Ciecierzyca
Ciecierzyca nazywana także cieciorką lub grochem włoskim jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Wielki renesans te niepozorne ziarna zawdzięczają modzie na kuchnię roślinną, a zwłaszcza popularności jaką...
Czytaj więcej
Ciecierzyca nazywana także cieciorką lub grochem włoskim jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Wielki renesans te niepozorne ziarna zawdzięczają modzie na kuchnię roślinną, a zwłaszcza popularności jaką zyskał przygotowywany z ciecierzycy hummus.
Ciecierzyca – właściwości
Ciecierzyca to źródło białka, witamin A, C, E i z grupy B, oraz wiele związków mineralnych, np. żelazo, miedź, mangan, cynk, fosfor, wapń (odpowiednik jogurtu i mleka), magnez i potas. Regularne spożywanie cieciorki pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi i cholesterolu. Jest źródłem antyoksydantów neutralizujących działanie wolnych rodników. Ziarna ciecierzycy są niskokaloryczne i zawierają mało tłuszczu.
Ciecierzyca – przepisy
Jednym z najpopularniejszych zastosowań cieciorki jest hummus przygotowywany ze zmiksowanej na gładką masę ugotowanej ciecierzycy z dodatkiem pasty tahini, oliwy z oliwek, czosnku i soku z cytryny – w wersji podstawowej.
Ciecierzyca jako dodatek do tagine z kurczakiem lub jagnięciną to propozycja z kuchni marokańskiej. Ciecierzyca po bretońsku to z kolei alternatywna wersja fasolki. Ugotowane ziarna ciecierzycy posłużą także jako dodatek do sałatek.
Jej neutralny smak sprawia, że jest doskonałym dodatkiem do wielu dań o różnych smakach, także do przygotowania ciastek na słodko.
Ciecierzyca w diecie wegańskiej
Ziarna ciecierzycy są dobrym źródłem białka, dzięki czemu stanowią częsty zamiennik mięsa w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Dodatkowo, korzystne połączenie białka i błonnika sprawia, że cieciorki w diecie są korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla osób na diecie roślinnej.