Sushi
Ten japoński przysmak podbił polskie podniebienia, przebojem wdzierając się na nasze stoły. Zwijane rolki napełnione ryżem to smaczny, zdrowy i niezbyt kaloryczny posiłek. Jest jednak dosyć drogi, warto więc...
Czytaj więcej
Ten japoński przysmak podbił polskie podniebienia, przebojem wdzierając się na nasze stoły. Zwijane rolki napełnione ryżem to smaczny, zdrowy i niezbyt kaloryczny posiłek. Jest jednak dosyć drogi, warto więc nauczyć się sztuki jego przygotowywania, zainwestować w składniki i przygotować domowe sushi.
Domowe sushi – podstawowe produkty
Własnoręczne przygotowanie rolek na pewno ułatwi zestaw do sushi – do kupienia w hipermarkecie lub sklepach oferujących przysmaki z różnych zakątków świata. Przepis na sushi można modyfikować w zależności od upodobań, wykorzystując ulubione dodatki – najpopularniejsze smaki znacząco odbiegają od sushi serwowanego w Japonii.
Podstawą są:
· specjalny krótkoziarnisty ryż,
· algi nori,
· ocet ryżowy,
· wasabi
· i marynowany imbir do oczyszczania kubków smakowych.
Zazwyczaj we wnętrzu rolki otoczonej wodorostem nori znajduje się ryż i surowa ryba, krewetki, tykwa, ogórek, rzodkiew (maki sushi).
Rodzaje sushi
Zdecydowanie trudniejsze w wykonaniu są uramaki sushi, które przygotowuje się z tych samych składników, co maki sushi, ale w odwrotnej kolejności – ryż jest tu na zewnątrz rolki, a całość bywa otoczona kawiorem lub sezamem. Dużo łatwiejsze w przygotowaniu są nigri sushi – na uformowane w dłoni wałeczki ryżu układa się surową rybę.
Jak jeść sushi?
Przygotowanie sushi to przeciwieństwo fast foodu – w Japonii wiąże się ono z celebrowaniem posiłku. Sushi jada się pałeczkami lub ręką. W restauracjach często dostępne są pałeczki dla początkujących, połączone gumką ułatwiającą chwytanie sushi. Zaawansowani w posługiwaniu się pałeczkami potrafią podnieść za ich pomocą pojedyncze ziarenka ryżu. Instrukcja, jak jeść pałeczkami, nie jest skomplikowana, ale wymaga ćwiczeń, by odpowiednio chwycić rolkę i przenieść ją do ust