Sos chili
Już niewielka ilość tego sosu nadaje daniom wyrazistości i charakteru. Mimo swojej ostrości i pikantności jest wyważony w smaku. Można nawet wychwycić w nim słodką nutę. Ostry sos chili...
Czytaj więcej
Już niewielka ilość tego sosu nadaje daniom wyrazistości i charakteru. Mimo swojej ostrości i pikantności jest wyważony w smaku. Można nawet wychwycić w nim słodką nutę. Ostry sos chili jest nieodłącznym elementem kuchni meksykańskiej i azjatyckiej. Jednak można go podawać w wielu odsłonach od dipów i sosów przez potrawki, gulasze, kotlety, placki, zupy i zapiekanki po pasztety, pasty kanapkowe i desery. Ostry sos chili będzie dobrze komponował się z czekoladą oraz owocami. Można go dodać do koktajli, musów, puddingów, ciasteczek, lodów, sałatek owocowych oraz kakao lub czekolady na gorąco.
Domowy sos chili przepis
Podstawą sosu są papryczki. Wybierz takie, które odpowiadają Ci ostrością na surowo lub lekko ostrzejsze. Pozostałe składniki potrzebne do przygotowania sosu to cukier, sól, ocet, czosnek, słodka papryka w proszku, imbir oraz woda. Do sosu można dodać również koncentrat pomidorowy lub skrobię ziemniaczaną. Papryczki, imbir i czosnek można zmiksować w blenderze lub zmielić w maszynce. Do powstałej pasty dodaje się cukier, ocet i wodę. Następnie całość gotuje się na małym ogniu około 5 minut. Następnie dodaje się koncentrat pomidorowy lub skrobię rozrobioną z wodą. Należy ponownie doprowadzić sos do wrzenia mieszając go cały czas. Sos jest gotowy, gdy stanie się gęsty. Jeszcze ciepły przelej do słoików i odstaw do przestudzenia.