Hummus
Korzenie potrawy sięgają Bliskiego Wschodu i krajów Afryki Północnej. Według legendy przepis na hummus został opracowany przez sułtana Saladyna podczas wypraw krzyżowych. Dziś pastą z ciecierzycy zajadają się wielbiciele...
Czytaj więcej
Korzenie potrawy sięgają Bliskiego Wschodu i krajów Afryki Północnej. Według legendy przepis na hummus został opracowany przez sułtana Saladyna podczas wypraw krzyżowych. Dziś pastą z ciecierzycy zajadają się wielbiciele kuchni roślinnej pod każdą szerokością geograficzną. Ale właściwości hummusu docenili nie tylko wegetarianie.
Odżywcza, bogata w składniki mineralne oraz białko pasta stanowi dodatek do wielu dań pochodzących z kuchni arabskiej, izraelskiej i północno afrykańskiej. Jedzenie hummusu przyczynia się również do poprawy trawienia, reguluje poziom cukru oraz jest skuteczną bronią na anemię. Podawany bywa jako dodatek do:
-
szakszuki,
-
falafeli,
-
pieczonej ryby.
Jak zrobić hummus
Klasyczny domowy hummus przygotujesz bez problemu z przepisu Akademii Samku 1. Oprócz pasty z cieciorki znajdziesz tu także przepisy na:
-
hummus z bobu,
-
czerwonej soczewicy,
-
i szybki hummus.
Kiedy niespodziewanie pojawią się goście – wystarczy paczka krakersów i domowe kiszone ogórki, goście wyjdą najedzeni a Ty się nie napracujesz.
Domowy hummus polany oliwą z oliwek można przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku do pięciu dni. Zapas hummusu można zamrozić.
Z czym jeść hummus
Doskonale sprawdzi się jako pasta do kanapek w towarzystwie warzyw lub wędliny czy jajka. Jako przekąska na imprezę z krakersami lub dip do pokrojonych w słupki warzyw (marchewki, selera naciowego lub pietruszki).
Hummus dodany w postaci sosu do sałatek z kaszy czy soczewicy daje uczucie sytości, na długo zapewniając sporą dawkę wartościowych składników. Sięgnij po przepisy z Akademii Smaku i przygotuj domowy hummus!