Kaczka
Kaczka nie gości na naszych stołach tak często jak kurczak czy indyk, ale w przeszłości bywało inaczej. Jej walory smakowe docenione zostały przez Słowian już w średniowieczu. Kaczka, choć jest mięsem dosyć tłustym, jest bardzo smaczna i bogata w wartości odżywcze takie jak białko, fosfor czy żelazo. Jej najcenniejsze części to pierś, podudzie oraz tuszka.
Kacze mięso, odpowiednio przyrządzone, jest niezwykle smaczne i delikatne. W tradycyjnej kuchni polskiej mamy niejeden przepis na kaczkę, który dziś potrafi zaskoczyć smakiem. Co znajdziesz w Akademii Smaku?
Powyższe pozycje to przepisy, które stosowały nasze babcie przygotowując świąteczny obiad.
W Akademii Smaku oprócz tych znanych z dzieciństwa, mamy także wiele pomysłów na nowoczesne połączenia smaków z udziałem kaczki:
- orientalne na kaczkę po wietnamsku,
- włoskie carpaccio z kaczki,
- udko z kaczki glazurowane mandarynką,
- kaczka w pomarańczach.
Istnieje wiele przepisów, jak upiec kaczkę, by skórka była chrupiąca a mięso soczyste i miękkie należy piec kaczkę tyle godzin, ile waży, np. dwu kilogramowa kaczka powinna piec się ok. 2 godzin. Takie i wiele innych porad znajdziecie w Akademii Smaku. Z naszymi przepisami gotowanie stanie się przyjemnością.
Jakie dodatki do kaczki
Przyprawy do kaczki powinny podkreślać jej smak i komponować się z dodatkami. Najczęściej stosowaną przyprawą jest majeranek, który, oprócz właściwości aromatyczno-smakowych, ułatwia trawienie dosyć tłustej kaczki. Do potraw z mięsa kaczego pasuje także cząber i tymianek.
Jeśli planujesz uroczysty obiad i zastanawiasz się, jakie wino do kaczki najbardziej pasuje, wybierz czerwone wytrawne, o owocowym aromacie, który dodatkowo podkreśli smak mięsa.