Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs
Ilośc porcji

4 porcje

Poziom trudności

Średnie

Ocena

5 (Ilość ocen: 1)


Akademia Smaku akademia-logo-d0a0d52d (1)
Barszcz biały w chlebie to klasyczne połączenie polskiej kuchni, które zachwyca swoim wyjątkowym smakiem i aromatem. To danie, będące symbolem tradycji, łączy w sobie bogaty smak barszczu z ciepłym, chrupiącym chlebem, tworząc niezapomniane doznania kulinarne.

Składniki

400 g - mąki pszennej uniwersalnej
250 g - ciepłej wody
8 g - soli
7 g - suchych drożdży
400 g - zakwasu z mąki razowej i pszennej na barszcz
400 g - wędzonego boczku
1 laska - kiełbasy wiejskiej
2 szt. - liści laurowych
5 ziaren - ziela angielskiego
- sól, pieprz do smaku
2 ząbki - czosnku
1 łyżka - majeranku
0,75 szklanki - kaszy pęczak

Opis wykonania

Podawanie zup w chlebie to popularna metoda serwowania w różnych kulturach kulinarnych, co dodaje oryginalności i ciekawego smaku do tradycyjnych przepisów. Warto pamiętać, że rodzaj chleba powinien być dobrany w taki sposób, aby jego smak komponował się z charakterem zupy. W przypadku białego barszczu doskonale sprawdza się chleb na zakwasie.

Ta klasyczna zupa w chlebie wymaga wcześniejszego przygotowania pieczywa na zakwasie. Przygotuj zakwas z mąki pełnoziarnistej lub z kawałka chleba na zakwasie. Do mąki dodaj sól i drożdże i wymieszaj, dodaj wodę i dobrze zagnieć ciasto - mikserem z hakiem około 3 minut wolno, następnie 7 minut szybko. Pozostaw do w cieple na 15 minut.

Sprawdź: Jak zrobić chleb na zakwasie?

Następnie podziel na dwie kulki i zostaw na koleje 5 minut. Uformuj okrągłe bochenki, lekko ciągnąc i zawijając ciasto do wewnątrz. Odłóż przykryte ściereczką na około 40 minut w cieple. Rozgrzej piekarnik do 220-240 stopni Celsjusza. Przed włożeniem chleba do pieca spryskaj wnętrze piekarnika wodą, aby wytworzyć parę i wilgotne środowisko (dzięki temu skórka będzie przyjemnie chrupiąca). Włóż chleb do pieca: piecz w wysokiej temperaturze przez 10 min, następnie zmniejsz do 180 stopni Celsjusza i piecz 30-40 min.

Barszcz biały podawany w chlebie wymaga osobnego przygotowania kaszy pęczak - wystarczy ugotować ją w osobnym garnku.

Kolejnym krokiem w przygotowaniu zupy w chlebie jest pokrojenie mięs (boczku i kiełbasy) w grubszą kostkę, dodanie do nich przypraw (sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, czosnek) i zalanie około 1,5 litra wody. Całość gotujemy około 30 minut.

Aby wywar stał się barszczem białym w chlebie musimy do niego dodać zakwas, majeranek oraz kaszę pęczak. Całość gotujemy na wolnym ogniu około 10 minut, nie dłużej. Zupę pozostawiamy na 2-3 godziny, by wszystkie smaki się przegryzły.

Inne dodatki: możesz również podać barszcz z grzankami dla dodatkowej tekstury. Dla kremowej konsystencji dodaj łyżkę śmietany na wierzch.

Podanie

Wydrąż chleb, ale nie usuwaj z niego całkowicie miękiszu. Podaj barszcz w chlebie bezpośrednio na talerzu, umożliwiając gościom wyjmowanie miękiszu i maczanie go w barszczu. Barszcz biały powinien być podawany gorący, aby uwypuklić jego głęboki smak i aromat.

Sprawdź też przepis na żurek

Oceń przepis
Średnia ocen: 5, Ilość ocen: 1
Drodzy użytkownicy, informujemy, że nie możemy Was zapewnić, że publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy korzystali z przepisu.

Komentarze

alert ikona
Komentarze tylko dla zalogowanych
Marta
Mniam, ja i moja rodzina uwielbiamy.