Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak odnowić stare drzwi?

Jak odnowić stare drzwi?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Stare drzwi to problem natury estetycznej w wielu domach i mieszkaniach. Aby wyglądały one atrakcyjnie, nie musisz kupować nowych – wystarczy renowacja starych drzwi. Sprawdź, w jaki sposób możesz ją przeprowadzić.

Kiedy opłaca się metamorfoza starych drzwi?

 • Jeśli remontujesz dom i zmieniasz aranżację oraz kolorystykę ścian, dopasuj do tej metamorfozy również stare drzwi. Pamiętaj, by ten element wystroju współgrał ze stylem wnętrza. Co więcej, musi być też funkcjonalny. Drzwi powinny dawać poczucie prywatności i z łatwością się otwierać.
 • Stare drzwi warto też odnowić, gdy na ich powierzchni pojawią się zniszczenia i zabrudzenia np. liczne otarcia, odpryski, rysy, plamy. W przypadku wystąpienia pleśni czy porostów renowację wykonaj jak najszybciej.

Wskazówka: Pleśń w mieszkaniu to problem związany z estetyką i …zdrowiem. Może przyczyniać się do nawracających infekcji i alergii u domowników. Nie zwlekaj z jej likwidacją!

Metamorfoza starych drzwi to kwintesencja podejścia ekologicznego oraz ekonomicznego. Wykonując tę pracę samodzielnie, oszczędzasz pieniądze – nie wydajesz na nowy produkt, fachowca i wymianę drzwi.

To też Cię zainteresuje: Samodzielna renowacja mebli drewnianych

Jeśli drzwi są bardzo zniszczone i wiesz, jak je wyremontować, wezwij specjalistę, by ocenił ich stan i możliwości remontu. W przypadku starych drzwi drewnianych sprawdź też, czy nie mają szkodników. Jeśli tak, należy je usunąć za pomocą odpowiednich preparatów owadobójczych, a następnie zaszpachlować otwory.

Stare drzwi jako dekoracja – jak to zrobić?

Padła już decyzja, że odnowisz stare drzwi? Sprawdź, jak zrobić to z głową. Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy 8 zasad skutecznej renowacji starych drzwi.

1. Skompletuj odpowiednie narzędzia dopasowane do zaplanowanego sposobu renowacji

Do oczyszczenia starych drzwi sprawdzą się: środek odtłuszczający (gdy drzwi pokryte są fornirem), papier ścierny, opalarka, szpachelka. Do wykończenia (np. malowania): pędzel, wałek.

2. Wybierz miejsce do renowacji

W tym przypadku sprawdzi się garaż, piwnica lub podwórko (jeśli nie jest zbyt wilgotno). Nie zapomnij też o zabezpieczeniu pomieszczenia folią malarską, aby nie doszło do zabrudzenia ścian lub mebli.

3. Zdemontuj stare drzwi i ich elementy

Wyciąg je z otworu drzwiowego, odkręć detale: zamek, zawiasy, klamkę, okucia.

4. Pozbądź się skutecznie zabrudzeń i starych powłok malarskich

Jak odnowić stare drzwi? - zdjęcie 1

Usuń plamy, naloty pleśni, korozje oraz stare powłoki malarskie. Najskuteczniejszym narzędziem do pozbycia się starej farby jest opalarka, ale możesz też zastosować papier ścierny.

5. Zeszlifuj drzwi, uzupełnij ubytki

Po usunięciu starej farby zeszlifuj drzwi, a następnie usuń pył. Gdy w drzwiach znajdują się ubytki, uzupełnij je.

6. Wybierz materiały do wykończenia

W przypadku malowania sprawdzi się odpowiednia farba do drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych (jeśli np. odnawiasz drzwi wejściowe). Możesz też użyć różnych oklein na drzwi (tapeta, fototapeta) lub wymienić w nich szybę.

7. Wykończ drzwi

Jeśli zdecydowałeś się np. na malowanie, nałóż minimalnie dwie warstwy farby.

8. Odśwież detale

Przy okazji metamorfozy drzwi, warto wymień też okucia, zamki, zawiasy. Nie zapomnij też o renowacji futryny: usuń z niej starą powłokę malarską i pomaluj na nowo.

Przeczytaj: Drzwi pokojowe – jak dopasować do wnętrza?

Wyremontowane stare drzwi możesz zastosować też jako oryginalną dekorację Twoich wnętrz. Oto kilka pomysłów:

 • stół ze starych drzwi,
 • ozdoba ścienna (z całości lub elementów starych drzwi),
 • zagłówek do łóżka,
 • rama lustra lub obrazu.

Stare drzwi – pomysły na ich odnowienie

Jak odnowić stare drzwi? - zdjęcie 2

Metamorfoza starych drzwi to świetna okazja, by wprowadzić do wnętrza kolor lub nietuzinkowe rozwiązania. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które możesz zastosować przy okazji renowacji starych drzwi np. do pokoju dziecięcego, salonu lub kuchni.

1. Farba niejedno ma imię

Jeśli zdecydujesz się na odmalowanie starych drzwi drewnianych, możesz zastosować:

 • farbę akrylową, której zaletami są: mocne krycie, delikatny zapach, szybkie schnięcie i duża paleta dostępnych barw;
 • bejcę o barwie naturalnego drewna lub w innych odcieniach, kryjącą półprzeźroczyście;
 • lakierobejcę o właściwościach podobnych do bejcy, ale dającą dodatkowy efekt połysku;
 • olej – gdy chcesz wyeksponować naturalne piękno drewna i zależy Ci na jak najlepszym jego zabezpieczeniu.

Wskazówka: Jeśli odnawiasz stare drzwi do pokoju dziecięcego, możesz pokryć je farbą tablicową i magnetyczną. Dzięki temu maluch zyska dodatkowo miejsce do zabawy.

2. Tapeta nie tylko na ścianę

Do metamorfozy starych drzwi świetnie nadaje się tapeta – pamiętaj, by była wykonana z wytrzymałego i zmywalnego materiału. Dopasuj ją też do aranżacji całego wystroju.

Wskazówka: Jeśli odnawiasz wnętrze pokoju nastolatka, fragmenty tapety z drzwi mogą znaleźć się też na ścianie we wnęce lub przy biurku.

3. Pomysł dla artystów dużych i …małych

Fotografujesz i masz swoje ulubione zdjęcie? Możesz wykonać na jego bazie fototapetę i przykleić ją na całą długość drzwi. Innym sposobem na autorską dekorację jest zeskanowanie rysunku dziecka i wykonanie z niego wydruku na folii samoprzylepnej, którą następnie umieścisz na szybie drzwi.

4. Szkło na różne sposoby

Chcesz wymienić standardowe przeszklenia w starych drzwiach? Zwykłą szybę możesz zastąpić szkłem szronionym, matowym lub panelami szklanymi o różnych wzorach i kolorach. 

Inne pomysły na wykończenie starych drzwi:

 • postarzenie drewna w stylu shabby chic,
 • okładzina z korka,
 • mozaika z odpadów papierowych lub metalowych,
 • lustro,
 • obicie z dibondu.

Wskazówka: Do przyklejenia tych elementów możesz użyć folii dwustronnej klejącej.

Zainspiruj się: Jak postarzyć meble? Farby, woski, technika

Powyższe sposoby renowacji dotyczą drzwi wewnętrznych. W przypadku modeli zewnętrznych możliwości są ograniczone ze względu na oddziaływanie czynników atmosferycznych i większą wilgotność. W takim wypadku zastosuj farbę do drzwi zewnętrznych oraz impregnat do drewna.

Czytaj więcej: Aranżacja wejścia do domu – stylowo od progu

Renowacja starych drzwi to zadanie nie tylko dla wytrawnych majsterkowiczów. Wystarczy odrobina chęci, odpowiednie narzędzia, materiały, plan działania i otwarta głowa. Taki zestaw gwarantuje udaną metamorfozę. Pamiętaj: stare drzwi, to nowe możliwości aranżacji!