Cukinia w zalewie do słoików
4 porcje
45 min
Łatwe
4.33 (Ilość ocen: 3)
Składniki
Wartości odżywcze
Cukinia w zalewie do słoików
Cukinia w zalewie do słoików
Wybierz składnik, który chcesz przeliczyć:
Opis wykonania
Aby przygotować cukinię na zimę w słoiku należy w pierwszej kolejności umyć warzywa pod bieżącą wodą i je osuszyć. W międzyczasie wyparzamy słoiki – można to zrobić przy użyciu wrzątku lub wykorzystując piekarnik parowy Bosch.
Cukinię wydrąż i pokrój w słupki, a marchew pokrój w talarki. Przełóż do słoika. Cukinia w zalewie octowej wymaga odpowiedniego doprawienia. Do każdej porcji dodajemy równą ilość przypraw, czyli gorczycę, ziele angielskie i czosnek.
Cukinia w słoikach nie powinna być zbyt kwaśna, dlatego przygotowujemy ją w proporcji 1 szklanki octu na 2 szklanki wody i solidną łyżkę cukru. Próbujemy, w razie czego warto lekko dosłodzić. Zalewamy warzywa. Słoiki zakręcamy, wstawiamy do wysokiego garnka i pasteryzujemy albo wkładamy do piekarnika parowego i zostawiamy do pasteryzacji na sucho.
Cukinia w słoikach na zimę może mieć kilka smakowych odsłon, wystarczy dodać do wybranych słoików odrobinę miodu, świeże zioła (tymianek, rozmaryn) czy też kilka plasterków papryczki chili, by całkowicie odmienić jej smak.
Co zrobić gdy słoik z cukinią jest zbyt mocno zakręcony? Sprawdź sposoby na to jak otworzyć słoik?
Podanie
Delikatna zalewa z tego przepisu najbardziej pasuje do przygotowania kremu. Wystarczy do szklanki wywaru warzywnego dodać pokrojoną włoszczyznę, kawałki cukinii w zalewie i doprawić curry, kurkumą oraz oregano. Zupę zblenduj blenderem na krem, podawaj z grzankami razowymi.
Cukinia w zalewie słodko-kwaśnej znakomicie sprawdzi się jako warzywny dodatek do kanapek i obiadu. Pasuje zarówno do dań mięsnych, jak i wegetariańskich.
Komentarze