzić na wiele różnych sposobów. Jaki styl wnętrzarski wybrać? Prezentujemy sprawdzone pomysły na dużą łazienkę.

  • Łazienka w stylu SPA – nie może zabraknąć w niej dużej wolnostojącej wanny z komfortowym zagłówkiem oraz podparciem pleców i ramion. To królestwo bogatych orientalnych woni olejków zapachowych. Materiałem wykończeniowym łazienek SPA, nawiązującym do atmosfery rajskich wysp, jest drewno – nie zapominajmy o tym, by było wodoodporne. Ofertę domowego SPA uzupełni też sauna w formie dwuosobowej kabiny oraz specjalna ścieżka na podłodze, wysypana kamykami i piaskiem, przeznaczona do masażu stóp.

Przeczytaj: Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje

  • Łazienka „kobiecy buduar” – w takiej odsłonie salonu kąpielowego główną rolę, oprócz wygodnej wanny, gra szezlong. Aromatyczna kawa, lampka wina czy lektura gazety na takim meblu będzie czystą przyjemnością. Do kąpielowego, lekkiego szlafroka lub kimona, jak ulał pasuje odporna na wilgoć tapeta w kwiaty. Całość aranżacji dopełniają subtelne wzory na ręcznikach, żywe kwiaty, a nawet popiersia na postumentach, imitujące antyczne rzeźby.

  • Łazienka „domowa dżungla” to wymarzona koncepcja wnętrza dla miłośników roślin. Co sprzyja wędrówce po domowym lesie tropikalnym? Ciemniejsze kolory ścian czy płytek pozwolą na wykreowanie atmosfery tropikalnego lasu. W takim pomieszczeniu świetnie odnajdzie się też prysznic z deszczownicą.

Jak urządzić dużą łazienkę? - zdjęcie 2

  • Łazienka „surowa elegancja”. W pokoju kąpielowym spod znaku minimalizmu warto bawić się fakturami (np. chropowatością betonu) i wyposażyć go w geometryczne sprzęty. Jednokolorowe dodatki i kabina typu walk-in podkreślą jego wyrazisty i oszczędny charakter.

Dobór płytek do dużej łazienki? Pozwólmy sobie na rozmach! W takim wnętrzu sprawdzą się wielkie formaty, tworzące wzorzyste tafle na ścianie czy podłodze, najlepiej tej z zamontowanym ogrzewaniem. Dysponując sporym metrażem, można skupić się na kolorystycznych eksperymentach i wykorzystać zasadę kontrastu: jasne ściany – ciemna podłoga lub odwrotnie.

Więcej o wyborze płytek do łazienki przeczytasz w artykule: Jakie płytki do łazienki wybrać?

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Duża łazienka nie może istnieć bez odpowiednich dodatków. Wspomniane już żywe rośliny, biokominek, leżanki, meble do przechowywania kosmetyków i książek sprawiają, że łazienka staje się po prostu kolejnym pokojem. Efekt ten potęguje puszysty dywan na łazienkowej podłodze – czy istnieją lepsze warunki do odpoczynku?"]

Nowoczesna duża łazienka

Zdarza się, że w małych łazienkach funkcjonalność przesłania estetykę. Dzieje się tak np. w momencie, w którym wybieramy jasne kolory, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. W przestronnym salonie kąpielowym mamy niemal całkowitą dowolność pod względem wzorów i kolorów. Możemy postawić na płytki o nietypowych kształtach, ciekawej fakturze bądź wyrazistym princie. Matowe, błyszczące lub takie z delikatnym połyskiem. Podział na strefy? Z pomocą zróżnicowanych materiałów wykończeniowych to całkiem proste zadanie: strefę sanitarno-kąpielową można wyłożyć ceramiką lub kamieniem, a tę sprzyjającą relaksowi wykładziną lub drewnem.

Jak urządzić dużą łazienkę? - zdjęcie 3

Jeżeli chodzi o kolory, moda na klasyczną biel lub elegancką łazienkę całą w czerni nigdy się nie starzeje.

O aranżacji nowoczesnego wnętrza więcej przeczytasz w artykule Czarna łazienka

Oświetlenie dużej łazienki może nastręczać pewnych trudności. Do wykonywania precyzyjnych zabiegów pielęgnacyjnych i makijażu przyda się oświetlenie LED w postaci taśm umieszczonych symetrycznie wokół lustra. Oprócz światła punktowego w różnych miejscach łazienki, nie można zapominać o świetle rozproszonym – o ciepłej barwie, budującym przyjemny nastrój po odprężającej kąpieli. Umieść je nad wanną, leżanką lub fotelem.

Umiejętnie dobrane światło w salonie kąpielowym potrafi być prawdziwą ozdobą, podobnie jak żywe rośliny, które wypełnią zielenią każdą łazienkę.

Dowiedz się, które gatunki odnajdą się w warunkach podwyższonej wilgotności i temperatury. Przeczytaj: Jakie rośliny można wstawić do łazienki?

Sprzęt AGD do dużej łazienki

W dużej łazience bez problemów zmieścimy najważniejsze sprzęty AGD. Posiadacze pokoi kąpielowych mogą pozwolić sobie na dwa odrębne urządzenia (pralkę i suszarkę), zamiast decydować się na funkcjonalny kompromis, czyli pralko-suszarkę. Osobna suszarka bębnowa marki Bosch to nie tylko wygoda przy dużej liczbie prań, ale i większa pojemność suszenia. Tekstylia wyciągnięte z suszarki są też lepiej zdezynfekowane oraz oczyszczone z kłaczków i sierści zwierząt. Z powodzeniem umieścisz urządzenie pod długim blatem wykonanym na zamówienie lub ustawisz nad pralką, za pomocą specjalnego łącznika.

Duże łazienki to synonim relaksu i wygody, dlatego warto zastanowić się nad zakupem suszarki z serii Home Proffesional. Wyposażono ją w technologię Auto Clean, dzięki czemu nie musisz czyścić filtra po każdym suszeniu. Suszarki marki Bosch wyróżniają się też cichą pracą. Funkcja Anti Vibration Design chroni przed drganiami i zapobiega generowaniu hałasu – wtedy już nic nie zakłóci Ci łazienkowego spokoju.

A co z ochroną tkanin? Czy ubrania wrzucone do suszarki nie ulegną deformacji? Suszarki kondensacyjne marki Bosch wyposażono w pompę ciepła, która zabezpiecza tkaniny przed wysokimi temperaturami – suszą już w 55° C.

Jak urządzić dużą łazienkę? - zdjęcie 4

Przeczytaj: Jak prać i suszyć delikatne ubrania bez zagnieceń i uszkodzeń

Duża łazienka – dużo możliwości

Przekraczając próg dużej łazienki, zyskujemy bardzo wiele: sporą przestrzeń na realizację wnętrzarskich pomysłów, możliwość wyboru dowolnego wystroju, miejsce do umieszczenia sprzętów służących higienie i relaksowi. Duża łazienka to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie indywidualne podejście do aranżacji wnętrz i nie uznają w tym temacie kompromisów.