Zdrowie i przyprawy
Znane są z nadawania potrawom pełnego i wyrazistego smaku. Jednak to nie jedyne ich zalety. Odpowiednio dobrane i stosowane w kuchni przyprawy mogą wpłynąć na funkcjonowanie organizmu, łatwiejsze trawienie pokarmu oraz przyspieszyć metabolizm, co korzystnie wpływa na zdrowie i wspomaga proces odchudzania.
Kurkuma
Wykazuje bardzo szerokie spektrum działania. Znana jest z działania przeciwzapalnego oraz skutecznego zapobiegania odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Zawiera kurkuminę, silny przeciwutleniacz, który spowalnia procesy starzenia się organizmu, a także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cukrzycy. Kurkuma jest głównym składnikiem mieszanki przyprawowej o nazwie curry i jest powszechnie stosowana w kuchni indyjskiej.
Pieprz
Tej przyprawy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z cennych właściwości pospolitego pieprzu. Niewielkie, okrągłe ziarna skutecznie łagodzą dolegliwości związane z układem pokarmowym. Pieprz pobudza pracę całego układu pokarmowego, wpływa korzystnie na wydzielanie soków trawiennych oraz zmniejsza apetyt na słodycze. Jest pomocny również w walce z nadmiernymi kilogramami, ponieważ przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Chili
W odpowiedniej ilości doskonale podkreśla smak zarówno dań mięsnych, jak i warzywnych. Dodatkowo dodaje energii, poprawia nastrój i przyjemnie rozgrzewa i podkręca metabolizm, co umożliwia szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Działanie jest obserwowanej nawet podczas spożywania niewielkich ilości przyprawy. Kubki smakowe z czasem przyzwyczajają się do ostrości potraw, dlatego stopniowo można zwiększać dodatek chilli do dań.
Imbir
Znany jest głównie ze swoich właściwości rozgrzewających za które odpowiada kapsaicyna obecna również w papryce ostrej. Nawet niewielka ilość korzenia pobudza żołądek do wydzielania soków trawiennych i usprawnia pracę jelit, co przekłada się na przyspieszenie procesów trawiennych i metabolizmu. Po spożyciu potrawy z dodatkiem imbiru uczucie sytości pozostaje na dłużej, dzięki czemu znika ochota na pojadanie między posiłkami. Z imbirem należy uważać, ponieważ zbyt duża jego ilość może całkowicie zdominować smak potrawy.
Cynamon
Wykazuje właściwości podobne do imbiru. Jego słodki posmak jest jednak znacznie bardziej akceptowalny i chętniej wykorzystywany. Cynamon wpływa również na unormowanie poziomu glukozy we krwi.
Kardamon
Najczęściej jest dodawany do kaw i herbat. Związki w nim zawarte pobudzają układ pokarmowy, co znacznie przyspiesza procesy trawienne. Dodatkowo ułatwia również oczyszczanie organizmu, dlatego warto dodawać go do koktajli owocowych, warzywnych i owocowo-warzywnych.
Kminek
Podobno do tej przyprawy trzeba dorosnąć. Kminek znany jest ze swojego wyrazistego i charakterystycznego smaku. Regularne spożywanie te przyprawy korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu – przyspiesza trawienie, zwiększa ilość wydzielanej żółci oraz soków żołądkowych, wspomaga pracę nerek, reguluje procesy fermentacyjne w jelitach, zapobiega i łagodzi wzdęcia, a także wykazuje właściwości przeciwbólowe i rozkurczowe.
Chrzan
Powinien być spożywany nie tylko na Wielkanoc. Korzeń działa moczopędnie, zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie,przyspiesza procesy przemiany materii i usprawnia pracę układu pokarmowego. Wszystkie opisywane właściwości dotyczą świeżego korzenia. Chrzan podczas obróbki i przechowywania w słoikach traci swoje właściwości.
Świeże zioła
Powinny regularnie pojawiać się w jadłospisie wszystkich osób, nie tylko tych odchudzających się. Substancje zawarte w liściach roślin zielnych regulują i przyspieszają procesy trawienne, łagodzą zgagę i niestrawność, zwiększają produkcję żółci i soków żołądkowych, zapobiegają wzdęciom i kolkom, działają moczopędnie, oczyszczająco, przeciwbólowo i rozluźniająco. Jakie zioła wybierać? Rozmaryn, majeranek, koperek, bazylię, tymianek, lubczyk, cząber, kolendrę, miętę i szałwię. Większość z nich z powodzeniem możesz hodować na parapecie czy balkonie.
Przyprawy, szczególnie te ostre, przyspieszają przemianę materii, ułatwiają trawienie i wspomagają pracę wątroby. Warto dodawać je do wszystkich potraw, nie tylko tych tłustych i ciężkich. Warto pamiętać, że świeże zioła i przyprawy mają silniejsze działanie niż suszone. Aby czerpać jak najwięcej korzyści z dodatku przypraw do dania należy przechowywać je w zacienionym i suchym miejscu najlepiej w szklanych słoikach oraz dodawać je pod koniec gotowania.