Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs
Ilośc porcji

4 porcje

Poziom trudności

Średnie

Ocena

5 (Ilość ocen: 1)


Akademia Smaku akademia-logo-d0a0d52d (1)
Co zrobić, gdy za oknem szaleje burza, a my nie zdążyliśmy zrobić na czas odpowiednich zakupów, przez co nasza lodówka świeci pustkami? Sytuacja na pierwszy rzut oka nie prezentuje się zbyt kolorowo, jeśli jednak na półeczce w naszej spiżarni znajdziemy woreczek ziemniaków, jesteśmy uratowani! Przedstawiamy bowiem przepis idealny na tego typu sytuacje, a jest nim przepis na kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków.

Składniki

1 kg ziemniaki
1 szklanka mąka
1–2 łyżka skrobia ziemniaczana
1 szt. jajko
1/2 łyżeczka sól
300 g boczek
1 szt. cebula
2 łyżka olej do smażenia

Wartości odżywcze

Wartości odżywcze
na 1 porcję
Wartość energetyczna
781.8 kcal
Tłuszcz
42.6 g
Węglowodany
77.2 g
Błonnik
20 g
Białko
5 g
Sól
0.9 g

Opis wykonania

Do wykonania klusków ziemniaczanych potrzebujemy oczywiście kilku średniej wielkości ziemniaków, ale nie tylko. Pozostałe składniki i dodatki pozwolą nie tylko na uzyskanie odpowiedniej konsystencji, ale również właściwe dosmakowanie tej prostej potrawy w taki sposób, by naszą kuchnię wypełnił szereg kuszących aromatów. Zaczynamy!

Ziemniaki obieramy i zcieramy na tarce o drobnych oczkach. Odciskamy z masy nadmiar wody, ale pamiętamy, by jej nie wylewać, tylko odstawić, by skrobia oddzieliła się od płynu.

Następnie do masy ziemniaczanej dodajemy skrobię, która wytrąciła się z wody i uzupełniamy 1–2 łyżkami suchej skrobi. Dodajemy sól, jajko oraz mąkę. Dokładnie mieszamy, ponieważ masa powinna być jednolita i gęsta.

Gotujemy wodę w dużym garnku. Dodajemy płaską łyżkę w soli w momencie, gdy woda zacznie wrzeć. Łyżką stołową nakładamy porcje masy wielkości małego orzecha włoskiego (lub mniejsze) i od razu umieszczamy w garnku z wrzątkiem.  Po 2 min mieszamy kluski, a gdy wypłyną na powierzchnię, czekamy jeszcze około pięciu minut i wyławiamy je przy pomocy szerokiego cedzaka. Równolegle zesmażamy pokrojoną w kostkę cebulkę i boczek.

Zobacz: płyty grzewcze.

Gotowe kluski podajemy na talerzu, polane do smaku tłuszczykiem z boczku i cebulką. Wedle uznania – doprawiamy z wierzchu solą i pieprzem.

Oceń przepis
Średnia ocen: 5, Ilość ocen: 1
Drodzy użytkownicy, informujemy, że nie możemy Was zapewnić, że publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy korzystali z przepisu.

Komentarze

alert ikona
Komentarze tylko dla zalogowanych
MiszelPiszel
Wyglądu to one nie mają, ale smakują wybornie! Zwłaszcza z okrasą i kapustką.