Czarna porzeczka
Czarna porzeczka należy do rodziny agrestowatych, uprawiana w Europie i Azji. To małe, ciemne, dość kwaśne w smaku kulki, nieco większe od jagód. Sezon na czarną porzeczkę trwa latem...
Czytaj więcej
Czarna porzeczka należy do rodziny agrestowatych, uprawiana w Europie i Azji. To małe, ciemne, dość kwaśne w smaku kulki, nieco większe od jagód. Sezon na czarną porzeczkę trwa latem (lipiec-sierpień) i właśnie wtedy warto przygotować przetwory z czarnej porzeczki.
Najpopularniejsze to:
-
sok z czarnej porzeczki do herbaty,
-
dżem porzeczkowy,
-
konfitura porzeczkowa,
-
nalewka z czarnej porzeczki.
Czarna porzeczka – właściwości
Ten owoc to prawdziwa bomba witaminowa! Tylko w 100 g tych owoców znajduje się 250% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Taka naturalna suplementacja z pewnością wyjdzie nam na zdrowie! Na co pomaga czarna porzeczka? Stosowana jest w procesach leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, a także przy klasycznym przeziębieniu. Wykorzystywana jako remedium na reumatyzm i artretyzm, dlatego tak wiele seniorów sięga po ten owoc.
Ponadto w czarnej porzeczce znajdziemy flawonidy, które mają właściwości oczyszczające organizm z toksyn, a także witaminę B3 oraz PP, czyli niacynę. Co warto o nich wiedzieć? Niacyna bierze udział w procesach metabolicznych, a także łagodzi stres czy objawy nerwicy. Obniża także poziom złego cholesterolu.
Warto poznać wszystkie zalety porzeczek i włączyć je do swojego menu w postaci przetworów. Pomyśl o tym, gdy trwa sezon na porzeczki i przygotuj pyszne i zdrowe przetwory na zimę!