Grejpfruty
Białe, żółte, różowe – bez względu na kolor charakteryzuje je gorzki smak. Czerwone są soczyste, gorzkie i najsłodsze w smaku. Mniej gorzkie, kwaśne i soczyste są żółte, a nieco...
Czytaj więcej
Białe, żółte, różowe – bez względu na kolor charakteryzuje je gorzki smak. Czerwone są soczyste, gorzkie i najsłodsze w smaku. Mniej gorzkie, kwaśne i soczyste są żółte, a nieco słodsze i najmniej soczyste są grejpfruty zielone. Wszystkie odmiany mają wiele prozdrowotnych właściwości, które zawdzięczają przede wszystkim wielu składnikom odżywczym i niewielu kaloriom.
Grejpfruty – właściwości
Bogactwo witamin rekompensuje nieco gorzki smak owocu, który zawiera witaminy C, A oraz minerały, takie jak potas i magnez. Ale grejpfrut jest ceniony także ze względu na zawartość wody – przeszło 90 proc. – oraz zawartość błonnika. Czerwone grejpfruty zawierają likopen, antyoksydant wspomagający pracę układu pokarmowego. Gorzki smak zawdzięczają naringinie, która ma działanie przeciwzapalne. Sok z grejpfruta obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejszając ryzyko zawału. Ze względu na niski indeks glikemiczny mogą go spożywać chorzy na cukrzycę. Mają silne właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Owoce są cenione w dietach odchudzających, a zawarte w nich flawonoidy działają moczopędnie i oczyszczają organizm z toksyn.
Grejpfrut ma działanie łagodzące stres, bóle migrenowe, przygnębienie, stany lękowe, PMS a także bezsenność.
Choć grejpfruty to jedne z najzdrowszych owoców, powinny na nie uważać osoby przyjmujące leki – nie należy popijać medykamentów sokiem z grejpfruta ani jeść owoców tuż po ich zażyciu.
Grejpfruty w kuchni
Najpopularniejszy sposób spożywania grejpfrutów, to wyjadanie łyżeczką miąższu z przekrojonego na pół owocu. Obrany z błonek miąższ doskonale komponuje się w sałatkach z serami pleśniowymi, orzechami, wędzonym łososiem.