Garderoba – w sypialni czy w osobnym pomieszczeniu?
- Garderoba w domu – gdzie można ją urządzić?
- Garderoba w sypialni
- Garderoba na poddaszu
- Garderoba do przedpokoju
- Garderoba jako osobne pomieszczenie
Czy warto przeznaczyć osobne pomieszczenie na garderobę w małym mieszkaniu? A może lepiej zaadaptować puste wnęki i zrobić dużą szafę z drzwiami przesuwnymi? Jak wydzielić strefy funkcjonalne i czy drążki na dwóch wysokościach rzeczywiście będą Ci potrzebne? Dużo pytań, ale nie zostawimy Cię bez odpowiedzi. Nasi eksperci znów stanęli na wysokości zadania.
Garderoba w domu – gdzie można ją urządzić?
Przechowywanie i sortowanie ubrań może być łatwe, pod warunkiem, że zaplanujesz praktyczną garderobę w domu. Niech to będzie miejsce, w którym w uporządkowany sposób (np. za pomocą organizerów, odpowiednich wieszaków i półek) będziesz przechowywać nie tylko odzież, ale też buty, paski, torebki. W dużej garderobie zmieścisz dodatkowo deskę do prasowania i wieszak na bieliznę. Dzięki temu w jednym miejscu zgromadzisz wszystkie rzeczy potrzebne do tego, by zapanować nad odzieżowym chaosem.
Pamiętaj, że garderoba niejedno ma imię. W większym domu zaplanuj:
- garderobę przy sypialni rodziców jako oddzielne pomieszczenie,
- mniejsze garderoby w pokojach dzieci,
- szafę w formie garderoby w przedpokoju na wejściu.
W przypadku małego mieszkania pomyśl o szafie wnękowej (w przedpokoju lub w sypialni) na całej ścianie aż do sufitu.
Wskazówka: Projektanci wnętrz ostrzegają przed tworzeniem garderoby w osobnych małych pomieszczeniach pod skosami, gdyż w tego typu przestrzeniach możesz mieć trudności z zamontowaniem wieszaków na długie ubrania oraz dostępem do niektórych półek.
Zainspiruj się: Jak utrzymać porządek w domu?
Garderoba w sypialni
Najlepsze miejsce na przechowywanie ubrań w Twoim domu? Pierwsze skojarzenie to garderoba w sypialni. Pamiętaj, by wybrać szafę do zabudowy lub wolnostojącą, która pasować będzie do wielkości pomieszczenia oraz aranżacji.
- W dużej sypialni w stylu minimalistycznym sprawdzi się obszerna szafa do zabudowy, od ściany do ściany, z jednolitymi gładkimi frontami.
- Do sypialni, w której planujesz często zmieniać aranżację, wybierz szafę wolnostojącą na kółkach.
- W sypialni ze skosami również zastosuj szafę do zabudowy, dzięki której maksymalnie wykorzystasz nietypową przestrzeń.
Dlaczego garderoba w sypialni to dobry pomysł? Po pierwsze, jeśli zainwestujesz w dużą szafę, zyskasz miejsce, w którym zmieszczą się nie tylko ubrania, ale też ręczniki, pościele i inne tekstylia. Nie będzie trzeba przechowywać ich w różnych szafkach rozsianych po całym mieszkaniu. Po drugie będziesz mieć wszystko pod ręką zaraz po przebudzeniu i tuż przed snem.
Garderoba na poddaszu
Wielu ekspertów twierdzi, że poddasze to dobre miejsce na wygodną garderobę.
Jeśli dysponujesz pokojem na poddaszu, możesz w nim zaaranżować np. sypialnię, a skosy zabudować szafą na wymiar, wówczas maksymalnie wykorzystasz dostępny metraż. W przypadku gdy pomieszczenie jest za niskie na wygodną sypialnię, zdecyduj się na zagospodarowanie go półkami, szufladami i drążkami, czyli stworzenie w tym miejscu oddzielnej otwartej garderoby. Dostępne wnęki możesz też zabudować drzwiami przesuwnymi, które nie zabierają dodatkowego miejsca.
Wskazówka: Małe pomieszczenie na poddaszu powiększysz wizualnie, dobierając jasne meble oraz wieszając lustra na ścianach.
Żeby garderoba była funkcjonalna, musisz przemyśleć, ile osób będzie wykorzystywać to miejsce do przechowywanie swojej odzieży. Następnie zaplanuj odpowiednią liczbę półek, szuflad i wieszaków, by pomieścić ich ubrania.
Przeczytaj: Pokój ze skosami, czyli jak urządzić poddasze
Garderoba do przedpokoju
Masz małe mieszkanie, a marzysz o uporządkowanej garderobie? Dobrym rozwiązaniem będzie szafa do zabudowy, którą idealnie dopasujesz nawet do mniej ustawnego przedpokoju. Precyzyjnie zaplanuj jej wnętrze:
- W małym mieszkaniu sprawdzi się pawlacz jako integralna część szafy. Dzięki temu zyskasz miejsce do przechowywania takich rzeczy jak torby podróżne, koce, akcesoria sportowe.
- Kiedy będziesz planować wieszaki, pamiętaj, by znalazło się tu miejsce na odzież wierzchnią domowników oraz gości.
- W garderobie do przedpokoju zaaranżuj też miejsce na buty, montując we wnętrzu odpowiednie półki ułatwiające ich przechowywanie.
Wskazówka: Buty, które nosisz tylko od czasu do czasu, zapakuj w pudełka i przechowuj w pawlaczu, by nie zagracić właściwej części szafy. Przed schowaniem wyczyść je, a kozaki i botki wypełnij gazetami, by zachowały swój kształt.
Garderoba jako osobne pomieszczenie
Oddzielna garderoba to rozwiązanie coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych. W tego typu przestrzeni sprawdzi się świetnie, pod warunkiem, że zostanie zaplanowana z głową – wówczas problemy z ubraniowym chaosem również będziesz mieć z głowy. O czym w takim razie musisz pamiętać? Oto 3 wskazówki:
- Zachowaj minimalne wymiary pomieszczenia, by dostęp do ubrań i akcesoriów był komfortowy: powierzchnia: 3,5 m², szerokość: 140 cm, przejście: 80 cm.
Wskazówka: Pomieszczenie, które ma mniejsze wymiary lepiej przeznaczyć na schowek.
- Zaplanuj wnętrze dobierając odpowiednią liczbę półek i szuflad. Wbrew pozorom ważne są też drążki, które powinny być zamontowane na różnych wysokościach (płaszcze i sukienki: 155 cm, koszule i marynarki: 90 cm, spódnice: 100 cm, spodnie: 110 cm). Pamiętaj też o takich rozwiązaniach jak kosze, pudełka, organizery. Przejrzyj swoją szafę, zastanów się, w jaki sposób chcesz swoją odzież przechowywać i jakiego typu ubrań masz najwięcej. Jeśli garderoba jest odpowiednio duża, możesz wstawić do niej wygodny puf, fotel lub wolnostojące lustro.
Polecamy: Meble relaksacyjne w Twoim domu
- Otwarta czy zamknięta garderoba? Oto kolejne ważne pytanie, które musisz sobie zadać, urządzając wymarzoną garderobę. Półki zamknięte drzwiami przesuwnymi to rozwiązanie dla zabieganych, ale pamiętaj, że jest to też opcja droższa – musisz zainwestować we fronty. Otwarta garderoba sprawdzi się natomiast w przypadku osób, które lubią porządek i nie mają problemów z jego utrzymaniem.
Garderoba w osobnym pomieszczeniu to dobre rozwiązanie dla zwolenników minimalistycznego hasła „mniej znaczy więcej”. Dlaczego? Otóż wszystkie ubrania i tekstylia zgromadzisz w jednym miejscu i nie będziesz musiał ustawiać szaf w innych pomieszczeniach.
Przeczytaj: Jak urządzić minimalistyczny salon?
Niezależnie od tego, gdzie urządzisz swoją garderobę i w jakiej formie, pamiętaj, że musisz w niej pomieścić ubrania, ręczniki, pościel, buty i inne akcesoria oraz zapewnić sobie do nich komfortowy. Jeśli te dwa warunki zostaną spełnione, zyskasz funkcjonalne miejsce w Twoim domu i utrzymasz porządek na dłużej.