Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Mieszkanie w bloku – gdzie przechowywać warzywa, sprzęt i inne?

Mieszkanie w bloku – gdzie przechowywać warzywa, sprzęt i inne?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Mieszkania w bloku często wymagają sporej kreatywności w zakresie przechowywania różnych rzeczy. Jak przechowywać przedmioty w małym mieszkaniu? Podpowiadamy, gdzie trzymać w bloku m.in. rower, buty czy spore ilości książek.

Przechowywanie przedmiotów w małym mieszkaniu – kilka zasad

Już podczas projektowania warto pomyśleć o zaplanowaniu nawet niewielkiej i rozproszonej strefy gospodarczej. Zastanówmy się, które rzeczy można przechowywać w domu, a które lepiej wynieść do piwnicy czy komórki lokatorskiej. Podział przedmiotów na te, które znajdą swoje miejsce w obrębie mieszkania i na te przeniesione na zewnątrz to jednak dopiero początek. Kolejnym krokiem jest zagospodarowanie konkretnych przestrzeni: schowków, pawlaczy, wnęk i szaf, w których pomieścimy ubrania, walizki, buty czy inne drobiazgi. Gdzie ulokować pozostałe sprzęty i produkty spożywcze?

Przechowywanie w małym mieszkaniu – warzywa

Idealnym rozwiązaniem na przechowywanie pomidorów, bakłażanów, cebuli czy kukurydzy będzie osobna spiżarnia lub wydzielony kącik w piwnicy. Jeśli jednak nie mamy dostępu do takich pomieszczeń, warto ograniczyć gromadzenie zapasów. Kupowanie jedynie potrzebnych ilości warzyw – ale także owoców, butelek wina czy słoików – to sprawdzony sposób na niemarnowanie żywności i utrzymanie porządku w kuchni. Jak przechowywać warzywa w domu? Co z innymi produktami?

  • Dopasuj kategorię żywności do odpowiedniego „piętra” w lodówce. Dla warzyw najbardziej odpowiednie będą umieszczone na dole urządzenia specjalne szuflady. Jeśli konkretny model chłodziarki jej nie ma, wtedy najlepszym miejscem na warzywa – a także maliny, truskawki czy cytryny oraz sery długodojrzewające – jest dolna półka. Produkty będą świeże dłużej dzięki wilgoci i dość wysokiej temperaturze. 

Przeczytaj: Jak przechowywać żywność w lodówce?

  • Rozważ wybór chłodziarko-zamrażarki marki Bosch, które wyróżnia technologia VitaFresh – dzięki niej warzywa pozostają świeże aż trzy razy dłużej. To zasługa optymalnych warunków panujących w tzw. komorze świeżości, bez utraty wilgoci. Właściwe przechowywanie i organizacja w kuchni to podstawa!
Mieszkanie w bloku – gdzie przechowywać rzeczy - 1

Nie wiesz, jaką lodówkę wybrać? Przeczytaj nasze rady!

Rower w mieszkaniu – gdzie go schować?

Przechowywanie roweru wiosną i latem jest dużo łatwiejsze niż jesienią i zimą, kiedy na kołach osadza się błoto oraz pozostałe zabrudzenia. Optymalnym rozwiązaniem będzie ulokowanie go poza sezonem w piwnicy, szczególnie gdy każdy z członków rodziny ma swój rower. Przysłowiowe „dwa kółka” można trzymać też na klatce schodowej, jednak zawsze istnieje ryzyko kradzieży i niezadowolenia sąsiadów. Jak więc przechowywać rower w małym mieszkaniu? Poznaj trzy sprawdzone sposoby:

  1. Rower oparty o ścianę – znajdź takie miejsce w pomieszczeniu, które będzie jak najbardziej oddalone od ciągów komunikacyjnych. Wpadanie co chwila na sprzęt umieszczony na środku pokoju nie należy do przyjemnych. Warto też mieć świadomość, że przestrzeń wokół roweru będzie musiała być częściej sprzątana.
  2. Rower schowany do szafy – to rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, które dysponują dość głęboką szafą, która pomieści ten pojazd. Najlepiej, by była to szafa w przedpokoju, aby podczas wyprowadzania sprzętu nie trzeba było przejeżdżać przez pół mieszkania.
  3. Rower w roli akcentu dekoracyjnego – jeśli nie możesz czegoś ukryć, wyeksponuj to! Zadbane „dwa kółka”, z ciekawym dzwonkiem czy romantycznym, wiklinowym koszykiem to prawdziwa ozdoba pokoju dziennego. Powieś go na hakach lub specjalnych uchwytach i potraktuj jako kolejny użyteczny element pomieszczenia np. dodatkową półeczkę. Pamiętaj jedynie, by zabezpieczyć ścianę farbą odporną na częste zmywanie. Odradzamy również pomalowanie jej na jasne kolory, to ciemne barwy zamaskują ewentualne plamy. Rower szczególnie świetnie zaprezentuje się na ścianie z cegieł, geometrycznej tapecie czy powierzchni pokrytej farbą tablicową.
Mieszkanie w bloku – gdzie przechowywać rzeczy - 2

Przechowywanie butów i odzieży

Każdy właściciel czy właścicielka pokaźnej kolekcji ubrań i butów marzy o garderobie. Jeśli jednak nie ma na to miejsca, regularne porządki w szafie stają się koniecznością. Oprócz oczywistych pomysłów na pozbycie się zbędnych rzeczy (sprzedaż, oddanie potrzebującym, przerobienie na inną rzecz), najważniejsza rada brzmi tak: posegreguj ubrania i buty według pór roku. Lekkie kurtki i apaszki powinny być pod ręką wiosną, a buty zimowe, puchówki czy sprzęt narciarski można trzymać w pawlaczach, piwnicy lub po prostu w kartonowych pudełkach wsuniętych do szafy. Zaopatrz się też w worki próżniowe – to niezbędna rzecz do przechowywania w małym mieszkaniu – zmniejszysz objętość odzieży, a nawet kołder, dzięki czemu odzyskasz cenne miejsce.

Przechowywanie książek i sprzętów w mieszkaniu

Narzędzia i sprzęty AGD (wiertarki, myjki parowe do okien, mikser, odkurzacz pionowy, rzadko używany ekspres do kawy) – wygospodaruj na nie miejsce:

  • w szafie na korytarzu, 
  • w piwnicy,
  • na strychu, 
  • w schowku pod schodami.

Jak urządzić wiatrołap? Zainspiruj się!

Mieszkanie w bloku – gdzie przechowywać rzeczy - 3

A co z książkami: ulubionymi powieściami, komiksami, obszernymi albumami i stosem magazynów o lifestylowej tematyce? Jeśli jesteś molem książkowym, być może zgodzisz się ze stwierdzeniem, że książek nigdy dość. Pojawia się jednak pytanie, jak przechowywać książki w małym mieszkaniu? Przestrzeń nie jest niestety wykonana z gumy i nie będzie rozciągać się w nieskończoność. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie każdego zakamarka w domu: regałów, samodzielnych półek, przestrzeni za szybkami kredensu, zewnętrznej części kuchennej wyspy i szuflad pod łóżkiem.

Jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu szczególnie pięknych egzemplarzy, możesz poukładać je na stoliku kawowym w biblioteczną wieżę. Chcesz, żeby kompozycja wywoływała efekt „wow”? Kolejne warstwy czasopism czy książek przekręć o 45° w stosunku do poprzedniej. Pomyśl też o miejscu w sypialni – kładąc literaturę piękną na stoliku nocnym, zwiększasz szansę na to, że przed snem przeczytasz przynajmniej kilka stron wciągającej lektury.

Masz wiele książek? Poznaj pomysły na oryginalną półkę ścienną

Znasz już teorię dotyczącą przechowywania warzyw, sprzętu i innych przedmiotów, czas na praktykę! Mamy nadzieję, że zgromadzone przez nas rady okażą się przydatne, a Ty obudzisz się jutro w przestrzeni, w której wszystko ma swoje miejsce.