Przelicznik wartośći

Chce przeliczyć na

Gęś pieczona z jabłkami, pigwa i żurawiną

Opis wykonania

Pieczona gęś to cudowne smaki dzieciństwa,wspomnienie świątecznych i rodzinnych chwil.

  1. Świeżą i wypatroszoną gęś dokładnie myjemy. Następnie nacieramy solą i zostawiamy na dwie godziny. Pieprz, koper, rozmaryn i kminek rozdrabniamy w moździerzu. Do utartych ziół dodajemy musztardę i dokładnie łączymy składniki .Dokładnie nacieramy mięso od zewnątrz i od środka. Potem świeżym sokiem z jabłek polewamy cała gęś.

  2. Zostawiamy ją w chłodnym miejscu na 24 godziny przykrywając folia spożywczą, aby się zmacerowała. Po tym czasie do środka gęsi wkładamy pokrojone ćwiartki jabłek i pokrojoną w ósemki pigwę., a także żurawinę .W międzyczasie włączamy piekarnik i nastawiamy go na 220 stopni. Na blaszce rozkładamy duży arkusz folii spożywczej, a na niej kładziemy gęś, którą zaszywamy lub zamykamy wykałaczkami. Bierzemy strzykawkę i napełniamy ją sokiem z macerowania gęsi. Wstrzykujemy w gęsinę sok, dzięki temu będzie bardziej soczysta. Potem przykrywamy ją szczelnie folią aluminiową.

  3. Wkładamy do piekarnika. Po godzinie obniżamy temperaturę do 190 stopni i pieczemy jeszcze około 50-60 minut. Aby nadać skórze ładny kolor, wyciągamy gęś co 15 minut i polewamy ją tłuszczem z pieczenia. Na 5 minut przed wyciagnięciem smarujemy gęś łyżeczka miodu, wtedy będzie miała chrupiącą skórkę.

Bosch do kuchni