Królik w musztardzie
2 porcje
90 min
Średnie
Królik w musztardzie to prawdziwy klasyk kuchni francuskiej, który podbił również serca wielu Polaków. Delikatne, królicze mięso gotowane z dodatkiem białego wina to wspaniały pomysł na rodzinny obiad, który ze smakiem zjedzą zarówno dorośli, jak i dzieci. Co ważne, mięso z królika jest również wyjątkowo dietetyczne i zdrowe, co czyni go idealną propozycją na co dzień i od święta!
Składniki
udko z królika – 2 sztuki
białe wino – 2 szklanki
szalotka – 3 sztuki
kurki – 200 g
musztarda dijon – 200 g
liść laurowy - 4 sztuki
szczypta soli
szczypta pieprzu
ocet winny biały – 2 łyżki
ziemniaki – 4 sztuki
fasolka szparagowa – 2 garści
Królik w musztardzie
Królik w musztardzie
Wybierz składnik, który chcesz przeliczyć:
Opis wykonania
Opis wykonania
- Udka z królika umyj, osusz i przypraw solą oraz pieprzem.
- Ułóż w brytfannie i umieść w rozgrzanym do 190 stopni Celsjusza piekarniku na około 5 minut.
- Po upływie tego czasu wyjmij brytfannę, królika posmaruj obficie musztardą Dijon i ponownie umieść w piekarniku. Piecz do uzyskania złotego koloru (około 8 minut).
- Podpieczone na złoto udka z królika przenieś do szerokiego garnka lub głębokiej patelni, zalej wodą i winem (tylko do takiego poziomu, by został lekko zakryty). Dodaj liść laurowy i przekrojone na pół, podsmażone wcześniej na patelni szalotki.
- Całość duś pod przykryciem przez około 40–50 minut.
- Dodaj umyte i osuszone kurki i ocet winny i całość duś bez przykrycia przez kolejne kilkanaście minut aż mięso będzie miękkie, a sos lekko się zredukuje.
- Wyjmij mięso, sos dopraw śmietaną i dodatkową odrobiną musztardy.
W międzyczasie w osobnych garnkach lub na parze ugotuj ziemniaki i fasolkę szparagową.
Podanie
Jak widzisz, przepis na królika w musztardzie jest wbrew pozorom prosty i niezbyt czasochłonny. Tak przygotowanego królika podawać możesz z zaproponowanymi ziemniakami i fasolką szparagową lub innymi ulubionymi dodatkami. Doskonale sprawdzi się np. z delikatnymi kluseczkami i czerwoną kapustą lub wybraną kaszą (np. jęczmienną lub gryczaną) i szparagami.
Komentarze