Pudding
W kuchni brytyjskiej, z której pudding się wywodzi, tym mianem określane są zarówno potrawy wytrawne, jak i słodkie o różnorodnej konsystencji.Trudno więc ostatecznie zdefiniować pudding.Poza Wielką Brytanią przyjęło się...
Czytaj więcej
W kuchni brytyjskiej, z której pudding się wywodzi, tym mianem określane są zarówno potrawy wytrawne, jak i słodkie o różnorodnej konsystencji. Trudno więc ostatecznie zdefiniować pudding. Poza Wielką Brytanią przyjęło się określać mianem puddingu lekki słodki deser. Aby go przygotować nie trzeba ani specjalnych umiejętności, ani sprzętów, a wiele różnorodnych przepisów na pudding pozwala na testowanie smaków.
Przepisy na pudding
Pudding czekoladowy, czyli klasyka w eleganckim wydaniu będzie ukoronowaniem wykwintnego obiadu. Pudding czekoladowy aksamitną konsystencją przypomina budyń. Aby go przygotować, zmieszaj w jednej miseczce cukier, mąkę ziemniaczaną i gorzkie kakao, w drugiej żółtko ze słodką śmietanką 30% (Składniki na 3 porcje: tabliczka gorzkiej czekolady, 4 łyżki cukru, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, szklanka mleka, pół szklanki słodkiej śmietanki, 1 żółtko, opcjonalnie 4 łyżki likieru). W rondelku zagotuj mleko, dodaj sypkie składniki, a następnie żółtko i śmietankę. Opcjonalnie możesz dodać likier irish cream lub Cointreau o smaku skórki pomarańczy. Przelej do pucharków i wstaw do lodówki na godzinę. Przed podaniem udekoruj deser startą gorzką czekoladą i kleksem bitej śmietany.
Chia pudding to prawdopodobnie najprostszy zdrowy deser, który w dodatku składa się z zaledwie kilku składników: nasion chia, mleka roślinnego, krowiego lub mleczka kokosowego, syropu klonowego lub miodu i owoców świeżych lub mrożonych. Nasiona chia (Składniki na 3 osoby: 6 łyżek i pół litra mleka, 2 łyżki miodu) zalej i wymieszaj z mlekiem i miodem, a następnie wstaw do lodówki na ok. 6 godzin, by nasiona napęczniały. Na wierzch puddingu ułóż warstwę owoców świeżych/mrożonych (maliny, truskawki, borówki amerykańskie, jagody, banany) lub zblendowanych na mus, opcjonalnie prażone jabłka z cynamonem. Udekoruj listkiem mięty.
Bezglutenową wersję deseru przygotujesz z tapioki. Tapioka zawiera wiele cennych witamin i minerałów, m.in. witaminy B1, B2, B6, C, PP, cynk, fosfor, magnez, potas, wapń czy żelazo, dzięki czemu słodki deser będzie też zdrowym słodkim akcentem. Do przygotowania puddingu z tapioki potrzebujesz 1/4 szklanki drobnej tapioki, 1/2 litra mleka roślinnego lub krowiego, miód, ksylitol lub brązowy cukier (2–3 łyżki) oraz owoce (do udekorowania deseru – świeże, mrożone lub z puszki). Taki pudding wymaga nieco więcej czasu na przygotowanie, ponieważ tapiokę należy wcześniej ugotować – zajmie to ok. 30 minut. Deser przygotowany na bazie mleka kokosowego z musem truskawkowym lub mango to prawdziwe delicje.