Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs
Ilośc porcji

4 porcje

Czas wykonywania

240 min

Poziom trudności

Średnie

Ocena

5 (Ilość ocen: 1)


Do tej potrawy użyjesz:
Barszcz to tradycyjna zupa wigilijna, jednak w każdym domu przyrządzana jest w odmienny sposób. Dziś przedstawiam przepis na barszcz, który zaskoczy całą rodzinę, zgromadzoną przy świątecznym stole. Jego przygotowanie wymaga czasu, który w pełni rekompensuje bogactwo przenikających się w zupie smaków i aromatów.

Składniki

Zakwas:
2 kg buraków
1 główka czosnku
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
4 liście laurowe
5 ziarenek ziela angielskiego
1 jabłko i skórka od chleba
2 l wody
2 łyżeczki miodu
opcjonalnie: kminek i imbir

Barszcz czysty:
2 kg buraków
1 kg jabłek (koszteli)
1 łyżka cukru
2l wytrawnego bulionu wołowego lub jarskiego
1 l wywaru ze 100 g suszonych grzybów
1,3 l zakwasu buraczanego
1 cebula
majeranek
starty czosnek
szczypta soli

Opis wykonania

1

Zakwas na barszcz

Wyparzamy duże naczynia z kamionki. Obieramy buraki (przy kupnie buraków ważne jest sprawdzenie czy nie są gorzkie) i kroimy je w plastry. Czosnek obieramy i też kroimy w cząstki.

Układamy w słoju warstwę buraków i posypujemy połową czosnku oraz małą łyżeczką soli i cukru. Wrzucamy listki laurowe i ziele angielskie. Następnie umieszczamy w słoju drugą warstwę buraków, resztę soli, pokrojone w plastry jabłko i skórkę od chleba (koniecznie razowego na zakwasie).

2

W 2 litrach ciepłej wody (40 stopni C) rozpuszczamy 2 łyżki miodu i zalewamy buraki. Przykrywamy gazą lub lnianą  ściereczką, obwiązujemy i zostawiamy w ciepłym miejscu na 3 do 7 dni. Po 2 dniach zbieramy powstałą pianę, wyjmujemy chleb razowy i odstawiamy dalej do kiszenia.

Po kilku dniach, jak zakwas będzie już kwaskowaty, przelewamy do wyparzonych butelek i przechowujemy w lodówce do 2 tygodni. 

Porada

Masz duże i niestandardowe garnki, które nie mieszczą się na polach grzewczych płyty? To już nie problem! Dzięki funkcji FlexInduction możesz łączyć pola grzewcze i tworzyć strefy gotowania.



Bosh Logo
Bosh
3

Barszcz czysty

Buraki i jabłka obieramy i kroimy w cienkie plastry. Następnie umieszczamy je w garnku, dodając łyżkę cukru i szczyptę soli. Odstawiamy na kilka godzin, aż buraczki puszczą sok.

Po tym czasie całość zalewamy bulionem i dodajemy wywar z suszonych grzybów. Barszcz gotujemy bardzo wolno i wyciszamy gaz do minimum. Dodajemy 300 ml zakwasu buraczanego i pozostawiamy na płycie jeszcze przez 2 godziny.

4

Jak już barszcz „naciągnie", dodajemy 1 litr zakwasu, doprawiamy do smaku solą, pieprzem, startym czosnkiem, majerankiem i cukrem (według uznania). 

Na koniec dodajemy pokrojoną w drobną kostkę cebulę, podsmażoną na brunatny kolor.

Oceń przepis
Średnia ocen: 5, Ilość ocen: 1
Drodzy użytkownicy, informujemy, że nie możemy Was zapewnić, że publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy korzystali z przepisu.

Komentarze

alert ikona
Komentarze tylko dla zalogowanych
Toporkiewicz
Genialny do podania z uszkami
Testerka84
Uwielbiam barszcz czerwony. Zawsze tobikam z innego przepisu ale ten mi przypadl do gustu i fajnie smakuje. U mnie koniecznie z uszkami albo jajkiem
Babylington
Bardzo lubię barszczyk.
Ewusia1222
Pyszny barszczyk- u mnie z ptysiem
fiziowaaa
Super barszczyk, pycha
Aleksandra J
Pyszny barszczyk 😊