Kiełbasa
Jedni ją kochają, inni nie mogą patrzeć, ale fakty są takie: kiełbasa w polskiej kuchni ma ugruntowaną pozycję. Bez białej kiełbasy nie ma wielkanocnego żurku, bez kiełbasy pieczonej na...
Czytaj więcej
Jedni ją kochają, inni nie mogą patrzeć, ale fakty są takie: kiełbasa w polskiej kuchni ma ugruntowaną pozycję. Bez białej kiełbasy nie ma wielkanocnego żurku, bez kiełbasy pieczonej na patyku nie ma ogniska. To niezastąpiony dodatek do jajecznicy, zupy grochowej, leczo czy fasolki po bretońsku. Jaka kiełbasa jest najlepsza do jakiego dania?
Przepisy na dania z kiełbasą
Biała kiełbasa – do żurku, nie tylko na wielkanocny stół, najlepszy wybór stanowi biała kiełbasa. W sklepach dostępna jest surowa lub parzona. Ten rodzaj kiełbasy nadaje się także do smażenia lub pieczenia z cebulką. Wtedy serwuje się ją z puree ziemniaczanym, buraczkami lub sosem chrzanowym.
Kiełbasa swojska, jałowcowa, sucha i podsuszana nadaje się na kanapki, do podania na gorąco jako wędlina z sosem chrzanowym.
Salami – do a kanapek i jako dodatek do pizzy czy zapiekanek.
Chorizo – hiszpańska pikantna kiełbasa dojrzewająca w kuchni idealnie sprawdzi się jako dodatek do leczo, fasolki po bretońsku czy jajecznicy; jej lekko pikantny, paprykowy smak podkreśli dania z sosem pomidorowym.
Kiełbasa podwawelska, toruńska, śląska nadają się do smażenia, pieczenia, gotowania, na grilla i do pieczenia w ognisku, a także jako wędlina podawana z pieczywem i do kanapek.
Wybierając kiełbasę najlepiej kierować się jej składem – im krótszy, tym lepsza kiełbasa. Można też zrobić ją samodzielnie, wtedy wiemy, że w środku nie ma zbędnych substancji.
Przepis na domową kiełbasę
Przygotowanie domowej kiełbasy wymaga nieco zachodu, ale smak i skład domowej wędliny wynagrodzi wszelkie trudy. Składniki do przygotowania chłopskiej kiełbasy: karkówka i boczek w takich samych proporcjach, pieprz, majeranek, czosnek, sól do peklowania, jelita wieprzowe lub specjalna osłonka do kiełbasy.
Pokrojone na drobne kawałki mięso i boczek, natarte peksolą odstawić na dwie doby do lodówki, a następnie zmielić w zależności od preferencji – drobno lub grubo. Mięso wymieszać z przyprawami i przy pomocy nadziewarki do kiełbasy wypełnić nim flak lub osłonkę. Końce związać i tak przygotowaną kiełbasę zostawić w chłodnym miejscu na 2–3 godziny, a następnie umieścić w nagrzanej do 50°C wędzarni, kiedy osiągnie odpowiedni kolor, podnieść temperaturę do 80°C wędzić przez ok. 6 godzin. Następnie schłodzić. I gotowe!