Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jakie kwiaty do sypialni?

Jakie kwiaty do sypialni?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

 

Czy wiesz, że niektórzy z nas nawet 1/3 swojego życia spędzają na spaniu? Czas zatem wprowadzić kwiaty do sypialni, by zadbać nie tylko o estetykę, ale też zdrowie i dobre samopoczucie. Sprawdź, jakie rośliny do sypialni wybrać i co zrobić, by zaaranżować to pomieszczenie w zgodzie z naturą.

Zasady doboru roślin do sypialni

Na pytanie: „jakie kwiaty do sypialni wybrać?” nie udzielimy jednoznacznej odpowiedzi. Podpowiemy Ci jednak, na co zwrócić uwagę, oglądając nowe roślinki. Po pierwsze najlepsze kwiaty do sypialni to takie, które są dostosowane do warunków świetlnych panujących w pomieszczeniu. Po drugie dopasuj je również do swojego stylu życia. Jeśli często wyjeżdżasz, niech to będą gatunki mogące dłuższy czas wytrzymać bez wody. W przypadku, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta, zrezygnuj z roślin, w których liściach lub łodygach znajdują się trujące soki. Po trzecie weź też pod uwagę względy estetyczne. Kwiaty do sypialni najlepiej dopasować do charakteru wnętrza np. w stylu nowoczesnym sprawdzą się draceny i palmy.

Przeczytaj: Rośliny bezpieczne dla zwierząt

Wskazówka: Zastanawiasz się, jakie donice wybrać do Twoich roślin domowych? Postaw na neutralne kolory, które pasować będą nawet wtedy, kiedy zamarzy Cię się całkowita metamorfoza sypialni.

Rośliny do sypialni oczyszczające powietrze, czyli kwiaty na dobry sen

Zdecyduj się na kwiaty do sypialni i oddychaj lepszym powietrzem! Profesor Margaret Burchett i dr Fraser przedstawili badania, z których wynika, że rośliny doniczkowe mogą skutecznie usuwać toksyny, które są emitowane przez plastikowe wyposażenie wnętrz, sprzęt elektroniczny, dywany. Dzięki temu domownicy mogą pozbyć się takich dolegliwości, jak:

  • uczucie duszności,
  • bóle głowy,
  • pieczenie oczu.

Dobrej jakości powietrze w pomieszczaniach jest szczególnie ważne dla dzieci, osób mających problemy z układem oddechowym, alergików oraz astmatyków. Co więcej, w otoczeniu roślin oczyszczających powietrze czujemy się też bardziej zrelaksowani.

To też Cię zainteresuje: Jakie rośliny można wstawić do łazienki?

Które rośliny oczyszczające powietrze są łatwo dostępne, a do tego pięknie prezentować się będą w sypialni? Oto nasz sprawdzona lista:

  • Aloes – wybierz go, jeśli Twoja sypialnia jest słoneczna. Nie tylko oczyszcza powietrze, ale też dostarcza tlenu i nawilża.
  • Skrzydłokwiat – idealny kwiat do sypialni, ale trzeba pamiętać, żeby jego podłoże było stale wilgotne. Filtruje powietrze, absorbuje zarodniki pleśni i wpływa na dobry sen.
  • Zielistka – oczyszcza powietrze z toksycznych substancji i jest bezpieczna dla alergików. Ogrodnicy zwracają też uwagę na jej szybki wzrost i łatwe rozmnażanie. Zatem przy odrobinie pracy (i bez dodatkowych kosztów) możesz mieć naturalne filtry oczyszczające w całym domu.

Więcej na ten temat: Rośliny oczyszczające powietrze

Jakie kwiaty do sypialni?

Najzdrowsze kwiaty do sypialni

Rośliny nie tylko oczyszczają, ale również nawilżają powietrze. To szczególnie ważne w okresie grzewczym. Kwiaty do sypialni, które łączą te dwie zalety to m.in.: figowce, draceny oraz paprocie. Do sypialni sprawdzą się też gatunki, które wydzielają olejki eteryczne o właściwościach uspokajających np. lawenda i rozmaryn.

Wskazówka: Nie wybieraj do sypialni roślin o zbyt intensywnym zapachu np. begonii, hortensji, oleandrów oraz kwiatów ciętych. Ich woń może zaburzyć sen.

Najzdrowszym kwiatem do sypialni, a do tego łatwo dostępnym, jest sansewieria gwinejska. Oczyszcza powietrze, reguluje wilgotność oraz produkuje bardzo dużą ilość tlenu w porze nocnej. Czy to nie brzmi, jak opis idealnej rośliny do sypialni?

Mniej oczywistym wyborem, kojarzącym się raczej z kuchnią niż sypialnią, mogą być dwa inne gatunki. Po pierwsze wawrzyn, który pobiera nadmiar wilgoci z powietrza, dzięki temu reguluje mikroklimat w sypialni. Po drugie mirt, którego ogromną zaletą jest pochłanianie bakterii i roztoczy z powietrza. Pamiętaj, że nadmiar mikrobów w sypialni może powodować: ból głowy, osłabienie i zaburzenie koncentracji.

Kwiaty cieniolubne sypialni

Twoja sypialnia jest ciemna i boisz się, że żadna roślina tu nie przetrwa? Nic z tych rzeczy! Oto 5 roślin do sypialni, które nie przepadają za słońcem.

  1. Kalatea – doskonale obywa się bez słońca, ale potrzebuje dużo wody. Pamiętaj, że jej podłoże musi być stale wilgotne.
  2. Monstera dziurawa – monsterę podlewaj tylko wtedy, gdy zobaczysz, że jej ziemia jest przesuszona. Liście regularnie zraszaj wodą.
  3. Aglaonema – ta roślina nie musi mieć dostępu do bezpośredniego słońca, ale nie lubi też, gdy jest za zimno (poniżej 15℃).
  4. Bluszcz pospolity – lubi ciemne sypialnie, ale musisz zadbać o to, by miał podpory do rozrastania się np. drabinki.
  5. Filodendron – to idealny kwiat do ciemnej sypialni. W takich warunkach jego liście nabierają jeszcze większego blasku i szybciej się rozwijają.

Przedstawione kwiaty ciemnolube do sypialni to gatunki łatwo dostępne w Polsce – nie tylko w kwiaciarniach, ale też w popularnych supermarketach.

Najlepsze kwiaty do sypialni, czyli łatwe w pielęgnacji

Rękę do kwiatów może mieć każdy! Trzeba po prostu otoczyć się roślinami, a następnie uczyć się metodą prób i błędów. Jeśli jednak bardzo obawiasz się o swoje ogrodnicze umiejętności, na dobry początek wybierz kwiaty do sypialni łatwe w pielęgnacji. Może kiedyś zasuszyłeś kaktusa, ale zamiokulkasa Ci się nie uda! To nie tylko piękna i efektowna roślina, ale też mało wymagająca. Nie musi mieć dużo światła, a do tego bez wody wytrzyma nawet miesiąc.

Jeśli regularność to nie jest Twoja mocna strona, wybierz kwiaty do sypialni spośród sukulentów, czyli roślin potrafiących magazynować wodę np. w łodygach. Najpopularniejsze z nich to wspomniane już wcześniej gatunki, takiej jak: sansewieria gwinejska, aloes, kalanchoe. Mniej znanym sukulentem, który również sprawdzi się jako niewymagająca roślina do sypialni, jest oryginalna żyworódka omszona.

Zainspiruj się: Niewymagające rośliny doniczkowe – jakie wybrać?

Rośliny doniczkowe do sypialni – praktyczne porady dotyczące pielęgnacji

Kwiat tak jak człowiek, żeby prawidłowo się rozwijał, potrzebuje dobrego miejsca do życia. Pamiętaj więc, by na dobry początek zapewnić mu odpowiednie stanowisko związane z jego preferencjami. Kolejna kwestia to właściwa pielęgnacja. Stosuj się do poniższych 6 wskazówek, a wybrane przez Ciebie kwiaty do sypialni będą pięknie się rozwijać.

  1. Odpowiednie oświetlenie – z reguły kwiaty do sypialni lubią słońce, ale nie bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zadbaj o właściwe stanowisko!
  2. Podlewanie – nie trzymaj się zbyt kurczowo harmonogramu, obserwuj podłoże roślin i wtedy zdecyduj, czy już czas na wodę.
  3. Drenaż ­­– pamiętaj, by po zakupie rośliny wykonać drenaż, czyli ułożyć warstwę kamieni na dnie doniczki. Taki zabieg uchroni ją przed nadmiarem wody, a co za tym idzie gniciem korzeni.
  4. Czyszczenie z kurzu ­– jeśli zapominasz o usuwaniu pyłu, hamujesz naturalny wzrost roślin. Do czyszczenia liści wystarczy miękka ściereczka z mikrofibry.
  5. Przesadzanie – tutaj, tak samo jak w przypadku podlewania, nie ma ścisłych reguł. Przesadzaj kwiaty zgodnie z ich potrzebami np. gdy doniczki są już dla nich za małe.
  6.  Nawożenie – kwiaty do sypialni to z reguły rośliny zielone, które rosną lepiej, gdy zostaną odżywione. Pamiętaj o tym, a rośliny odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem.

Odpowiednio wybrane kwiaty do sypialni mogą całkowicie odmienić Twoje życie. Wszak dobry sen, który mogą zapewnić, wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Z naszymi wskazówkami wybierzesz właściwe rośliny do sypialni i w końcu wspaniale wypoczniesz!