Hummus z buraka
2 porcje
10 min
Łatwe
5 (Ilość ocen: 2)
Składniki
Hummus buraczany
Hummus buraczany
Wybierz składnik, który chcesz przeliczyć:
Opis wykonania
Ciekawostka
Hummus to danie kuchni Bliskiego Wschodu, a dokładniej to pasta z ciecierzycy z dodatkiem pasty sezamowej oraz warzyw. Całość stanowi gładki mus, który polewa się niewielką ilością oliwy z oliwek.
Jak zrobić pastę z buraka z dodatkiem ciecierzycy i pasty tahini? Nieobranego, wyszorowanego buraka zawijamy w folię aluminiową i pieczemy w piekarniku Bosch przez około godzinę w temperaturze 190 - 200 stopni C. Czekamy, aż ostygnie i obieramy go ze skórki (ta łatwo odchodzi). Dlaczego nie dodajemy surowego warzywa? Pasta będzie zbyt wodnista i trudno będzie się nakładała, dlatego trzeba buraki upiec przed ich dalszą obróbką.
Hummus buraczany polega na dokładnym zblendowaniu i wymieszaniu wszystkich składników. Najpierw ciecierzycę z puszki należy przelać na sitko i dokładnie opłukać w zimnej wodzie. Poczekać, aż będzie sucha i przełożyć do miski.
Skorzystaj z blendera ręcznego Bosch.
Do ciecierzycy dodać pastę tahini oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość blendować do gładkiej masy.
Kolejnym krokiem jest dodanie pokrojonego w kostkę buraka i soku z cytryny. Ponownie blendujemy. Hummus z buraka doprawiamy solą i pieprzem, opcjonalnie możemy dodać więcej soku cytrynowego lub czosnku.
Dodatek ostrych przypraw, jak na przykład chilli czy pieprz cayenne, wyraźnie podkręca smak wegańskiej pasty.
Hummus z ciecierzycy i buraka można podawać na różnego rodzaju pieczywie (tortilla, krakersy, bagietka), a także w towarzystwie świeżych warzyw pokrojonych w słupki (marchewka, pietruszka, seler naciowy).
Podawać z ulubionym pieczywem, chrupiącymi warzywami. Tuż przed podaniem polać odrobiną oliwy z oliwek.
Komentarze