Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kuchenne pary – czyli jakie produkty warto ze sobą łączyć

Kuchenne pary – czyli jakie produkty warto ze sobą łączyć
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Najzdrowsze połączenia

Najzdrowsze połączenia

Każdy jadłospis, niezależnie od tego czy jesteś na diecie czy nie, powinien bazować na produktach nieprzetworzonych. Dostarczają one do organizmu cenne składniki odżywcze, mineralne, witaminy oraz substancje prozdrowotne. Wszystkie te związki mają korzystny wpływ na funkcjonowanie i kondycję organizmu. Udowodniono również, że wchodzą one między sobą w interakcje, które mogą spotęgować ich pozytywne działanie. Jak łączyć różne produkty spożywcze, by czerpać z nich jak najwięcej korzyści?

Pieprz i kurkuma

Jest to jedno z najsilniejszych i najbardziej spektakularnych połączeń. Zawarta w pieprzu piperyna zwiększa blisko 1000-krotnie aktywność antyoksydacyjną kurkumy. Przekłada się to na znacznie silniejsze działanie prewencyjne i lecznicze. Mieszanka pieprzu z kurkumą skutecznie łagodzi stany zapalne, zmniejsza uczucie bólu, wzmacnia odporność organizmu oraz chroni organizm przed rozwojem chorób nowotworowych. Dodatkowo połączenie obu przypraw wpływa na zwiększenie poziomu dopaminy i serotoniny, co poprawia nastrój i jest wykorzystywane w leczeniu stanów depresyjnych. Koktajle i potrawy, w których występuje pieprz i kurkuma są bardziej sycące oraz przyspieszają przemianę materii, co przekłada się na łatwiejsze utrzymanie lub zmniejszenie masy ciała.

Cytrusy i pietruszka

Zawarta w soku z cytryny witamina C wpływa na zwiększenie przyswajalności żelaza z żywności. Jest to szczególnie ważne dla osób będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, ponieważ żelazo pochodzące z produktów pochodzenia roślinnego bardzo trudno się wchłania.

Brokuły i pomidory oraz awokado i pomidory

Pomidory są bogatym źródłem likopenu, który wpływa na obniżenie ryzyka zawału mięśnia sercowego, miażdżycy, choroby wieńcowej oraz rozwoju chorób nowotworowych. Dodatkowow jako przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki. Aby likopen skuteczniej działał w organizmie potrzebuje tłuszczu. Zawarte w awokado kwasy tłuszczowe zwiększają jego wchłanianie i przyswajanie. Z kolei związki zawarte w brokule ułatwiają usuwanie z organizmu wolnych rodników oraz wzmacniają antynowotworowe działanie likopenu.

Łosoś i czosnek

Zawarte w rybie kwasy omega-3 korzystnie wpływają na pracę całego układu nerwowego oraz pomagają obniżyć i utrzymać właściwy poziom cholesterolu. Dodatek czosnku nie tylko do łososia, ale również do innych tłustych ryb (makrela, śledź, sardynki) znacznie zwiększa aktywność kwasów tłuszczowych i pomaga skuteczniej obniżać stężenie cholesterolu.

Papryka i oliwa

Czerwone, żółte i pomarańczowe warzywa są źródłem karotenoidów, w tym beta-karotenu przekształcanego w organizmie w witaminę A. Wpływa ona na stan rogówki oka, skóry i błon śluzowych. Jest też niezbędna w procesie tworzenia rodopsyny, która umożliwia widzenie przy słabym oświetleniu. Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszcza, dlatego aby prawidłowo się wchłaniać należy łączyć bogate w beta-karoten warzywa z tłuszczami np. olejami roślinnymi.

Brukselka i oliwa

To połączenia działa na podobnej zasadzie, co papryka z oliwą. W tym przypadku chodzi jednak o jak najefektywniejsze wykorzystanie witaminy K. Odpowiada ona za stan układu krwionośnego oraz mocne i zdrowe kości.

Jarmuż i migdały

Jarmuż jest jednym z najbardziej najbardziej odżywczych produktów pochodzenia roślinnego. Jest skarbnicą składników mineralnych, witamin oraz związków biologicznie aktywnych. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego warzywa, warto spożywać go z migdałami i innymi orzechami. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych w w orzechach witaminy E i K (rozpuszczalne w tłuszczach) obecne w jarmużu zostaną przyswojone i wykorzystane przez organizm. To połączenie działa również w drugą stronę. Witaminy E i C z jarmużu wspierają działanie związków zawartych w migdałach pomagając im skuteczniej obniżać poziom cholesterolu.

Gorzka czekolada i jabłka

Brzmi to jak propozycja ciekawego deseru. Szczególnie, gdy połączysz słodkie i soczyste jabłka ze zdecydowanym smakiem gorzkiej czekolady z wysoką zawartością kakao. Warunek jest jeden, jabłko musi być ze skórką. To właśnie w niej znajduje się kwercetyna, która wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. W połączeniu z katechinami, pochodzącymi z kakao, zwiększa swoj potencjał antyoksydacyjny i skuteczniej chroni organizm przed miażdżycą i innymi chorobami układu krwionośnego.

Dbając o swoje zdrowie oraz sylwetkę zwiększasz świadomość żywieniowa. Każdy kto dba o siebie i rodzinę powinien poznać i pamiętać o interakcjach zachodzących pomiędzy poszczególnymi składnikami żywności. Pozwoli to jeszcze lepiej wykorzystać prozdrowotne działanie tych produktów.